LoveStory: A Feminist Manifesto

 
manifesto.jpg

Chimamanda napísala list kamarátke, ktorá ju poprosila o radu, ako vychovať zo svojej novonarodenej dcéry feministku. Dievča, ktoré bude na svet pripravené, čo najviac to ide. Dievča, ktoré bude zvedavé a nebude sa báť pýtať. Dievča, ktoré bude rozhodovať samé za seba a nebude čakať, kým to za ňu urobí niekto iný. Dievča, ktoré bude veľa čítať. Dievča, ktoré nebude čakať, až sa raz vydá a potom mu začne ten skutočný život. Dievča, ktoré sa možno nikdy nevydá a bude s tým v poriadku. Dievča, ktoré bude láskavé a fér. A dievča, ktoré nebude za každú cenu "milé".

Práve to “milé” je väčší problém, ako sa môže zdať. Dievčatá sa vedú k tomu, aby sa správali ako dievčatá - pekne sa usmievali, ticho sedeli, správne sa chovali atď. atď. Chlapci nie. A práve preto boli, aj keď s tým najlepším úmyslom vychovávané dievčatá, mnohokrát ticho, keď sa im diali veci, pri ktorých mali kričať, kopať a rozhadzovať rukami. Nechceli sa však znepáčiť, robili iba to, čo sa naučili. Boli milé.

Tento list vydal na útlu knižku a ja ju odporúčam kade chodím. Nielen ženám, ktoré práve čakajú dievča. V 15tich bodoch sa síce dozviete veci, ktoré už dávno viete, v tomto prípade však naozaj nie je na škodu, prečítať si ich ešte raz. A uvedomiť si, že čím skôr sa človek naučí, že sme si rovní, tým lepšie. Pre všetkých.

 
ZuzLoveStoryComment