Women's Tales / Pavlína

                                                                                                                          Pavlínina najobľúbenejšia farba - ružová, časopis The Gentlewoman a predmet - kvety.

                                                                                                                          Pavlínina najobľúbenejšia farba - ružová, časopis The Gentlewoman a predmet - kvety.

Keď som pred rokom začala vymýšľať Women's Tales, bola jednou z prvých žien, ktorá ma napadla. Ak nie úplne prvá. Je to presne ten človek, ktorého chcete počúvať, čítať o ňom, dozvedieť sa viac a pozerať sa na svet, aspoň na chvíľu, jeho očami. Niečo na tej Pavlíne skrátka je. Niečo veľké. A aj keď by som ňou občas rada zatriasla a zvrieskla "SPOMAĽ!", je jednou z najinšpiratívnejších ľudí, akých poznám a popravde vlastne vôbec nechcem aby spomalila - Pavlína Louženská. 

 1. Zbieraš niečo? Módní časopisy, bizarní oblečení a boty. Myslím, že mám doma víc oblečení na karneval než na pohovor do korporátu. Ale hlavně teď sbírám příběhy lidí. Útržky konverzací, návody na štěstí i jejich sny. Bydlíme na padesáti metrech čtverečních, tak se teď snažím omezit ty materiální sbírky a jen naslouchat a číst. Jen pak objevím kosmonautskou bundu a nové šaty od Zdenky Imreczeové je po předsevzetích.
 2. Čo práve čítaš? Zrovna teď opravdu hodně, leden mi dal zdravotně zabrat, tak jsem se obložila knížkami, projíždím Twitter a svoje oblíbené blogy a noviny. Z knížek mou hlavou teď proudí Citlivý člověk od Jáchyma Topola. Dává mi zabrat a vrací mě zpět do doby, kdy jsem nosila dredy a dávala si přihlášku na komparatistiku. We Should All be Feminists je nejen nápis na tričku Dior, ale skvělá esej od holky, co napsala Americanah. Must read, i pokud se ještě necítíš jako feministka (spoiler: po přečtení to přijde). The Subtle Art of Not Giving a Fuck mi věnovala Ania a věděla proč. Misery is not a bug, but a life's feature, je věta, která mi teď běží hlavou pokaždé, když se věci nezdají millenial pink. Čím jsem starší, tím víc čtu poezii: a spontánní nákup Poems that Make Grown Women Cry je výsledkem. Zkorumpovaná farmacie je bonus nakonec - přestože původně to pro mě byl text o návodu na to, co za prášky si nechat napsat, stala se z toho esej o falšování výzkumu i zpráv. Až moc aktuální. Online vždy sahám skoro denně po Modern Love, sloupcích New York Times o lásce a vztazích.  Ale doopravdy je toho kopa. Dřív jsem dojížděla dvě hodiny denně do školy, tak jsem se naučila hltat toho, co nejvíc. Z časopisů teď mám u postele KInfolk - vydání o jídle. Papírové vydání Business of Fashion. How to Spend it od Financial Times. Monocle - o work/life balance.
 3. Na ktorú pesničku si naposledy tancovala? Playlisty Songs to Sing the Shower a Discover Weekly na Spotify jsou soundtrackem mých rán a dirigentem pohybů s kartáčkem v puse. A live na the XX na koncertě. Ale to už je dávno. Od doby, co (skoro) nepiju, tak moc na veřejnosti netančím.
 4. Ktorého zlozvyku by si sa chcela zbaviť? Zanechávat za sebou hromádky časopisů, kapesníků a poloprázdných hrnků od čaje. Kdekoliv. Mluvit lidem do života bez prvotní konzultace. Jumping to conclusions. Schovávat hlavu do písku, když je toho na mě moc. Protočit oči vždy, když zahlédnu Excel.
 5. Akú super schopnosť by si chcela mať? Najít klid a sílu, kdykoliv jí potřebuji. Protože potom jí můžeš předávat dále.
 6. Čo ťa urobí šťastnou viac menej okamžite? Když mám v ruce další letenky a představím si jaké to zase bude sedět na chodníku, jíst pizzu/nudle/cokoliv do ruky a pozorovat procházející lidi. Jsem na cestách víc než doma (tvrdí moje máma), ale já pořád přemýšlím, jak objevit/sníst/ucítit ještě víc. Už protože to znamená, že jsem zdravá, mám peníze a s kým to celé prožít. PS: Četla už jsi seznam NY Times 52 míst, které neminout? Slint.
 7. A čo naopak nešťastnou? Když se cítím bezmocná. Mám ráda plány A, B i C a tak mě nejvíc vykolejí, když nevím kudy dále.
 8. Ako chceš aby si ťa ľudia pamätali? Jako někoho, kdo pozitivně ovlivnil Tvůj život. Chci být tím, kdo objeví příběh, co teprve napíšeš a pomůže Ti ho vyprávět a zažít.  
 9. S kým slávnym by si išla na kávu? Brad Pitt. Protože mám na něho crush asi tak odvždycky. Samozřejmě, že by řekl, že se mnou chce zestárnout a zachraňovat svět. A jinak s Angelou Ahrendts: holka, co vybudovala Burberry a teď řídí retail u Apple. Sheryl Sanberg, protože i díky Lean In vznikly #HolkyzMarketingu. A Elaine Welteroth, bývalou šéfredaktorkou Teen Vogue a Emily Weiss z Glossier. #GirlPower all over the place.
 10. Čo si všimneš na človeku ako prvé? Toho, že čte. Fascinovaně koukám lidem na obálky knížek, přes rameno do novin i obrazovek telefonů. A také samozřejmě koukám na cokoliv, co je na první tak trochu off: zvláštní boty, vlasy úplně jinak, kombinace barev. Dan říká, že pořád na někoho zírám. Já jen zrovna přemýšlím, kým jsou.
 11. Čomu by mali ľudia na svete venovať viac pozornosti? Pravdě.
 12. Najväčšia love story v dejinách filmu? Chtěla bych být ta holka, co pije whisky a řekne Casablanca. Ale nejsem. Dojímá mě Robin Williams v Good Will Hunting, když vypráví o své zesnulé ženě, co prděla ze spaní. Hledám příběhy, co se blíží pravdě, ne filtry z Instagramu. Ale i tak si chodím pro slzy a naději k Romeo a Julie (a vlastně čemukoliv) od Baze Luhrmana. She used to fart in her sleep. (...) Ah, but, those are the things I miss the most. The little idiosyncrasies that only I knew about. That's what made her my wife. Oh, and she had the goods on me, too, she knew all my little peccadillos. People call these things imperfections, but they're not, aw, that's the good stuff. And then we get to choose who we let in to our weird little worlds. You're not perfect, sport. And let me save you the suspense. This girl you met, she isn't perfect either. But the question is: whether or not you're perfect for each other. That's the whole deal. That's what intimacy is all about.
 13. Čo by si robila, ak by to nebol marketing alebo inovácie? Cestovala po světě, mluvila s lidmi a hledala návody na štěstí. Ale to, co dělám není vlastně o tolik jiné.
 14. Najobľúbenejšia appka? V práci Slack, protože mě zbavil e-mailů a Drive, protože mi umožňuje pracovat v cloudu. Neztrácím už tak dokumenty, co jsem si zapomněla uložit, mohu se na cokoliv koukat odkudkoliv a hlavně už neexistují ty miliony souborů v počítači s dovětkem Final. Soukromně Spotify, protože Discover Weekly mě zbavilo nutnosti mít oblíbené interprety, abych mohla něco poslouchat. Rekola, protože růžová a kola. Twitter pro zprávy i možnost přidat se do diskuse a Instagram pro deníkové zápisky. A Airbnb a Foursquare na cestách - vím, kde jíst, bydlet a kam jít. A z těch méně známých Clue.


DOPLŇ:

 • Sladké ako bazén plný štěňátek.
 • Nikdy som si nemyslela, že to urobím, ale šla jsem na kurz sváření. Dala jsem se dohromady se skvělým klukem. Mluvila jsem veřejně o tom, že ne vždycky je to v práci pohádka. Tři měsíce jsem kvůli nemoci nejedla. Pohřbila jsem #popelkathedog dříve, než jí bylo pět.
 • Neviem si predstaviť život bez vzruchů.
 • Verím v žraloky v bazénech, #girlpower a sama sebe. A že lepek není takový zlo. Protože chleba z Esky.
 • V ideálnom svete návody na štěstí hledat nepotřebuješ. /  PS: Touhle větou by měla začínat myšlenka kohokoliv, kdo přemýšlí nad strategií své značky. Protože vždycky jde ubrat, ale co obvykle nejde, je přidat. Jsem v tomhle maximalista.  

Sledujte Pavlínu TU a čítajte TU.

 

OTHER WOMEN'S TALES

Zuzwomen's talesComment