Vianoce / materiálne

 

Tohtoročné Vianoce budú rozdelené do štyroch častí. 1. Materiálne (ale stále super praktické a fér), 2. zážitky (a služby), 3. na dobré veci a 4. vlastnoručne vyrobené. Či to všetko stihnem je otázkou, verím však, že áno a dokonca v rozumnom časovom horizonte (do 20. decembra).

Ako malá som si myslela, že sú praktické darčeky to najsmutnejšie, čo sa vám môže na Vianoce stať. Že na Vianoce máte dostať to, čo naozaj chcete a nie to, čo potrebujete a tak či onak by ste si to (nejak) zohnali aj mimo nich. Že sú Vianoce o naozajstných, nepraktických a najviac vysnívaných darčekoch. A že čím väčších, tým lepších. Z veľa vecí sa vyrastie a je už dnes chápem, že sa starkí z tabletiek na kĺby naozaj a úprimne tešili. Že nešlo o žiadny nedarček ani vianočnú chybu v programe.

Dnes razím presne opačnú teóriu, čím menšie darčeky, tým lepšie darčeky a čím praktickejšie, tým úplne najlepšie. Môj výber pätnástich darčekov, ktoré vás nezruinujú a obdarovanému vydržia dlho predlho.

christmas_2019 copy.png
 1. Superteplé rukavice z jaka.

 2. Stolná hra, ktorá potrápi mozgové závity.

 3. Hodvábna maska na spanie.

 4. Voňavá sviečka, ideálne nie parafínová, ale tá zo 100% sójového vosku.

 5. Vegánska peňaženka, do ktorej nezabudnite vložiť zopár mincí pre šťastie.

 6. Kovový holiaci strojček do každej rodiny.

 7. Desať minútové vonné zápalky, ktoré síce zhasnú rýchlo, pocit (vôňa) z nich však ostane.

 8. Bambucké maslo alebo čokoľvek podobne blahodárne.

 9. Plechový obedár, ktorý vás, pri správnom zaobchádzaní, prežije.

 10. To isté platí aj o plechovej fľaške, ktorá je (pokiaľ ju obdarovaný nestratí), oveľa dlhodobejším darčekom, ako plast alebo sklo.

 11. Kniha Expedícia. Nádherne graficky a textovo spracovaný príbeh o teplovzdušnom balóne, ktorý sa v roku 1897 zdvihol zo zemského povrchu a plánoval preletieť cez severný pól.

 12. Keramická ruka na vonné tyčinky.

 13. Mydlo. Aspoň jedno.

 14. Niečo malé a živé, takže riasoguličky.

 15. A niečo unikátne a limitované, čím tieto hrnčeky rozhodne sú.

Zuz2 Comments