Dress Healthy.

 
dress_healthy.jpg

"Dress healthy" stálo na tabuli pred Reformation a aj keď som pojem "obliekať sa zdravo" počula po prvýkrát, trafili klinec po hlavičke. Po zdravom stravovaní, zdravom životnom štýle a zdravom pohľade na seba a svoje telo, prichádza logicky na rad zdravé obliekanie sa.

Čo to však znamená? Prirovnám to k jedlu.. Obliekať sa zdravo znamená v menšom (lebo presne, ako nie je zdravé nezmyselné prejedanie sa, nie je zdravý ani nezmyselne preplnený šatník). Obliekať sa zdravo znamená čo najviac s ohľadom na výrobu a na životné prostredie (pomaly/lokálne/fér). Obliekať sa zdravo znamená obliekať sa udržateľne (a pokojne niekedy aj v reťazci). Lebo, ako napísala Veronika, udržateľnosť nie je o tom, nedať si nikdy avokádo, lebo nebolo vyrobené správne, ale o tom, dať si ho, zjesť ho celé a nie dve tretiny vyhodiť, lebo ste na neho prestali mať chuť a chcete niečo iné.  

Obliekať sa zdravo je vec, ktorú v sebe riešim už dlhšie. Kedysi som si veci z reťazcov kupovala len a iba vo výpredajoch, s pocitom, že som nad nimi vyhrala - odmietam im platiť plnú cenu, odmietam ich podporovať. Keď som začala blogovať, dostávala som oblečenie vo veľkom, čím sa vyriešil problém s ich cenou a moje skrine sa začali (nezmyselne) plniť.  Chvíľu trvalo kým som zistila, že takto "ľahko" nadobudnuté veci ma viac netešia, ako tešia a ďalšiu chvíľu, kým som s tým prestala. A ak občas niečo NAOZAJ chcem, jednoducho si to kúpim, snažím sa vynosiť do zodratia a obhájiť tak nákup sama pred sebou. 

To, že nado mnou kedysi vyhrávali reťazce a nie ja nad nimi, ako som si dlho naivne myslela, viem až teraz. Odmietala som Zare platiť veľké peniaze, počkala si na zľavy a kúpila si to všetko za polovicu ceny. To, čo som chcela plus to, čo som vôbec nechcela, ale cena bola lákavá a ja som neodolala. 

Včera som zavítala po dlhšej dobe do Manga a aj keď som bez ujmy prešla cez celý zástup oblečenia, zasekla som sa na náušniciach a jedny si kúpila. Boli zlacnené zo 399 Kč na 119 Kč a to je cena, ktorú som ochotná zaplatiť bez väčšieho premýšľania. A hádajte čo. Náušnice ma prestali baviť skôr, ako som prišla domov. Keby stáli pôvodných 399 Kč, premyslela by som si ich viac, pozrela sa na ne poriadne a pravdepodobne ich tam nechala.

A teraz mi povedzte kto nad kým vyhral?

Môj ďalší krok nie je vyhýbať sa reťazcom, ale vyhýbať sa zľavám. Lebo drahšie a premyslenejšie náušnice, hoc aj z Manga, by som si užila rovnako, ako to avokádo.

 
ZuzON MY MIND, slowComment