(Nekompromisná) čistka - čo s vyradenými vecami?

 
 
 

Vyraďovanie je náročné, absolútne súhlasím. A čím poctivejšie to robíte, tým je to horšie. Je to však ako strhnutie náplasti. Ak vyraďujete NAOZAJ nekompromisne - všetky veci, ktoré vás “šťastnými nerobia”, je to jeden rýchly švih. Ak to robíte postupne, každých pár týždňov rozbehneme akciu vyraďovania a zakaždým si necháte veci, ktoré síce patria z domu, je vám ich však ľúto a bla bla, bude sa to ťahať. A to ste sa ešte ani zďaleka nedostali k tomu najhoršiemu. Ozajstné peklo príde až potom, ako poviete veciam zbohom.

Tým, že veci vyradíte, sa totiž nestane vôbec nič. Stále ich máte doma, stále vám zaberajú miesto, stále berú energiu. Ak ich teda nezabalíte do veľkého vreca a neodhodíte do odpadkového koša, čo sa dúfam nikdy a nikde nedeje (Marie Kondo sa tomu, čo sa stane s vecami po vyradení vôbec nevenuje. Čo je ešte horšie, ako keby žiadna metóda/seriál/náboženstvo nevzniklo. Budí totiž dojem, že veci stačí vyradiť a je to. Nie je!). Nájsť im nový domov stojí tak trikrát viac energie, ako ste dali do samotného vyraďovania. A asi tak stokrát si spomeniete na veľké vrece a kontajner pred domom a aké krásne jednoduché by to bolo. Ono však prejsť si galejami, ohľadom hľadania nového domova pre vaše staré veci, nie je vôbec na škodu - nabudúce si aspoň poriadne rozmyslíte, či si domov danú vec pustíte alebo nie.

OK, vyradili ste všetko, čo doma nechcete, skvelá práca! Na rad prichádza triedenie na tri kopy - veci, ktoré chcete rozdať, veci, ktoré chcete predať a veci, ktoré chcete vyhodiť. A vymýšľanie komu ich dať a predať a kam a ako vyhodiť. Ja som sa už celkom úspešne zbavila skoro všetkého oblečenia, ešte stále nám tu však stojí plná krabica kníh, ktoré nikto nechcel a ja som lenivá nosiť ich po pár kusoch do mestskej knižnice alebo do búdok, kde by sa na ne možno usmialo šťastie. Takže áno, bude to trvať dlho. Ale zas tu funguje princíp náplasti. Ak si na to vyhradíte deň a poviete si, že kým to všetko neodnosíte z domu, deň neskončí, bude to síce náročné, ale budete to mať z krku.

A KAM TEDA S TÝMI VECAMI?

Oblečenie bol v mojom prípade ten najťažší oriešok, tak začnem s ním.

PREDAŤ / Možností máte hneď niekoľko a to či sa rozhodnete stráviť dni na marketoch alebo fotením a odpisovaním online, je len na vás. Ja som za druhú možnosť a aj keď mi vždy fungoval Vinted, od tohto roku predávam všetko len cez Instagram. Vinted je plný ľudí s generickými otázkami “Vymeníš?” a “Sleva?” a aj mazať ich mi dalo kopu práce. Na Instagrame vás navyše sledujú ľudia, ktorí vás cez “poznajú”, páči sa im váš štýl a z fotiek si vedia ľahko odvodiť typ postavy, čím sa to celé uľahčí.

DAROVAŤ / Kamarátkam, rodine, nadácii alebo do zberného kontajneru. Ja som si urobila dve kopy, prvá išla na predaj a kamarátkam, druhá, s vecami, ktoré by podľa môjho úsudku nikto nechcel alebo by som ich musela predať za tak málo, že sa mi s nimi nechcelo naťahovať, putovala do Momentu. Mám ho kúsok od domu, je mi sympatický a aj keď som si tam nikdy nič nekúpila, je to prvá vec, ktorá ma s vyraďovaním oblečenia napadne. Všetky darované veci musia byť opraté a zbavené od kúskov, ktoré sa dajú použiť naozaj len na handry, a doručiť na miesto. Easy. Určite existuje veľa podobných charity shopov vo vašom okolí, kam by ste mohli oblečenie odniesť a použilo by sa na dobrú vec. Prípadne ho odneste do zberného kontajneru (majte prosím stále na mysli, že oblečenie musí byť čisté a zachovalé, nech im len zbytočne nepridávate prácu). Skvelý článok o tom napísali dievčatá z Cup of Style (pre ČR) a Apríl Magazín (pre SR).

VYHODIŤ / Tie najnajnajhoršie kúsky, o ktorých ste 100% presvedčení, že si nové doma nenájdu a nie sú dobré ani na handry, vyhoďte. Dávať ich do zberných kontajnerov a pridávať prácu ľuďom, ktorí ich preberajú, je kontraproduktívne. Takých kúskov je však naozaj iba pár.

Kam s knihami, ktoré nechcete?

PREDAŤ / Za mňa online na vašom osobnom Instagrame (knihomoli sa nájdu v každej skupinke) alebo na Databáze knih.

DAROVAŤ / Kamarátom, rodine, do knižníc, antikvariátov, nemocníc alebo do knihobúdok v parkoch. Darovať knihy mi príde oveľa jednoduchšie, ako darovať oblečenie. Stačí ich položiť ku kontajneru a za pár hodín sa po nich zapráši. Horšie je to s ich nosením, aj tri knihy sa prenesú a tak to s nimi trvá celé oveľa pomalšie.

Kam s vecami do domácnosti, ktoré nechcete?

PREDAŤ / Na vašom osobnom Instagrame alebo na Let go.

DAROVAŤ / Kamarátom, rodine alebo do charity shopu, ktorý prijíma aj veci do domácnosti. Najviac sa mi však osvedčilo položiť danú vec ku kontajneru. Položím, idem na kávu, vraciam sa domov a už to tam nie je. Niekedy sa len otočím a už vidím ako si ju domov odnáša niekto nový. A len dúfam, že si to PORIADNE premyslel.

Je to fuška, ale je to príjemné. Veci si nájdu nové doma a to, ako sa vám bude žiť v byte len s vecami, ktoré máte radi, sa nedá ani opísať.