More is more.

oleje.jpg

Vy viete, že veľa neviem aj že sa rada učím. Ak ide o starostlivosť o pleť, platí to dvojnásobne. Mojím kozmetickým guru je (okrem mojej kozmetičkyMartina a tak som si so sebou na našu spoločnú kávu priniesla všetko, čo doma mám. Postavila na stolček a pýtala sa rad radom - čo s tým, čo kam, čo a ako a hlavne kedy. Viem, že má na sebe každá jedna fľaštička návod, všetky sa mi však zlievali do jedného. Stojí na nich - naniesť na vlhkú pleť vždy ráno a večer. Ak správne počítam, nanášala by som si každé ráno a každý večer päť olejov a to bolo podozrivé už aj mne. A čo vlastne znamená vlhká pleť? Je pleť vlhká, keď je vlhká od predošlého oleja alebo musí byť vlhká od vody? A akej vody? A nezmyjem si predošlý olej, keď si pleť zase navlhčím?

Otázok som mala viac ako dosť a keďže by bol tento článok iba čisté parafrázovanie Martiny (a pravdepodobne by som to doplietla), rozhodla som sa, že ho napíše sama. Starostlivosť o pleť rovno z pera majstra.

 

Martina:  

"Na svoji pleť používám už pár let pouze pečující oleje a přísahám na jejich blahodárné účinky a jsem si jistá, že ani vy o nich neslyšíte poprvé. Třeba máte už ten svůj ověřený nebo jste ještě nenarazili na žádný, který by vám vyhovoval. Pro všechny z vás ale mám pár super tipů, které se vám budou hodit, ať už doma nějaký máte nebo se teprve nějaký chystáte vyzkoušet. 

Co je důležité vědět. / Hlavní rozdíl mezi kosmetickým krémem a olejem je v tom, že i v krémech jsou oleje jednou z hlavních složek, ale aby byla dosažena krémová konzistence, ředí se vodu (a látkami, které umožňují to, aby se olej s vodou spojil), takže jsou krémy méně koncentrované. V tom vidím jednu z hlavních výhod olejů. Za moje peníze dostávám prostě větší množství produktu.  S tím ale oleje přináší i jakousi “nevýhodu” (tedy alespoň zdánlivě) a to je jejich aplikace. Jasně, s krémem přijdete, ledabyle si ho rozetřete po pleti a v nějakém rozumném časovém horizontu se vám vsákne. U olejů často slýchávám komentáře, že jsou příliš hutné nebo se pomaleji vsakují. To se dá ale lehce vyřešit.

Jak je používat? / Nejdůležitější zásada při používání olejů je mít vlhkou pleť! Před každou aplikací oleje nebo olejového séra pleť navlhčím květovou vodou (která je navíc sama o sobě extra vyživující), a pak kápnu 1 až 2 kapky na každou část obličeje (čelo a každou stranu tváře) a taky 2-3 kapky na krk a na dekolt (na ten fakt nezapomínat!). Roztírání jde mnohem líp a olej se i rychleji vstřebává, protože ho nespotřebujete tolik jako “nasucho”.

Mám na to i takový life hack – na trhu je spoustu úžasných květových vod se super složením, ale pokud používate olej 2x denně, moc dlouho vám ty mini drahé lahvičky s květovou vodou nevydrží. Proto si kupuji tohle extra velké balení, které si pak jenom dolévám do svojí malé (ideálně neprůhledné) lahvičky s rozprašovačem, která mi zbyla z květové vody jiné značky. Bonus? Méně spotřebovaných obalů!

Jak si správně vybrat? / Samozřejmě, jako s každou jinou kosmetikou, najít ten správný olej pro vaši pleť je trochu věda. Rozhodně ale neplatí, že oleje nejsou vhodné pro mastnou a problematickou pleť. Naopak! Potřeba mastnou pleť vysušovat a dávat na ní jen málo výživné lehké krémy je velký mýtus. Mastná pleť potřebuje nastolit rovnováhu. Čím víc ji vysušujete, tím víc se bude mastit, a proto když jí naopak budete opečovávat tím správným olejem, produkce mazu se ustálí. Dříve jsem měla velmi suchou pleť, postupně se mi ale začala víc a víc mastit, až jsem se před pár lety ocitla v nové pubertě. Moje reakce? Začala jsem zkoušet celou plejádu lehčích krémů. Z nejhoršího mě nakonec vytáhla kombinace mýdla s aktivním uhlím a olej Lapis od Herbiovore Botanicals. Teď používám na den olej na problematickou pleť Clear od True Botanicals a na noc vyživující a antiaging RMS beauty oil nebo 15 od Onest Care. Je spousta dobrých značek olejů a rozhodně si myslím, že se vyplatí investovat i do těch dražších (True Botanicals, RMS, Yuli) a myslete taky na to, že vám oproti krému déle vydrží. Nejdůležitějším kritériem by ale mělo být správné určení potřeb vaší pleti, nebojte se tedy říct o vzorek. Některé oleje jsou lehčí, jiné hutnější a výživnější a potřeby vaší pleti se budou měnit i podle ročního období, takže se je ani nemusíte bát trochu točit.

Extra tip / Spousta olejů se chlubí obsahem vitamínů, některé značky ale používají vitamíny vyrobené synteticky. Ty pro naše tělo bohužel ale nemají stejnou využitelnost jako vitamíny pocházející z přírodních zdrojů. Na ty ve složení narazíte pod různými jmény. Příklad najdete tady.

Na závěr bych také chtěla dodat, že je důležité věnovat pozornost složení i přesto, že vám přijde, že jste zrovna narazili na super eko značku, i ty totiž můžou používat konzervanty, které vaše pleť (a tělo) milovat nebudou."

 

A na úplný záver moje, na vlastnej koži otestované, oleje (všetky lokálne a bez jediného konzervantu):

 

Chcete sa dozvedieť ďalšie Martinine lifehacky? Sledujte ju tu.

 

 

Zuztips, fair, hacks, slowComment