Čo čítam #10

 
books_10 copy.png

Svet včerajška / Stefan Zweig

Svet včerajška je oficiálne prvá autobiografia, ktorú som kedy čítala. Vždy som mala totiž pocit, že autobiografie nemajú dej a že sa budem nudiť. Nič také „veľké” sa predsa v živote jedného človeka nestane. Pán Zweig ma vyviedol z omylu a pri čítaní som si musela viackrát uvedomovať, že toto sa mu NAOZAJ STALO. Jeho život - narodil sa vo Viedni ešte v časoch Habsburgovcov, zažil ako prvú, tak aj druhú svetovú vojnu a za svoj život stretol (spoznal, skamarátil sa) viac zvučných mien, ako som ja schopná vymenovať - Sigmund Freud,Johann Strauss,Romain Rolland, Auguste Rodin, Rainer Maria Rilke, Maxim Gorkij - znie ako film. Bol očitým svedkom toho „koľko ľudskej dôstojnosti zmizlo v tomto storočí“ a vďaka prechádzaniu jeho živom, si urobíte dokonalú predstavu o spoločenskom aj politickom vývoji Európy v prvej polovici 20. storočia. Za mňa je to kniha, ktorá by mala byť zaradená do povinného čítania.

Podivuhodný život osamělého pošťáka / Denis Thériault

Zvláštny, ľahký, poetický a kúzelný príbeh o poštárovi, ktorý poruší listové tajomstvo, celý sa zamotá, zamiluje, nájde, stratí a listy píše v Haiku. Odvíja sa to postupne, naberá na obrátkach a na záver sa kruh uzavrie a začne točiť odznova. Dokonalosť.

Ohníčky všude kolem / Celeste Ng

Šablónové americké predmestie deväťdesiatych rokov a obyvatelia žijúci podľa pravidiel - rovnako zastrihnuté trávniky, rovnako namaľované domy, rovnako navonok dokonalo pôsobiace rodiny. A pokrivené charaktery, ktoré sa skrývajú pod širokými úsmevmi. Do tejto časti sa nasťahuje matka s dcérou, ktoré nezapadajú do škatuľky a urobia v životoch usporiadaných spoluobčanov viac rozruchu, ako by každý čakal. Dokonale prepracovaný príbeh, ktorý ukáže, že nie je všetko zlato, čo sa blyští.

Ryby nemajú nohy / Jón Kalman Stefánsson

Príbeh sa odohráva na východe Islandu, v Keflavíku, Na „najčernejšom mieste na Islande“. Tam kde sú iba „tri svetové strany: vietor, more a večnosť“. A ak som mala niekedy pocit, že v Prievidzi sa nič nedeje, mýlila som sa. Oproti životu v Keflavíku, meste, ktoré žilo rybolovom dávno predtým, ako im zakázali loviť v mori ryby, je to centrum diania. Rybári bez rýb, ryby bez nôh, životy, láska, priateľstvá, Boh, búrky, tma a zima a alkohol, bez ktoré by to nešlo, vás vtiahnu a vám neostáva nič iné len prikryť sa čítať. Tma, vietor a chlad sú v každom riadku.

Nájdem si ťa / Joanna Connors

Ťažko sa číta o ľuďoch, ktorí žijú (trefnejší výraz je živoria) na cintorínoch v Manile a ich vyhliadky na lepší život sú nulové (kniha Eli Eli). Ťažko. Ich príbehy sú však natoľko vzdialené, až mi hlava občas neberie, že ide o skutočné životy a tak sa mi čítajú s relatívnou “ľahkosťou”. Nájdem si ťa je pravý opak. Príbeh 30-ročnej reportérky, ktorej život bol pred TÝM, pred znásilnením, veľmi podobný ako môj - veselý a ľahký, a pocit, že sa to môže stať každej z nás. Čo ma ale prekvapilo na knihe najviac je fakt, že nie je LEN o znásilnení ako takom. Nie je o tom, aký dopad to na život má. Autorka išla viac do hĺbky. S tým, čo sa jej stalo, sa dokázala vyrovnať len jedným spôsobom - zistiť prečo - a tak hľadala, pýtala sa a v konečnom dôsledku je kniha, viac ako o znásilnení samotnom, o Amerike, o jej chudobe, pomeroch a o pôvode väčšiny jej sociálnych problémov.

Srdcový kráľ / Hanna Krall

Jedného dňa zatelefonovala reportérke Hanne Krall Izolda Regensbergová, že chce, aby o nej napísala román. A že raz bude z tejto knihy film a ju bude hrať Elizabeth Taylorová. Vtip? Ani náhodou. Román Srdcový kráľ je o ceste Izoldy medzi Viedňou, Osvienčimom a Berlínom, za mužom svojho srdca, pretože svet bez neho je ničím. A sľubujem, že pri jeho čítaní začnete veriť na zázraky. Je plný lásky, všade prítomnej smrti a šťastí v nekončiacom nešťastí. Izolda ho mala, na prvý pohľad by o nej totiž nikto nepovedal, že je Židovka.

Slon na Zemplíne / Andrej Bán

Čítam knihy, ako mi prídu pod ruky a až pri čítaní Slon na Zemplíne mi došlo, že som nikdy poriadne nečítala nič o Slovensku. Andrej Bán v nej prechádza Slovenskom aké je a aké bolo. Opisuje kauzy, pri ktorých sa síce zastavuje rozum, ktoré sa však stali a s najväčšou pravdepodobnosťou sa u nás budú diať aj naďalej. Objasňuje nezmyselné zákony, čo robili Slováci za vojny, komu bolo dobre, arizáciu, kraje, ktoré boli kedysi na výslní a dnes o ne ani pes nezakopne, fakt, že mladí húfne opúšťajú Slovensko (som toho jasným dôkazom), aj strach a nenávisť k imigrantom. Nemáme vojny ani zemetrasenia, nemáme hladomor a vzhľadom k zvyšku sveta sa máme (veľmi) dobre. Žijeme si v malom a na malosť, so všetkým čo toto slovo obnáša, trpíme. Ďakujem za túto knihu, aj keď mi bolo po jej prečítaní úprimne smutno.

Chyba / Marek Šindelka

Chyba je Šindelkova prvotina a je to v nej cítiť. Miestami som mala pocit, že čítam pracovný zošit, nespracované zápisky, tri rôzne knihy naraz a dalo mi to zabrať. Príbeh obchodníka so vzácnymi druhmi kvetov však u mňa zabodoval. So Šindelkom to mám hop alebo trop. Buď je to jedna z mojich najobľúbenejších kníh alebo niečo, čo vyslovene pretrpím a tu sa to delilo presne v polovici. Prvá polovička mi textom pripomínala Mapu Anny (jedna z najobľúbenejších kníh), druhá Únavu materiálu (pretrpenú knihu) a doteraz si nie som celkom istá, či sa mi Chyba páčila alebo nie.

Daj mi tvoje meno / André Aciman

Nikdy nečítam to, čo som už predtým videla a Daj mi tvoje meno ma zlákalo, popravde, obalom. Horúce Taliansko, šťavnaté broskyne, túžba, bazén, knihy, more, bicykle, telá, žiarlivosť a letná horúčava, všetko o čo sa tvorci snažili vo filme, bolo v knihe cítiť ešte viac. Pri prvých stránkach som bola jemne skeptická, keď som však nabehla na spôsob, akým autor píše, zhltlo ma to a závidela som Eliovi všetko, čo prežíva. Že je po prvýkrát zamilovaný, že sa trápi, že každý deň pláva, že žije v Taliansku, že nevie, že chce a že je mladý a všetko má pred sebou.

Slepá mapa / Alena Mornštajnová

Tri generácie žien - Anny, Anežky a Alžběty. Každá žila v inom období 20. storočia, každá sa dennodenne stretávala s nástrahami, ktoré pre ňu minulé storočie pripravilo. Príbehy na seba naväzovali a prelínali sa zároveň a aj napriek ich tiahe, čítali ľahko. Pani Morštajnová písať jednoducho vie.

Vůně kávy / Dany Laferriere

Vůne kávy je ľahký príbeh v ťažkých časoch. Ľahký vďaka rozprávaniu očami malého chlapca, ktorý nevidí ďalej ako je koniec terasy jeho starej mamy Da. Nevie o pomeroch, ktoré zmietali Haity, nevie o diktatúre, nevie o strachu o vlastný život, nevie o problémoch dospelých. Je malý a nič nevadí.

Magický průvodce městem pod pahorkem / Pasi Ilmari Jääskeläinen

Čítali ste už niekedy knihu s dvomi odlišnými koncami? Jeden máte v knihe, druhý si môžete následne dohľadať na internete. Magický průvodce je ďalšia z kníh majstra fínskeho podivna Jääskeläinena, aj keď za mňa osobne najslabšia. Odporúčam sa však nevzdať, dávkovať na jeseň alebo v zime, s horúcim čajom a pod dekou.

A Feminism Manifesto in Fifteen Questions / Chimamanda Ngozi Adichie

15 bodov, ktoré poznáte, ale nie je na škodu zopakovať si ich. Kamaráta Chimamandy ju požiadala, aby jej poradila, ako vychovať z jej malej dcéry feministku. Dievča, ktoré bude na svet pripravené, čo najviac to ide. Dievča, ktoré bude zvedavé a nebude sa báť pýtať. Dievča, ktoré bude rozhodovať samé za seba a nebude čakať, kým to za ňu urobí niekto iný. Dievča, ktoré bude veľa čítať. Dievča, ktoré nebude čakať, až sa raz vydá a potom mu začne ten skutočný život. Dievča, ktoré sa možno nikdy nevydá a bude s tým v poriadku. Dievča, ktoré bude láskavé a fér. Dievča, ktoré nebude za každú cenu "milé". A ona jej napísala list, z ktorého vznikla táto útla knižka.

Everything I Know About Love / Dolly Alderton

Neverím, že sa v tejto knižke, aspoň trochu, nenájde každá z nás. Je o dievčenskom kamarátstve, presne takom, aké je. Je o hľadaní samej seba. Je o tom mať sa rada, naozaj rada. Je o komplikovanosti našej generácie, o našich egách a snahe mať v jeden moment úplne všetko - fungujúci vzťah, kamarátky, parties, čo končia druhý deň na obed a skvelú kariéru. Dolly Alderton ide s kožou na trh, je vtipná, trefná a úprimná. Pri čítaní som sa s ňou smiala, aj plakala a dlho na ňu nezabudnem. Dolly, moja víkendová lovestory.

 

OTHER BOOKS

ZuzBOOKS2 Comments