Vianoce / na dobrú vec

 
ilustrácia -  Crash Boom

ilustrácia - Crash Boom

Za posledné roky hrania sa na Ježiška som definitívne dospela k tomu, že ak neviem, čím daného obdarovať, lepšie, ako dať niečo nechcené je nedať vôbec nič. A voľné miesto v srdci a peniaze na účte venovať radšej inde.

 1. Nocleženka je projekt Armády spásy, vďaka ktorému kúpite za 100 Kč noc v teple konkrétnemu človeku bez domova.

 2. Vagus zas pomáha ľuďom bez domova po celý rok a to nielen s prespaním, ošatením a jedlom, ale aj návratom to bežného života. 15 eur dokáže 2 ľuďom poskytnúť jedlo, hygienu, ošatenie a teplo počas dňa, 35 eur môže vďaka výjazdu krízového tímu zachrániť jeden život pred zimou a 75 eur dá šancu jednému človeku získať bývanie, zamestnanie a oddĺženie.

 3. Děti úplňku je združenie rodičov s deťmi, ktoré trpia autizmom a ich želanie je prosté - systém, ktorý neodmieta klientov s tzv. problémovým správaním, ale pomáha im. Chcú dostupných asistentov, možnosť odpočinku a bezpečný domov pre ich deti, až vyrastú.

 4. Vďaka Give Directly sa dostanú vaše peniaze priamo k človeku, ktorý ich potrebuje. Vyhľadávajú tie najchudobnejšie časti sveta a v nich tých najchudobnejší respondentov, pomáhajú utečencom, o ktorých sa skoro nehovorí (neviditeľná utečenecká kríza v Keni) a aj keď to len pri peniazoch nekončí, často je to to hlavné, čo im v ich situácii pomôže.

 5. Skutočný darček je charitatívny obchod Človeka v ohrození, kde môžete kúpiť darček, ktorý je naozaj potreba - kozu, kanistre na vodu, dojčenskú výživu a mnohé iné.

 6. Na dôchodcov sa dlhé roky zabúdalo. Vďaka Život 90 a Elpide to tak už nie je. Obaja majú za úlohu, zlepšovať kvalitu života seniorov a pomáhajú im v nezávislom živote, samostatnom rozhodovaní a účasti na spoločenskom živote.

 7. Loono, je organizácia mladých lekárov, ktorí otvárajú tému prevencie a samovyšetrenia. Lebo čím viac o svojom tele vieme, tým skôr zistíme, ak sa niečo deje.

 8. Darovanie jedla nebolo nikdy jednoduchšie, ako so Share The Meal. Majú vlastnú appku a nakŕmenie jedného dieťaťa na celý mesiac je doslova na dve kliknutia.

 9. Dostávať pomoc je ťažšie, ako ju dávať a v S lehkou hlavou si to uvedomujú. Pomáhajú ťažko chorým rodičom s malými deťmi, aby získali čas a nádej pri ich liečbe.

 10. Story of stuff poukazuje na problém, ktorý väčšina z nás stále úspešne prehliada - máme (extrémne) veľa vecí, veľa z nich je toxických a chýba nám akákoľvek potreba ich požičiavania. Nemusí to tak však byť.

 11. Oceány sú síce obrovské, nie sú však imúnne voči nášmu vplyvu. Za posledné desaťročia sme úspešne zmenili alebo úplne zničili niektoré morské ekosystémy a milióny rokov staré druhy doviedli na pokraji vyhynutia. Dnes zostávajú posledné 4 percentá oceánov, ktoré sú neovplyvnené ľudskou činnosťou. Ak vám na nich záleží, podporte Oceana. Momentálne je to tá najlepšia organizácia na ochranu oceánov a života v ňom.

 12. Plamienok pomáha nevyliečiteľne chorým a umierajúcim deťom byť a žiť doma. Do 2 hodín cesty z Bratislavy poskytujú 24 hodinovú dostupnosť pomoci, čo prináša rodine pocit bezpečia a možnosť byť spolu.

 13. A Dvojfarebný svet sa snaží o to, aby mohli deti v rozvojových krajinách žiť šťastne bez ohľadu na situáciu vo svojej krajine a rodine.

Zuztips1 Comment