Nakupovací detox - ako to celé skončilo?

 
 
IMG_6059.jpg
 

V decembri minulého roku som si naordinovala nakupovací detox. Mal trvať 6 mesiacov s možnosťou predĺženia a s malými výnimkami, keďže som dúfala, že počas neho otehotniem a možno budem niečo naozaj potrebovať. Niežeby prestávka od nákupov zvyšovala plodnosť, len sa u mňa v jeden moment stretli tieto dve udalosti naraz.

A aké to bolo? Všelijaké. Už niekoľko mesiacov pred “detoxom” som nakupovala oveľa menej a uvedomelejšie ako predtým. Reťazce som obmedzila na najminimálnejšie minimum a len pre prípad, že si za niečím naozaj, na 100%, všetkými desiatimi stojím. To, čo mi robilo najväčšie problémy, boli sekáče. Aj po tých rokoch márnej snahy o uvedomenie si, či danú vec naozaj naozaj potrebujem alebo si ju kupujem iba preto, že je lacná, som si vedela domov doniesť pekné blbosti. A práve v tomto mi detox najviac pomohol. Ale o tom potom.

Začala som 1. decembra a nepotrebovala vôbec nič. Mala som svetre na zimu, kabáty, termoprádlo, nebola som ešte tehotná, takže som zapla všetky nohavice a popravde sme mali v Pokojovkách toľko práce, že ani neviem ako december ubehol. Január bol stále dobrý. Som relatívne imúnna na výpredaje a oveľa radšej si veci kupujem za plnú cenu, lebo práve vtedy si môžem byť istá, že chcem danú vec naozaj a nie len preto, že je výhodná. Február som strávila celý v Indii a aj keď som občas hodila očkom po niečom tematickom, poznám sa a ak by som si v Indii kúpila sarí, po návrate by som to predala. Február by sme mali. Zlom prišiel až po mojom návrate - marec. A to som si myslela, že najhoršie budú prvé tri mesiace. V marci som bola v treťom mesiaci tehotenstva, z nohavíc som zapla už len niektoré a moje doterajšie spodné prádlo bolo na výsmech. To, prádlo, som mala našťastie na zozname vecí, ktoré si môžem kúpiť ak by horelo, čo horelo. Bol však koniec marca, vonku bolo škaredo, David bol ďaleko (z Ázie sa vrátil až mesiac po mne), moje telo plné hormónov a na Netflixe nič nové. A tak som začala pomaly snívať a spisovať, čo si raz kúpim. Čo si kúpim, keď toto bláznovstvo pominie. Zoznam by som vám aj ukázala, pôvodne som ho písala s úmyslom pochváliť sa ako uvedomelo je vedený a že tam nie sú žiadne zbytočnosti. Pár týždňov nato, to sme už v apríli, som si ho však prečítala znovu a prišiel mi tak plný nezmyslov, že som ich jeden za druhým zmazala. Vo finále mi na ňom ostal bavlnený babaà sveter neurčitej farby (farbu bolo treba domyslieť), Jesse Kamm v niečom neutrálnejšom (červené sú síce super, chcela som však niečo menej nápadné, tak isto na domyslenie) a Birkenstocky na leto. Tri veci, za ktorými som si celú tú dobu stála a kým som mohla opäť nakupovať, dôkladne som si premyslela ich farbu aj prevedenie. Veľmi, veľmi odporúčam nechať si na nákupy podobného druhu pokojne aj dva-tri mesiace. Ak teda nehrozí, že ide len o sezónnu záležitosť a v ďalšej kolekcii už nebude.

A aj keď som detox ukončila o dva týždne skôr - super studený máj a fakt, že som neobliekla ani jedny z nohavíc, ak nepočítam tehotenské legíny, čo nepočítam - ma prinútil kúpiť si niečo na gumu a keď už som si kúpila nohavice a prerušila hladovku, dva dni nato som si objednala aj spomínaný sveter.

Odvtedy v mojom šatníku pár vecí pribudlo, stále viac ich však odbudlo. Na peniaze z vyradených vecí mám zriadený vlastný účet (čo je super hack!) a aj keď si vo výsledku kúpim za 20 predaných vecí jedny nohavice, tento nový balans ma teší.

Čo ma 5 a pol mesiaca bez nákupov naučil:

  • čím viac času na premyslenie si dám, tým lepšie.

  • sekáče sú síce fajn, sú však plné lákadiel, ktoré nepotrebujem a ak mám doma všetko, je to len jedna veľká strata času.

  • dá sa to aj keď mnou burcujú hormóny a prídem si vo všetkom, čo doma mám, škaredá. Prvý trimester by som bez preháňania prirovnala k PMS a je vedecky dokázané, že vtedy sa nakupuje najviac.

  • už dávno nie som v stave, že nejaké oblečenie potrebujem, všetko čo si kúpim je len preto, že chcem.

Dám si ho zase niekedy? Áno. Asi menej plánovane a skôr tak vnútorne, lebo NIČ NEPOTREBUJEM, NIČ NEPOTREBUJEM, NIČ NEPOTREBUJEM!!! A hlavne je pri ňom rovnako krásny pocit, ako pri všetkých detoxoch. Krásny, ľahký, pocit, že máte na viac a že na vás nemajú.