Milano / Guide

Miláno nie je turistické mesto, je to talianske mesto tvrdí New York Times a ako obvykle, nemýli sa. Je tam živo, to áno, ale tak taliansky živo a mimo design week nie je ani zďaleka tak preplnené turistami, ako ostatné európske metropoly. Po prvý krát som bola v Miláne práve počas spomínaného design weeku, ktorý sa tam koná s rýdzou pravidelnosťou vždy v apríli a celé mesto dizajnom, po dobu desiatich dní, doslova praská vo švíkoch. Druhý krát prednedávnom, na konci augusta. Miláno sa počas design weeku a mimo neho nedá ani porovnať. Je to sto a jedno a popravde, aj napriek všetkým tým otvoreným záhradám, showroomom a verejne prístupným inštaláciám, ma o trošičku viac baví Miláno ako také. Rušné iba po taliansky.

zuz_milano_1.jpg

Ak by bola Vogue mesto, je Miláno. Áno, až tak. Miláno je stelesnením módy a či už sa o módu zaujímate alebo nie, cítite ju, je tam, je všade a prehliadnuť sa skrátka nedá. Ľudia s citom pre módu, ktorý dedia z pokolenia na pokolenie, úcta k tradičnému remeslu, kvalitné materiály, ktoré vydržia a kúsky, na ktorých na prvý pohľad vidíte, že si ich daný človek nekúpil iba včera a zajtra zase nevyradí, ale že s ním starnú.

A len pri oblečení to nekončí. Okrem suverénne najštýlovejších ľudí na meter štvorcový je Miláno plné monumentálnych budov, dokonalej architektúry, veľkých okien a zelených striech, pestrofarebných kachličiek, verejne prístupných terás a vnútroblokov, bicyklov a vysokých opätkov, papierových tašiek, espressa, angellata, cannol, tých najlepších cestovín, fontán a galérií, rastlín, kvetov, opálených tiel a širokých úsmevov.

MM. Milujem Miláno.

zuz_milano_2 copy.jpg

Čo v Miláne nájdete?

 • Verejné bicykle BikeMi fungujú naozaj skvelo. Jediné čo potrebujete je zaregistrovať sa, v telefóne vám pristane štvormiestny kód, s ktorým si požičiate za 4,50€ na deň (prípadne 9€ na týždeň alebo 36€ na rok) bicykel doslova na každom rohu.
 • Tú najlepšiu pizzu v Pizza Am. A nejde iba o pizzu. Rezerváciu si urobiť nemôžte, je tam stále plno, vy stojíte vonku v rade spolu s ďalšími dvadsiatimi ľuďmi, znie to bezútešne, že? Naopak. V tom rade by som stála hodiny! Počas čakania vám čas spríjemní kúsok pizze a prosecco na účet podniku a všetci tí milí vysmiati ľudia naokolo. O lahodnosti samotnej pizze ani nehovorím.
 • Albergo Diurno VeneziaPredtým, ako bola vo všetkých domoch nainštalovaná tečúca voda, srpchy a vane, ktoré dnes považujeme za samozrejmosť, sa chodili ľudia umývať von. Chudobní k potoku, bohatí do verejných umývacích domov a Albergo Diurno Venezia bol jedným z nich."Denný hotel", v ktorom si mohla vysoká spoločnosť oddýchnuť počas dňa, dať si kúpeľ, nechať si urobiť manikúru, účes, v prípade pánov sa nechať oholiť u prvotriedneho holiča a na noc sa, pekne čistí a voňaví, vrátiť domov. V prvých desaťročiach minulého storočia, Albergo diurno Venezia otvoril svoje dvere v roku 1926, bol tento podzemný palác čistoty v štýle Art Deco jedným z najobľúbenejších destinácií v Miláne. Kvôli sprísneným hygienickým predpisom ich v roku 1985 zavrel, fyzicky tam však je doteraz. Za zaistenými, hrdzavými dverami v milánskej stanici metra Piazza Venezia a určite stojí za návštevu!
 • Villa Necchi Campiglio je oázou pokoja v centre Milána. Vila postavená v 30. rokoch je obklopená záhradou s bazénom a tenisovým kurtom. Po celé roky zostala zvonka aj zvnútra, ako zázrakom, neporušená a ak vás zaujíma, ako žili jeho obyvatelia, máte jedinečnú možnosť. Návšteva vily je možná iba s prehliadkou, záhrada spolu s bazénom a kaviarňou je voľne prístupná verejnosti.
 • Myslela som si, že sú papierové tašky vyhlásených módnych domov prežitok, tu však nie. V Miláne nájdete kombináciu úplne miniatúrnej kabelky a veľkej papierovej tašky na každej tretej žene.
 • Len dobré je slabé slovo, v Taliansku nájdete FENOMENÁLNE víno. Všade.
 • Chlapov v oblekoch. Mladých, starých, chudých, tučných, vysokých, nízkych, biznismenov, aj tých, čo kŕmia v parku holuby. Milánski chlapi nosia obleky a sú v nich sakra sexy. 
 • Katedrálu Duomo di Milano, ktorá stojí už od roku 1396 (!!!) v samotnom srdci mesta. Nevidela som ju síce z vnútra, o to lepšie však z vonku a z hora. Výšľap na jej strechu veľmi odporúčam.
 • Pochúťky ako croisanty, cannoli a gellato. A malé silné espresso.
 • Galériu súčasného umenia, ktorú spoluzaložila Miuccia Prada osobne, Fondazione Prada.
 • Súčasťou Fondazione Prada je kaviareň, Bar Luce, ktorú navrhol samotný Wes Anderson a zistili by ste to na prvý pohľad aj bez toho, že by ste to predom vedeli. Kaviareň ako vystrihnutá z filmu Grand Hotel Budapešť s čašníkmi, ktorí sú v krátkych polokošeliach už iba čerešničkou na torte.
 • Bosco Verticale sú rezidenčné byty v časti Porta Nuova. Dve budovy vo výške 111 a 76 metrov a s viac ako 900 stromami. 
 • Ozajstné vintage poklady. Aj u nás sú vintage shopy, dobré vintage shopy, v Milánskom merítku však strácajú svoj jas. Vintage tam je úplne iná liga. Za tých pár dní som mala tú česť navštíviť dva - Madam Pauline (Foro Buonaparte 74) a Vintage Delirium (Via Giuseppe Sacchi 3) a v oboch by som bez mihnutia oka upísala dušu. Ceny sú adekvátne k tovaru tam a aj keď si do nich chodím, v mojom prípade, iba lámať srdce, je milé podržať si Alexandra Wanga z roku 1960, v ktorom by bolo moje bohaté ja naozaj kus!
 • 10 Corso Como je dokonalý mix obchodov, kaviarne, rastlín a verejnej terasy v jednom. Áno, správne, je to raj.
 • Taliansku Vogue. <3
stiahnuť (1).jpg
 

OTHER TRAVEL GUIDES

ZuzComment