Moja (wellness) jar.

Táto jar má podnadpis "wellness". Vlastne celý tento rok je mojím osobným wellnessom. A nielen preto, že mi bude na jeseň tridsať. Každý rok som sa snažila viac cestovať, viac čítať, viac písať, viac pracovať, viac chodiť von, viac rozprávať po anglicky, viac variť, viac, viac, viac ...

Tento rok nie. Tento rok, prosím, všetkého menej. Nikdy predtým som nemyslela na moje budúce ja. Myslela som na seba teraz, na svoj rozhľad, na rozlietanú hlavu, ktorá chce všetko vidieť a vedieť, na srdce, do ktorého sa veľa zmestí a na nohy, ktoré ma ponesú. 

V novembri som toho mala až až. Behala som medzi ZOOTom a Pokojovkami, pravidelne chodila na jogu, skoro každé ráno mala s niekým dohodnuté raňajky, s Davidom si varila večere, vyrábala darčeky a snažila sa dohnať moju knižnú challenge. Blížil sa koniec roka a nezvládnuť ju, by bol jasný osobný neúspech a to sa neodpúšťa. (Nakoniec som ju nedala o tri knihy. A som tu.)

Som celkom dobrá v plánovaní, rýchlo chodím a väčšinou za deň stihnem viac stretnutí, ako sa zmestí do políčka v mojom diáry. Keď som raz takto - plná energie a presne na čas, utekala v ZOOTe po chodoch, došlo mi, ako ma to moje telo poslúcha. Ako mi dovolí, neustále ovešané ťažkými taškami, behať. Dovolí ma naplánovať si celý deň na minútu presne a dodržať to. Dovolí mi multitaskovať - prepravovať sa, počúvať podcast, premýšľať a písať niekomu v jeden moment. Ako mi slúži a ja na neho kašlem. Teda kašlala som. Minulý čas.

Nedávala som mu toľko spánku, koľko by si zaslúžilo a o jedle ani nehovorím. Naháňala som ho, prepínala, na preventívnej prehliadke nebola od 18-tich, čo je neuveriteľných 11 rokov, na masáži tri. V saune ho ženiem z rituálu do rituálnu, nech toho za tú hodinu a pol stihnem čo najviac a budím ho, keď chce ešte spať, aby sme išli na jogu, lebo ja predsa viem, čo je pre neho najlepšie.

 Funguje ako hodiny, ešte aby nie, som mladá. Byť však mojim telom, dala by som si facku. 

A tak bude celá táto jar v hesle rozmaznávania sa. 

Skončila som s full time prácou, čo bol prvý krok. Našla som si obvodnú lekárku a absolvovala preventívnu prehliadku, čo bol krok dva. Krok tri bol 21.dňový detox, ktorý mám úspešne za sebou a veľmi odporúčam. Za štvrté začnem naozaj počúvať svoje telo a konečne sa riadiť cyklami, ktorými ako ženy každý mesiac prechádzame. Pravidelné olejčekovanie a kozmetická rutina ráno a večer sú bod 5. Bod 6 je efektívny pracovný čas, týždeň rozdelený do blokov a hlavne - čas byť sama so sebou. A posledný, ale nemenej dôležitý (a asi prekvapivý) je zastaviť sa. Menej cestovať, menej zažívať, ale naopak si viac užívať. 

Minulý rok som sa precestovala, áno, aj to sa dá. Tento rok mám cestovateľskú podmienku - žiadne víkendové výlety do európskych metropol. A ak už áno, tak aspoň na 5 dní.

 

 • varenie / jedlá z vecí, okolo ktorých som vždy chodila s ohrnutým nosom. Napríklad taký šalát z ružičkového kelu.
 • pitie / smoothies namiesto jedného jedla dňa.
 • cvičenie / beh. Vypadla som z neho a s nostalgiou hľadím na všetkých bežcov okolo.
 • trénovanie / nehovoriť negatívne, o nikom. A zbytočne nefrflať.
 • učenie /  vybookovať si v kalendári deň na prácu a na seba, bez meetingov, káv a telefonátov.
 • čítanie / klasiku, Anna Karenina na mňa stále čaká.
 • počúvanie / podcasty - Harry Potter and the Sacred Text, Chips with Everything a Benjamen Walker's Theory of Everything.
 • pozeranie / tematicky Harry Potter. Už štyri roky si chceme dať s Davidom Harry Potter maratón, nedarí sa nám to a tak ho pozeráme postupne. Vždy večer pred spaním.
 • hranie / spoločenské hry.
 • cestovanie / Sarajevo a milovaný New York.
 • nosenie / šaty, šaty, veľa šiat. Za celú dlhú zimu som ich nemala ani raz.
 • vyrábanie / mám v hlave veľa vecí, ktoré by som chcela a v 99% prípadov si ich stačí ušiť.
 

ĎALŠIE PLÁNY

Zuzmoje4 Comments