6 nakupovacích zásad

 
sveter - Kings of Indigo, overal - Play Up (oboje z Nila), nohavičky - creemè

sveter - Kings of Indigo, overal - Play Up (oboje z Nila), nohavičky - creemè

Ako som bola generáciou Spice Girls, bola som aj generáciou Kenvela a doteraz si pamätám to vnútorné tešenie, keď som prechádzala vstupnými dverami. To som mala tak 13. O desať rokov neskôr sa toho veľa nezmenilo, Kenvelo vymenili reťazce, o ktorých som mohla ako malá iba snívať (H&M, Mango, Bershka a Zara), princíp však ostal rovnaký. Haldy nového oblečenia, ktoré mi robilo radosť len pri samotnom nákupe a pár dní nato, oblečenia, ktoré stačilo zle oprať a bolo minulosťou, presvedčenie, že viac je viac a šialenstvo okolo výpredajov. 

Ťažko povedať, či je to tým, že som vyrástla. Tým, že sa moje finančné prostriedky značne znížili a tak si nemôžem veľmi vyskakovať. Alebo tým, že je okolo premýšľania nad tým, čo si prinášame do života, také haló. Tak či onak, moje nakupovacie správanie sa rokmi zmenilo (a veľká vďaka za to).

Spísala som body, podľa ktorých sa snažím nakupovať dnes (alebo som aspoň nakupovala, keď som nakupovala - momentálne mám až do konca mája nakupovací detox). A keďže nákupy z vlastného rozhodnutia a občasné bartrové spolupráce nie sú u mňa zas až taký rozdiel, platí to aj pri nich. Nie som v tom ani náhodou dokonalá, ale už len to, že som si to spísala čiernym na biele, mi pomohlo posunúť sa vpred a uvedomiť si, že mi to celé dáva zmysel.

ZLOŽENIE MATERIÁLU

To, z čoho je daná vec vyrobená, je prvá vec, na ktorú sa v prípade oblečenia pozerám a aj keď niekedy pri pár percentách prižmúrim očko, snažím sa všetkým umelým prímesiam (ak nejde o veci, ktorá v sebe umelé vlákna mať musia - termoprádlo, veci na turistiku a podobne) vyhýbať. Som spokojnejšia, ak je moje telo obalené v prírodných materiáloch a fakt, že na sebe nenosím časť ropy, že sa raz tieto materiály v prírode rýchlejšie rozložia a že sa pri ich praní nedostávajú do morí a oceánov umelé čiastočky, sú nepriehľadnuteľné plus.

ETICKOSŤ

To, či sa módny svet zmení a eticky vyrobené oblečenie prevalcuje reťazce a prinúti ich premýšľať inak, je len v našich rukách. A nejde len o to, že za náš nový kúsok nedostal niekto poriadne zaplatené (práca v módnom priemysle je v mnohých častiach sveta považovaná za dobré zamestnanie, v porovnaní s inými). Zle vyrobené tričko, nech je akokoľvek 100% bavlnené, je často plné chemikálií a na jeho výrobu sa spotrebuje zbytočne veľa vody. Preto sa treba nad týmito nákupmi aspoň občas zamyslieť a nájsť etickejšiu cestu. Lebo určite nejaká je. Možností dnes máme naozaj požehnane. Je veľmi pravdepodobné, že ak je kúsok etický, bude vyrobený z prírodných materiálov, nemusí to tak vždy byť, aj keď má na to väčšinou daná značka dobrý dôvod. Napríklad taký ARMEDANGELS, ktorý zdedili niekoľko x klbiek umelej vlny a keďže nechceli, aby vyšli nazmar, uplietli z nej svetre. Skvelý nápad, o tom potom. Sveter je podstatne lacnejší, ako ich ostatné svetre a celá značka sa tak dostane k širšiemu, mladšiemu publiku. Ja len, aby ste nebrali prírodný materiál ako samozrejmosť a všetko si pre istotu preverili. Najlacnejší a v mnohých ohľadoch aj najlepší spôsob, ako nakupovať eticky sú v sekáče, vintage shopy a swapy. Tie sú preplnené oblečením, ktoré už na svete je a tak sa na jeho výrobu žiadny ďalší zdroj nemíňa. 

KVALITA

Lacné, nekvalitné oblečenie sa mi často zničilo pri prvých noseniach (a praniach) a bolo mi to vždy strašne ľúto. Nielen preto, že som za neho zaplatila, väčšinou som v ňom plánovala stráviť nejaký ten čas a keď som si pred pár rokmi začala uvedomovať dopad týchto rýchlokúskov na planétu, prešla ma chuť. S kvalitou sa síce spájajú vyššie výdavky, ale zároveň - ak si značku preklepnete a veríte jej, je to ten najjednouchší spôsob, ako ju podporiť. To prvotné preklepnutie je dôležité, vysoká cena totiž nie vždy známe dobrú kvalitu (mnohé značky umelo navyšujú svoje ceny, aby nepôsobili v očiach svojich potencionálych klientov “nekvalitne a lacno”). Viem, že sa opakujem, ale za najlepšiu kúpu minulého roka radím nohavice od Jesse Kamm. Stali síce podobne, ako všetky moje minuloročné nákupy dokopy, mala som ich však toľkokrát a zakaždým mi spôsobili takú radosť, že stáli za každý jeden dolár. A viem, že ak rapídne nepriberiem alebo ich nestratím (čo je oboje veľmi málo pravdepodobné), ostanú mi dlhé roky. Kvalitné oblečenie však nemusí byť za každú cenu drahé, čím sa zase dostávam k sekáčom. A keď si to takto spätne uvedomím, sekáče a kvalita vecí v nich, bol prvotný a dlhé roky hlavný dôvod, prečo som prestala nakupovať v reťazcoch. Nie preto, že by boli veci v nich drahé alebo na jedno kopyto, zničili sa oveľa skôr, ako som bola pri rokmi ošľahaných, sekáčových kúskoch zvyknutá.

NENAKUPUJEM IMPULZÍVNE 

Už som to písala neraz, ale vyspať sa naozaj pomôže. Súhlasím, že to nefunguje v prípade sekáčov a výpredajov, kedy musíte konať rýchlo, vždy si však skúsim nájsť aj v tomto strese aspoň chvíľku na premyslenie. Potrebujem to? Kedy to budem nosiť? K čomu to budem nosiť? Bude ma to baviť aj budúcu sezónu? Neomrzí ma tá farba/strih/vzor/nápis na chrbte? Ako by som to mohla vylepšiť, ak by sa tak stalo? Ak si viete na všetko toto rozumne odpovedať, neváhajte. Len si, prosím, nekupujte nič iba preto, že je to lacné a že si túto kúpu na svojom bankovom účte ani nevšimnete. Všimnete si danú vec doma, ako vám tam leží a zaberá miesto a to je ešte horšie.

NAKUPUJEM V MALOM

Zásada dve veci a dosť. Nech mám momentálne v kabínke čokoľvek, nech to stojí akokoľvek málo a akokoľvek kričí moje meno. Dve nové veci bohate stačia v každom šatníku. Ono totiž nie je nakupovať v reťazcoch až tak zlé, ako nakupovať vo veľkom, nepremyslene a pre nakupovanie samotoné. Hromadenie vecí a tvorenie odpadu. A ak je na miske váh jedno sako z H&M vs. 10 z ARMEDANGELS za podmienky, že to z H&M vynosíte do zbláznenia a 9 z 10 od ARMEDANGELS, aj keď vyrobených s ohľadom na všetko, čo sa dá, vám stoja v skrini, je lepšie to reťazcové.

OBČAS PRIŽMÚRIM OČKO (OBE OČI)

S urputným odopieraním niečoho, sa väčšinou nikdy veľa nedosiahlo a tak občas prižmúrim oči a dovolím si prešľap (ktorý je dovolený, takže prešľapom v skutočnosti ani nie je). Jedinou podmienkou ostáva presvedčenie, že to NAOZAJ vynosím. Mojím osobným občasným prešľapom je napríklad Uniqlo, reťazec, ktorý na Good on you nevychádza vôbec dobre. Mám z neho presne 5 vecí, nosím ich stále dookola a rokmi sa tak zudržateľnili.

Čím sa pri nakupovaní riadite vy?


OTHER SLOW TIPS

Zuzslowwardrobe, slowComment