No Poo (stále na začiatku)

 
 
 

Nikdy som nemala dobré vlasy. Mám dobré nohy a zmysel pre humor, vlasy ani náhodou. Preto som nápad s prechodom na no poo, s ktorým ide ruka v ruke pár mesiacov (naozaj) zlých vlasov, prijala relatívne ľahko. Na svojej hrive si nezakladám a aj keď je samozrejme oveľa príjemnejšie mať ju práve umytú, sľuby, že po prekonaní pekla budú moje vlasy korunou krásy, ma opantali.

No poo znamená, že na vlasy nepoužívate šampóny. Žiadne. Ani tie prírodné. V ideálnom svete si vlasy umývam raz za týždeň a aj to len čistou vodou. Zatiaľ mi to znie ako oxymorón a ak by som osobne nepoznala ľudí, ktorí to tak majú, neverila by som. Avšak poznám a tak verím. (Presnejší výraz je dúfam v.)

Odkedy si umývam vlasy sama, čo znamená posledných 20 rokov, umývala som si ich každý deň a dokonale som si ich tým rozmaznala. Nemuseli sa čistiť samé, každé ráno som ich umyla tým, čo práve bežalo v reklame a vôbec sa nečudujem, že spohodlneli. To isté som však robila aj svojej pokožke a tá to zvládla. Kedysi som sa sprchovala každý deň, drhla sa sprchovými gélmi a následne sa krémovala. Dnes sa sprchujem obdeň, používam prírodné mydlá a aj tie iba raz za týždeň. Na zvyšok spŕch (väčšinou rýchlych po cvičení) mi bohate stačí voda a každodenné krémovanie som vymenila za arganový olej raz za týždeň-dva. Nesmrdím, nešúpem sa, moja pokožka je taká istá, ako predtým. A tak čakám podobný plynulý prechod aj od vlasov.

Ľudia si ich totižto celé storočia vôbec neumývali. Šampón je výdobytkom modernej doby a aj keď je naše ovzdušie x-krát znečistenejšie, ako kedysi, vlasy vraj majú prirodzenú schopnosť samočistenia. Stále hovorím len v domienkach, som v procese a tak vám nechcem tvrdiť, že to tak je. Momentálne som však na posune z každodenného umývania vlasov prírodnými šampónmi na umývaní raz za 5 dní žitnou múkou. Medzitým si vlasy občas prepláchnem vodou alebo si umyjem múkou len ofinu a zvyšok nechám tak. Žitná múka, žiadna iná. Bacha na to! Linda si raz pomýlila krabičku, vlasy si umyla obyčajnou múkou a kým si vymyla z vlasov tú žuvačku, minula viac chemických šampónov, ako za posledné dva roky používania múky ušetrila.  

Z múky si vytvorím kašičku a nanesieme na vlasy na cca 10 minút. Všade sa píše o 15-tich, mám však pocit, že by mi to vlasy len zbytočne presušilo. Po 10-tich minútach poriadne prepláchnem a keď píšem poriadne, myslím tým poriadne. Nie je to šampón, ktorý skĺzava z hlavy doslova sám. Je to múka, ktorá tam drží a neraz sa mi stalo, že mi na vlasoch ostala ako malé lupiny. Na záver si vlasy prepláchnem vodou s jablkovým octom a pár kvapkami éterického oleja a zamotám do bavlneného trička, za ktoré som vymenila uteráky. Vo froté uterákoch sa vlasy dusia, v 100% bavlne nie. 

Do ich umývania iba vodou mám ešte dlhú cestu. Dá sa to však aj tak. Každé ráno a každý večer si vlasy umyjete vodou, postupne budete predlžovať intervaly a vydržíte to. Moje vlasy sú však tak jemné a voda na Prahe 3 tak tvrdá, že každodenné preplachovanie vodou im viac škodilo, ako naopak.

Pri no poo metóde je veľmi dôležitá časť česanie a poriadna kefa bola prvá vec, ktorú som si kúpila. Dlho som používala Tangle Teezer, ktorý vďaka skvelému marketingu nechýba asi v žiadnej "správnej" kozmetickej poličke. Je skvelý na rozčesávanie, to súhlasím, ak však chcete pracovať s mastnými vlasmi a mastnotu, ktorá sa vám tvorí a veľmi úspešne drží pri korienkoch, rozčesať, potrebujete na to kefu s prírodnými štetinami. 

Najlepší návod, aký som na všetky moje no poo otázky našla je tu. Je tam všetko o tom, ako vlasy rozčesávať, ako si ich umývať, ako vydržať a že to za to stojí. No Poo spôsobov je naozaj veľa, treba skúšať čo vám sadne a neverím, že si niekto nevyberie.

Ja mám za sebou zatiaľ cca 6 týždňov. Moje vlasy sú viac moje, čo ma teší a aj keď je to ešte na dlho, na konci ma čakajú 100% moje vlasy. Pevné, zdravé a neodkázané na to, čo nové odborníci na vlasy vymyslia. 

Máte to niekto za sebou/pred sebou? Podeľte sa. No Poo je pre mňa momentálne nevyčerpateľná téma.

 

Zuzslow12 Comments