21 Day Cleanse.

 
 

Aj keď som chcela začať s detoxom až na jar, kedy bude trochu teplejšie a na trhoch bude aspoň nejaké ovocie a zelenina, kávový detox, zdravá strava v Ázii a fakt, že David nie je doma, vyhrali a začala som s ním v tých najkrutejších mrazoch. Mala som však dva fakt dobré dôvody - kávu a cukor. Teda ich absencia. Na káve som bola závislá, naozaj závislá a deň bez nej znamenal zmenu nálady o 180 stupňov, nulovú energiu a bolesti hlavy. V Myanmare sa však káva nepije a tak som prestala. Zo dňa na deň. Vrchol renesancie tam momentálne zažíva zázračný sáčok 3v1 a keďže dobré espresso je v Myanmare reálne asi ako sneh, vylúčila som ju a vďaka zmene prostredia sa to celé zaobišlo bez sebemenšieho absťáku. Druhá vec, ktorá by mi pravdepodobne robila problémy, bol cukor. Rafinovaný cukor som prestala pozvoľna jesť minulý rok v lete, na Vianoce sa k nemu trochu vrátila a občas si ho dala aj v Ázii. Občas znamená, že bol v roti alebo v mango sticky rice. Čokoládu, koláče a sladkosti som však nemala ani nepamätám. 

A tak som 15. februára začala. Zakrúžkovala si v diári 21 dní, nakúpila všetko, čo jesť mám a odstránila to, čo by som jesť nemala a čo by sa v najbližších troch týždňoch pokazilo. 

PRINCÍP 21 DAY CLEANSE PROGRAMU:

 • raňajky a večeru nahrádzate smoothies (obed ostáva tuhý)

 • medzi večerou a raňajkami je 12 hodinová prestávka, počas ktorej sa môžu črevá dokonale prečistiť

 • nejete lepok, cukor, laktózu, vajíčka, sóju, bielu ryžu, kávu a alkohol a niektorú zeleninu a ovocie. Podrobný zoznam, čo jesť máte nájdete tu, čomu sa máte naopak vyhnúť tu.

PRVÝ TÝŽDEŇ / Prvý týždeň nazývam testovacím, ako vlastne prvý týždeň u všetkého. Učila som sa pripravovať si domáce mlieka, skúšala pomery u rôznych smoothies, varila nové recepty, zvykala si na fakt, že sa len s malou kabelkou nikam nepohnem a že musím neustále myslieť o tri chody dopredu. Hneď prvé ráno som si plná odhodlania urobila smoothie, do ktorého som použila makové mlieko a následne s pocitom, že je ten detox strašne náročný, skoro celý deň prespala. Až neskôr mi došlo, že to bolo ópiom v maku. A tak nejak chybami, na ktorých som sa učila, prešlo prvých pár dní. 

DRUHÝ TÝŽDEŇ / Druhý týždeň som išla na tri dni do Bratislavy, do ktorej som si okrem zubnej kefky a pyžama zbalila aj kúsok proteínu a ponorný mixér. A hneď večer zistila, prečo mi to po celú tú dobu išlo tak dobre - nič mi doma nerozvoniavalo. Odolať tomu, čo uvaril na večeru Ivan a tváriť sa pri tom, ako mi to moje večerné smoothie ohromne chutí, bolo náročné. Po týždni som však začala vidieť prvé zmeny, prišli zo dňa na deň a ja som sa cítila, ako reklama na detox. Bola som šťastná, vysmiata a plná energie. Pleť sa mi zjemnila a konečne som si zvykla na fakt, že veta "poď na obed" nie je pre mňa. Na konci druhého týždňa som dostala menštruáciu bez toho,  aby ju sprevádzali akékoľvek príznaky (PMS, horšia pleť) a počas nej nemala ani jeden jediný kŕč. A-ni-je-den!

TRETÍ TÝŽDEŇ / Stále ma udivuje, aká je moja pleť hladká, musím si sa stále hladkať. Tak jemná nikdy nebola a k pleti sa postupne pridal tuhý spánok. Ten som mala dobrý aj predtým, teraz bol však oveľa hlbší. Ako som večer zavrela oči, tak som sa ráno zobudila a aj keď išlo o náhle vytrhnutie zo sna, necítila som únavu. Posledné dni som bola na 100% presvedčená o tom, že chcem pokračovať. Tešila som sa na červené víno, na sedenie na káve a na to, že môžem ísť na brunch a objednať si aj niečo iné ako trápny čaj. Čisté stravovanie mi však vyhovuje a dúfam, že sa mi vydrží čo najdlhšie.

AKO SA NA CLEANSE PRIPRAVIŤ:

 • ak ste na niečom naozaj závislí (káva/cukor/lepok/všetko) skúste ho odstrániť z jedálničku o niečo skôr. Vyradiť všetko naraz bude pre telo veľkým šokom.

 • spíšte si všetko čo môžete a čo nemôžete (to, čo nemôžete, rozdajte alebo dajte zamraziť) na papier a nalepte niekam, kde to budete mať dennodenne na očiach.

 • urobte si veľký nákup a nešetrite ma orechoch, budú vás držať nad vodou.

 • vyrábajte si vlastné rastlinné mlieka (budete ich potrebovať na smoothies, len voda je málo).

 • poriadne si vyberte tri týždňe, počas ktorých nemáte na pláne žiadne veľké, zmeny, stresové situácie alebo cesty.

 • ako pomôcka vám poslúžia tieto recepty, keď však budete mat vyložené iba potraviny, ktoré môžete, variť nové recepty vám pôjde samo.

 • ak si bez niečoho neviete predstaviť život, nehroťte to. Vo februári u nás nezoženiete skoro žiadne ovocie a tak som si ponechala banány a pre veselšiu náladu aj med.

TIPY:

 • nejedzte vonku, skúsila som to raz a ostala som hladná. Ani si neviete predstaviť, čo všetko má v sebe cukor, lepok alebo sóju.

 • stavte na bylinky a nejedzte nič, čo vám nechutí len preto, že ste si to pripravili. Jesť jedlo, ktoré vám robí radosť na 100% je počas detoxu dôležitejšie ako inokedy. Mala som jeden deň, kedy som si na večeru pripravila naozaj odporné smoothie a večer zaspávala smutná. V Bratislave som zas nemala čas na varenie, tri dni mala na obed uvarený karfiol a tiež to nebola zábava.

 • užívajte si pripravovanie jedál a premýšľajte vždy o tri chody dopredu.

 • kupujte si čo najčistejšie a najčerstvejšie potraviny (ryby v rybárni, zeleninu u farmára …).

 • odfoťte sa predtým a potom. Rozdiel je neuveriteľný.

 • všade, VŠADE, si noste misku s jedlom alebo fľašku so smoothies a nikdy sa nespoliehajte na to, že si niekde niečo zoženiete.

 • robte si iné smoothies na raňajky a iné na večeru, nech sa vám to nezunuje. Ja som mala ráno ovocné, na večeru sa snažila mixovať zeleninu.

 • síce som nejedla doplnky, ktoré odporúčali, do ranného smoothies som si však pridávala proteín.

 • stavte na dobrý smoothie mixér, je to s ním oveľa ľahšie (otestované na vlastnej koži). Prvé tri dni som všetko mixovala s ponorným mixérom a bol to boj. Na štvrtý si kúpila G21 a moja každodenná rutina bola zrazu rozprávočkou.

SUMA SUMÁRUM:

Počas môjho detoxu bol vonku tuhý mraz a popravde, nemohla som si vybrať lepší čas. Každý sa ma pýtal, či mi nie je zima, ale vonku bolo -10 °C, takže áno, zima mi bola. Nemyslím však, že o niečo väčšia než komukoľvek inému. Moje telo bolo plné "comfy foodu" - orechy, banány, avokáda, strukoviny a nikto veľmi nikam nechodil, takže som skoro celý detox prežila doma. Zo všetkého najťažší je hlavne ten sociálny faktor. Idete na raňajky, objednáte si čaj, idete večer na drink, objednáte si čaj, čaj namiesto kávy, čaj namiesto pracovného obeda. A keď už je vám to trápne, nechodíte nikam. Držať ho na jar, keď sa sedí na lavičkách, pije prosecco a každý líže zmrzlinu, nevydržím to.

Ani raz, naozaj, ani raz som nemala pocit hladu a paradoxne mala po celý čas pocit, že sa stravujem oveľa lepšie ako kedykoľvek pretým. O jedlo som sa za bežného chodu väčšinou veľmi nestarala a permanentne sa podvyživovala.

Zniem ako platená reklama? Nie som. Zvládala som to však všetko tak dobre z jediného dôvodu - cítila som to tak. Je to veľké klišé, ale počúvam svoje telo. O to, prestať jesť rafinovaný cukor, som sa snažila za posledné 4 roky asi 15-krát. Vždy veľmi neúspešne a podarilo sa mi to až toto leto a to jedine preto, že si o to telo povedalo samo. A tak isto si povedalo o detox. Cítila som, že je ten pravý čas a tak išlo všetko ako po masle. Aj napriek tomu, že bola vonku zima a ja som bola často sama a občas smutná. Takže sa počúvajte a nesiľte to. Obmedzení je tam naozaj veľa.

PRO:

 • naučila som sa pravidelne jesť. Vedela som, že ak budem hladná, budem smutná, nervózna a siahnem po niečom, čo by som nemala.

 • konečne som začala variť strukoviny. Aj keď sme ich vždy mali doma plné poháre, slúžili čisto ako dekorácia.

 • ušetrila som! 80% mojich výdavkov na jedlo sú kávy, koláčiky, obedy a večere a aj keď bol detox finančne náročný čo sa orechov a dobrých potravín týka, v konečnom dôsledku som neskutočne ušetrila.

 • moja pleť nikdy nebola jemnejšia a spánok tvrdší.

 • príval energie, viera v seba a fakt, že keď sa chce, tak to ide.

CONTRA neexistujú. Jediné, čo mi detox vzal sú tri kilá a nejakú tú večeru, ktorú si s radosťou nahradím v najbližších dňoch.

Máte otázky? Sem s nimi, všetky zodpoviem najlepšie, ako viem. Nechcite však po mne jedálniček, nie je to diéta s presne predpísanými jedlami a verím, že si v clean programe nájde každý to, čo mu bude najviac vyhovovať.

Zuzhacks, slow34 Comments