Čo čítam #11

 
 
 

Malinka / Dita Táborská

O adopcii a tom, ako sa dieťa do rodiny začlení a ako ho rodina prijme viem pramálo a tak som za Malinku obzvlášť rada. Je to totiž príbeh adoptovaného dievčaťa prerozprávaný zo všetkých uhlov pohľadu. Kolotoč emócií plný domienok, ktoré sa nepovedia nahlas, len sa myslia a tým naberajú na obrátkach. Veľmi dobre napísané a fakt, že ide o poriadny rodinný prepletenec, v ktorom nie je nikto dobrý ani zlý a kde nie sú víťazi, nahráva Malinke do kariet. Za mňa super!

V podstate som celkom v poriadku / Gail Honeyman

Jednu dobu sa mi do rúk dostávali samé knihy, v ktorých je hlavná postava v nejakom smere na okraji spoločnosti. Eleanor je presne jednou z nich - introvertka, mimoňka, alkoholička, bez rodiny, bez kamarátov, bez pohľadu na svet, ako ho poznáme, bez lásky a akejkoľvek nádeje, že by ju mohol mať niekto niekedy rád. Len jedna veľká kopa plná tajomstiev a rituálov. Uzavrela sa pred minulosťou, pred tým, čo sa jej stalo a to, že to znamenalo uzavrieť sa pred celým svetom, bolo vedľajšie. Bavilo ma, ako sa pomaly odbaľovala, pookrievala, jej mimoňský pohľad na vec, aj to, že mala aj po tom všetko silu bojovať.

Faktomluva / Hans Rosling Anna Rosling Rönnlund, Ola Rosling

Ak by ste mali tento rok prečítať len jednu jedinú knihu, nech je to Faktomluva. Nestáva sa často, že by som čítala niečo iné než beletriu, možno práve preto ma tak vzala. Človek, ktorý sa v číslach a faktoch pohybuje denne, len mávne rukou. Pre mňa bola Faktomluva jedna z najdôležitejších kníh, akú som kedy čítala a pri podčiarkovaní a zvýrazňovaní mi nestačila ceruzka. V knihe nájdete desať dôvodov, prečo sa v pohľade na svet mýlime a polopatistické a názorné vysvetlenie, že sú veci v skutočnosti lepšie, ako vyzerajú. Mne otvorila obzory, prinútila ma myslieť inak a aj keď sa svet ako taký nezmenil, viac mu rozumiem a beriem ho o niečo menej skepticky.

Proč umírají ptáci / Victor Pouchet

Táto knižka ma zlákala obalom a staré známe “nesúď knihu podľa obalu” sa opäť potvrdilo. Obal je oveľa (oveľa) lepší ako to, čo som našla pod ním. Pomaly sa odvíjajúci príbeh, v ktorom hlavná postava zisťuje prečo z ničoho nič začnú umierať vtáci a prečo je to celému svetu jedno. A aj keď si knižka hovorí detektívka, k rozuzleniu nedošlo.

Expedícia: Môj ľúbostný príbeh / Bea Uusma

S tým, čo o svete vieme dnes, vieme s absolútnou istotou povedať, že táto expedícia cez Severný pól (písal sa rok 1897) bola úplne absurdná a odsúdená k zániku ešte skôr než začala. Všetci jej traja účastníci, dokonale vyzbrojený encyklopédiami a oblekmi, aby boli fešáci, keď sa dostanú do cieľa, totiž nemali ani minimálne skúsenosti a poňatia, čo ich čaká. A balón vyletel tak akurát na to, aby ich dopravil na miesto odkiaľ niet návratu. Teórií, prečo táto expedícia nevyšla, je mnoho, autorke nedal príbeh spávať, venovala mu podstatnú časť svojho života a rozpracovala ho na jednotku. Odporúčam všetkými desiatimi, len majte prosím na pamäti jedno - písal sa rok 1897.

Pošťákova snoubenka / Denis Thériault

Pošťákova snoubenka je pokračovanie knihy Podivuhodný život osamělého pošťáka a aj keď je zvykom, že sú dvojky vždy horšie ako jednotky, mne sa snáď páčila ešte viac. Príbeh bol rozpracovaný z iného uhlu a skončil sa rovnako “idylicky”. Kruhom, ktorý sa začal točiť odznova.

Dni opustenia / Elena Ferrante

Elena Ferrante je moja láska a neverím, že od nej niekedy prečítam niečo, čo ma nenadchne. Dni opustenia sú plné beznádeje, ktorá príde potom, ako vás človek, ktorému veríte, opustí (kvôli mladšej a krajšej). Hystéria sa mieša so šialenstvom, deň s nocou, všetky rutinné záležitosti sú zrazu nezvládnuteľné a nevidieť žiadne svetlo na konci. Len tma a zima, navždy. Ťažko sa mi príbeh čo i len čítal a z predstavy zažiť ho mám zimomriavky, ale aj o tom sú životy.

Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči / Eva Umlauf

Som z Prievidze, čo je presne 8 km od Novák a až doteraz som nevedela, že tam nejaký koncentračný tábor bol. Bol a ako vôbec prvé dieťa sa v ňom narodila autorka, Eva Umlauf. Z Novák išla spolu matkou a sestrou do Osvienčimu a to, že ho ako novorodeniatko prežila, je zázrak. Kniha nie je ani tak o živote počas Holokaustu, z koncentračných táborov si veľa nepamätá, je o tom, aké je to žiť po ňom.

Jediný príbeh / Julian Barnes

"Chceli by ste radšej viac ľúbiť a viac aj trpieť, alebo menej ľúbiť a o to menej trpieť?". Úvodná veta, ktorá ma sprevádzala celou knihou a popravde neviem. Na začiatku som chcela knihu odložiť, na plytký románik medzi študentom a ženou v domácnosti som nemala vôbec náladu. Našťastie mi autor celkom rýchlo vysvetlil, že v ňom nie je nič plytké. Len smutné a veľmi dobre napísané.

Pouta / Delphine de Vigan

Tenká knižka, ktorá vyzerá, že ju zhltnete za poobedie, pravdepodobne sa tak však nestane. Je plná bolesti a surovosti a to, čo som si z nej najviac odniesla ja, je pocit bezvýchodiskovej situácie, volania o potom, ktoré nikto nepočuje a že sa to mnohým ľuďom a deťom naozaj deje.

Zuz1 Comment