9 tipov pre menej plastu

 
 
látkové vrecko na desiatu -  Casa Organica , sáčky -  Frusack , drevená vidlička -  Hnstly , látkové tampóny -  Nebaleno , pohár -  Jojo Cup , sieťovka -  Česká    síťovka , látkové vrecko -  Not Another Bill

látkové vrecko na desiatu - Casa Organica, sáčky - Frusack, drevená vidlička - Hnstly, látkové tampóny - Nebaleno, pohár - Jojo Cup, sieťovka - Česká síťovka, látkové vrecko - Not Another Bill

Nemusíte začať hneď so všetkým, každá zmena chce svoj čas. Stačí začať s niečím a veci sa, ako to už s nimi býva, na seba začnú postupne nabaľovať. Tak napríklad plastové tašky v obchodoch, zbytočnosť, keď máte svoju. Po nich vám možno prídu zbytočné aj sáčky, do ktorých si dávate tie dve jablká a namiesto cherry paradajok vo vaničke radšej siahnete po tých obyčajných, nebalených. Prestanete si kupovať vodu vo fľašiach a radšej si ju doma prezieravo napustíte do vlastnej. A keď už budete držať vlastnú fľašku, zatúžite aj po vlastnom kelímku na kávu (na čaj, na zmrzlinu). Alebo vás prestane baviť jednorazovosť obalov ešte viac, zhodnotíte svoju kozmetickú poličku a zistíte, že vám predsa len stačí obyčajné mydlo a prestanete si ho kupovať v tekutom stave. 

Možno.

Každopádne treba začať, treba sa o tom rozprávať, inšpirovať ľudí, ktorých to možno ani nenapadne a nepočúvať, že ten jeden sáčok, ktorý si v obchode nezoberiete, nikoho nezachráni. 

 

Tu je zopár tipov na začiatok

 1. Noste pri sebe sieťovku a zopár látkových sáčkov. Nikdy neviete, ich objem je minimálny a v kabelke sa stratia.

 2. Nekupujte si vodu vo flaši, noste si vlastnú.

 3. Nekupujte predbalenú zeleninu a ovocie. Cherry rajčiny, stopkový zeler, zrelé avokáda, jablká po jednom. V rádiuse pár ulíc určite existuje obchod, kde to nájdete nebalené.

 4. Ak je to možné, nakupujte v obchodoch, v ktorých predávajú veci bez obalu. Sú skvelé hlavne na ovsené vločky, strukoviny a múky.

 5. Kávu so sebou si dajte urobiť do vlastného pohára a nedajte sa odradiť, ak bude barista proti.

 6. Noste si plastovú misku na obedy alebo sa najedzte rovno tam. Na normálnom tanieri a s normálnym príborom

 7. Prečítajte si články a pozrite tie príšerné fotky, z ktorých je jasne vidieť, že PLAST JE SKUTOČNÝ PROBLÉM. Čím viac budete vedieť/vidieť, tým väčší zmysel vám to celé dá.

 8. Nedajte sa odradiť. Nevadí, keď vám bude niekto hovoriť, že je to zbytočné, že to preháňate a že plast patrí k nášmu životu. Patrí, ale s mierou.

 9. Nezúfajte. Tým, že trváte na káve do vlastného pohára nezachránite planétu priamo. Možno tým však niekým pohnete, niekoho inšpirujete, rozpútate diskusiu a to je ešte viac.

a ďalej to už nechám na vás. Zmysluplnej veci zdar!

 

Zuzeko, slow, slowhome7 Comments