Minimalistický šatník / 2. krok - padnúce strihy

 
 
IMG_7501.jpg

Farby by sme mali. Ďalším bodom sú strihy, ktoré dokonale sedia. Písať o nich v ôsmom mesiaci tehotenstva chce trošku viac sústredenia, na pocit, že mi niečo sedí si však ešte matne pamätám. Aj na to, keď mi niečo naozaj NEsedelo. Každá postava je iná a aj keď mám okolo seba zopár žien, s ktorými by som si šatník z fleku vymenila, o pár dní by som im ho vrátila s plačom naspäť. Prečo? Moje nohy by v ňom boli príliš krátke, ruky široké alebo by som sa nemohla poriadne posadiť.

Viem, že sa nebudem nikdy dobre cítiť v obtiahnutých šatách (ak nepočítam tehotenstvo, kedy je obtiahnuté všetko a cítim sa relatívne krásne), nech som akokoľvek fit. Dĺžky po kolená sú v mojom prípade nanič a ak šaty a sukne, tak buď superkrátke alebo po lýtka a nižšie. Tak isto tričká, ktoré síce občas zoberiem na milosť, lepšie mi však sedia košele. Nemám na to vysvetlenie a verím, že sa nájdu ľudia, ktorí povedia, že som v obtiahnutých šatách kus a že sú tričká univerzálne a nadčasové a ako ich môžem nemilovať. Nemilujem a na vysvetlenie stačí, že to viem.

Postup, ako si nájsť “svoje strihy” je rovnaký ako s farebnou paletou:

  1. Nosiť, nosiť, nosiť. Veci, v ktorých sa cítite naozaj NAOZAJ dobre, si s láskou uschovajte a ak je to niečo výnimočné, pokojne si to kúpte ešte raz. Či už presne to isté, v rovnakej farbe, do zásoby alebo v inej. Ja som si tak pred mesiacom kúpila druhé Jesse Kamm a aj keď ich ešte chvíľku nevynosím, presne si pamätám, akú radosť mi ich nosenie robilo a po pôrode bude zas.

  2. Vyradiť VŠETKO to, čo mi z nejakého dôvodu nesedí. Ak máte kolísavú váhu, pôjde to trošku ťažšie a šatníkov môžete mať v jednom bode hneď niekoľko. Posnažte sa však byť čo najkritickejší a ak ste niečo nosili naposledy pred piatimi rokmi a odvtedy vám to nie je, s najväčšou pravdepodobnosťou vám tu už nikdy nebude (aj keď áno, chýry o tom, ako zázračne sa chudne kojením, sú lákavé). Máte doma skvelé červené nohavice, nie je to však tak úplne ono a trpíte ich iba preto, lebo ste tie svoje ešte nenašli? Blbosť, vyraďte ich. Až príliš krátke šaty? Tak isto. Aj rolák, ktorý vám skracuje krk a vlastne neznášate roláky a kabát, ktorý síce vyzerá dobre na fotkách, v reále v ňom však pôsobíte, že máte o desať kíl aj rokov naviac (a neviete ho nosiť). Všetko preč.

  3. Upraviť, ak sa to upraviť dá. Ak je to, čo vám bráni v nosení danej veci, otázka pár hodín práce šikovnej krajčírky, neváhajte. Je to oveľa ekologickejšie aj ekonomickejšie, ako kupovať si novú vec a hlavne - bude šitá priamo na vás.

  4. A na záver - pri kúpe nových vecí sa riaďte tým, čo vám sedí. Nehovorím, že si máte kupovať tie isté veci stále dookola, aj keď by sa tým mnohé uľahčilo. Poznáte sa a ak nevlastníte ani jeden korzetový top (ako ja), lebo vám jednoducho nesedí, je nezmysel kupovať si nový s tým, že tento už určite vynosíte.

Ďalší bod, kombinovanie, už čoskoro. Článok ako zatočiť s farbami nájdete tu.