Ako na minimalistický šatník / 1. krok - farebná paleta

 
zhora dole: tričko - Uniqlo, šaty z Thajska, nohavice -   Jesse Kamm  , tričko - Armor Lux, nohavice -   Aure  , sveter -   babaà

zhora dole: tričko - Uniqlo, šaty z Thajska, nohavice - Jesse Kamm, tričko - Armor Lux, nohavice - Aure, sveter - babaà

Nemám rada slovné spojenie “minimalistický šatník”. Evokuje vo mne dve biele a dve sivé tričká, skinny nohavice, malé čierne, padnúce sako, biele conversky a lodičky hodiace sa na každú príležitosť. Trvalo mi celkom dlho, kým som si predstavu minimalistického šatníka v hlave prepísala a pochopila, že vôbec nejde o to, či spĺňa kritéria minimalizmu po estetickej stránke, ale v jeho podstate. A aby vyhovoval hlavne mne. Aby v ňom bolo presne to, v čom sa cítim najlepšie, aby sa skladal z kvalitných kúskov, ktoré vydržia roky a aby ich ideálne nebolo 300, ale v minimálnom počte, na ktorý sa viem, bez pocitu, že v ňom niečo chýba, dostať.

Z celého srdca obdivujem ženy, ktorých šatník sa skladá z 30tich kusov oblečenia. Ak spočítam všetky svoje šaty, svetre, nohavice, košele, tričká, bundy, sukne a kabáty ja, som na čísle 65, čo je viac ako dvojnásobok. Namiesto toho, aby som sa silou mocou snažila dostať na polovicu, uspokojila som sa s tým, že mám iba veci, ktoré mám naozaj rada a aj keď niektoré z nich kvôli bruchu momentálne neoblečiem, na deň, kedy príde ich čas, sa teším ako malá.

Ako si ho teda vybudovať? Ten minimalistický šatník (brr!)? Už názov vypovedá, že táto téma bude na pokračovanie. Dnes krok prvý - FAREBNÁ PALETA a teda farby, ktoré idú najviac k vám a zároveň k sebe navzájom. Nemám rada čiernu ani sivú, chladné farby mi nesedia a aj keď bola minulý rok trendy fialová, nie pre mňa. Som teplý človek - hnedá, krémová, žltá, červená, kaki a ak modrá a biela, tak tiež skôr do tepla.

Uvedomiť si to a vyradiť oblečenie, ktoré mi farebne nesedelo, dalo kopu práce. Odkedy som to však v skrini farebne zneutralizovala a zladila, zázrakom sa hodí všetko ku všetkému. Ale teda krok po kroku:

  1. Ako zistíte, čo sú vaše farby? Nosením. Noste to, čo v skrini máte a ak sa v niečom cítite obzvlášť pohodlne alebo obzvlášť nepohodlne, máte to. Minulú zimu som si ešte občas obliekla čiernu a neraz čelila otázke, či sa cítim dobre. V lete sa to síce nedeje, v lete som opálená a zo šiat trčí viac pokožky, ako iba tvár a aj tak mám v šatníku presne tri čierne kúsky a ich počet neplánujem za žiadnu cenu rozširovať.

  2. Veci, v ktorých sa ako vy necítite alebo sa nehodia ku zbytku postupne vyraďte. Nech sú tento rok akokoľvek trendy, nech ste ich akokoľvek dlho zháňali alebo na ne minuli celý majland (Adiòs Kenzo šaty!).

  3. Pri kúpe nových kúskov sa riaďte svojou farebnou paletou. Za každú cenu. Moje srdce občas zaplesá po niečom inak farebnom, naposledy to boli šaty Kvinna a fakt som si myslela, že to s nimi zvládnem. Nezvládla som. Boli až príliš farebné, farby až príliš studené a necítila som sa v nich dobre.

Veľmi dobrá pomôcka, pri zostavovaní farebnej palety, je predstaviť si, že sa balíte na pár dní na výlet. Do malého kufra, v ktorom k sebe musí všetko navzájom ladiť, inak budete stratená a v konečnom dôsledku zúfala a nahá. Ak k sebe jednotlivé kúsky ladia, obliekanie je o toľko jednoduchšie a bezradný pocit, že nemáte čo na seba, sa eliminuje na minimum.