Women's Tales / Miška

                                                                    Miškina obľúbená farba - ružová, obľúbená kniha a predmet - bicykel

                                                                    Miškina obľúbená farba - ružová, obľúbená kniha a predmet - bicykel

Miška je srdiečko, Lapka, čistá duša a srdce na dlani. Môj žijúci Forres Gump. Súhlasím, hovorí zo mňa značné citové zafarbenie, ale pri Women’s Tales to tak proste je. Poznáme sa skoro štyri roky a vždy ma niečím dostane. Miška žije umením tak ako nikto iný, oblieka sa podľa obrazov, kamarátov si fotí podľa toho, aký album jej pripomínajú, za dobrou architektúrou prejde stovky kilometrov, za deň zvládne 4 galérie úplne s prehľadom, pozná viac slávnych mien ako ja slov a je chodiacim dôkazom toho, že keď niekto niečo naozaj chce a ide si za tým, raz sa mu to podarí. Presne tak, ako sa jej podarilo zamestnať v galérii. Kedysi party, dnes už skôr arty - Miška alias Kura bez nohy.

 1. Ak by si si mala vybrať tri múzeá, ktoré by to boli? Otázka ľahká asi ako povedz tri najobľúbenejšie songy od Davida Bowieho. Myslím, že aj to by bolo jednoduchšie. Ale keď musím ,tak Tate (Modern) (kvôli ich vizuálnej identite, museum shopu, budovám - pôvodnej, ale aj dostavbe a Nickovi Serotovi). Národní galerie v Prahe (milujem Veletržní palác, lebo majú v stálych zbierkach Fernanda Legéra a Jiří Fajta, ktorému ďakujem za životnú inšpíraciu - nikdy nie je neskoro). The Breeder Gallery je môj najnovší objav z Documenty 14 v Aténach. Doplnila by som jedno z mojich životných môt: "LEFT MY HEART IN SAN FRANCISO AND IN BREEDER GALLERY. Galéria je v dosť zanedbanej časti Atén (ale ja milujem kontrasty), prenádherná čistá architektúra a s najlepšou výstavou od Milovana Farronato. Okázalé, jedinečné a úžasné ako Grécko samotné.
 2. Ako vyzerá tvoj dokonalý víkend? Začne už vo štvrtok o 17:00 hrou badmintonu v Medickej, potom presun na bicykli na nejaký art opening a ukončí sa to do 11 nejakým super koncertom alebo rozhovorom s príjemnými ľuďmi. Piatok práca (čo je radosť) a po práci nejaký skromnejší art opening, lebo v sobotu ráno arty po Viedni, na bicykli samozrejme. Plus shopping vo Walter Konig bookstore. Noc by bola v Sofiteli od Jeana Nouvela, ale predtým ešte nejaký super koncert ,alebo party. Nedeľa by bol chill a hľadanie architektúry a večer knižky doma v posteli. Ideál proste.
 3. Čo robí Miška v ideálnom svete? Iba upozorňujem - "my imagination running wild". Začalo by sa to zhmotnením pesničky od Kelis, Mama I am millionare. Bol by pondelok a ja by som každý deň vstávala 6:15. Klasika. Raňajky, joga, káva, noviny (všetky tie super noviny ako Guardian, NYT, Independent, a iné). Od 8 by som bola v kancelárii a rozhodovala sa, ktorú neziskovú organizáciu podporím (trvalý príkaz na mojom účte by bol pre Amnesty International). Potom by som riešila rozbehnuté projekty ako napr. ako urobiť z Medzilaboriec nové Bilbao a dohadovala sa s Herzog and De Mueron čo urobia, aby sa zvýšil architektonický cestovný ruch na východnom Slovensku. Ďalej by som si dala skype call s Davidom Byrnom o jeho pokračovaní Bicycle Diaries s podlitulom Eastern Europe. Obed by bol s kamošmi a rozhodovali by sme sa, aké art openingy a koncerty si dáme tento týždeň. Naučila by som sa hrať na nejaký hudobný nástroj, aby sme si mohli s mojimi štyrmi deťmi doma skúšať naše obľúbene songy. O piatej by sme chodili na badminton alebo pingpong (záležalo by od nálady) a večer by sme mali dve hodiny na knižky. Bratislava by bol nový lepší Berlín (čo sa týka počtom bike lanes). Z mesta by vymizli odporné fonty, billboardy a reklamy, a dávala by som veľa peňazí firme Karcher, aby Bratislavu udržala čistú (lebo podľa mňa nie je taká škaredá, ako špinavá a neuprataná). Jasné, že by som investovala do umenia (kúpila by som si konečne Kovandu, Kolíbala, Malicha, Baldessariho a Kollera) a nakoniec by som toho mala tak veľa, že by som musela kvôli tomu postaviť múzeum, ktorého architektom by nebol nikto iný ako Rem Koolhaas a na otvorení by hrali Rolling Stones :DDD. A takto megalomansky by sa to nieslo celý týždeň :D.
 4. Ako chceš aby si ťa ľudia pamätali? Ako dobrého človeka, to by sa mi páčilo.
 5. S kým slávnym by si išla na víno? Ja by som šla s kýmkoľvek (myslím si, že si šancu zaslúži každý). Otázkou je, s kým by som šla potom na druhé víno, tam by som bola vyberavejšia. Ak mám byť konkrétna, určite by som chcela: Stuart Freeman, Keith Richards, Mick Jagger, David Bowie, Klaus Biesenbach, Gerhard Richter, Frank Gehry, Hans Ulrich Obrist, Herzog and De Mueron, John Baldessari, Stefan Sagmeister, Brian Eno, David Byrne, Paul Weller, James Murphy, Eagles of Death Metal, Iggy Pop, Richard Hell, Miro Žbirka, Palo Drapák, Ariel PInk, Paul Mccartney, Beyonce, Damon Albarn, Sofia Coppola, Mark Ronson, Roisin Murphy, Jarvis Cocker, Nick Serota, Simon De Pury, tých je.
 6. A na kávu? To isté ako na víno. Zásadne nerobím rozdiely v nápojoch :D.
 7. Čo si všimneš na človeku ako prvé? No prvé jeho vizuálnu stránku. 
 8. Koho by som mala sledovať na Instagrame? The Breeder GalleryNG PragueTate, ale momentálne som v etape, kedy mi príde Instagram plochý zabíjač času.
 9. Čo je pre teba najväčší challange? Byť zodpovedným človekom, manipulácia s peniazmi, odprostenie sa od nepodstatných vecí a od ľudí, ktorí mi nedávajú energiu. Byť vytrvalým a plniť ciele, ktoré som si stanovila. Čítať každý deň. Mám toho proste dosť.
 10. Čo ťa vždy rozhodí? Snažím sa, aby ma už nič nerozhodilo. Prišla som na to, že som si kedysi robila stresy zbytočne ešte v predstihu. Takže už sa stresujem iba vtedy, ak sa vážne niečo deje (a vlastne nič strašné sa až tak nedeje - takže dospievam k tomu, že sa dá nájsť kontinuálne šťastie). Čo ma však vie vždy dostať do jemnej neistoty je rezerva benzínu.
 11. S rúžom alebo bez? Samozrejme, že S.
 12. Čo si oblečieš, keď chceš mat pekný deň? Ja si oblečenie najradšej ladím buď podľa pesničiek alebo nejakých konkrétnych obrazov. Vrchol zladenia sa je keď je aj song aj dielo. Súčasné najobľúbenejšie zladenie je s Roisin Murphy na album Italo disco so Cy Twoblym (Američan čo žil v Ríme) a celoživotné najobľúbenejšie zladenie je New Order - Blue Monday a Yves Klein - blue epoch.
 13. Čo je najlepšie na živote v Bratislave ? Že moji najlepší kamoši (moji rodičia) sú blízko môjho života a spolu aj s našim najlepším psom. A plus ostatné "veci" ako kamarátstva a zážitky s tým spojené. A nebudem klamať, aj Viedeň je blízko, to je skvelá výhoda.

DOPLŇ: 

 • Sladké ako koláčiky na obraze od Wayne Thiebauda a v realite ako kakaové rožky z tesca.
 • Nikdy som si nemyslela, že to urobím, ale dostala som sa bez VIP do šatne Iggyho Popa.
 • Neviem si predstaviť život bez rodičov, umenia a hudby, kamošov, bicykla, knižiek a poznávania.
 • Verím v to, že každý je dobrý len niekto to trochu potláča a niekto tomu dáva voľný priebeh.
 • V ideálnom svete je všetko ako pesnička od Dinosaur Jr - Just Like Heaven pozitívny bizár a veľa srandy všade.

Sledujte Mišku tu. a čítajte tu.