The Miracle Menstrual Cup.

fotka -   Monki

fotka - Monki

Tampóny sú over, o vložkách ani nehovorím, všetci používajú menštruačné kalíšky, huby alebo nohavičky a minimálne raz počuli o bezvložkovej metóde. Ha. Omyl. To všetko sa deje iba v bubline. Dva dni v Prievidzi sú pre mňa občas oveľa obohacujúcejšie, ako dva týždne v Prahe. Takže nie, nie všetci používajú menštruačné kalíšky, huby alebo nohavičky a aspoň raz počuli o bezvložkovej metóde. Avšak, mohli by.

Vložky som skoro úplne preskočila a hneď od druhej-tretej menštruácie, kedy som aspoň približne pochopila o čo vlastne ide a odkiaľ to ide a našetrila si z vreckového na prvé tampóny, začala s nimi. To sa písal rok 2000. Ako som preskočila vložky, preskočila som aj menštruačný kalíšok. S vizionárskym pocitom som si objednala nohavičky a nevedela si ich vynachváliť. Tak praktické, tak ekologické, žiadne umelé materiály a nulový zbytočný odpad. THINX sú skvelý vynález, naozaj sú. Na športovanie, na spanie, mať ich však na sebe celý deň mi nevyhovovalo. Materiál, z ktorého sú THINX vyrobené, je pevný a ak ste zvyknutí skôr na voľnejšie a pohodlnejšie varianty nohavičiek, ako aj ja, je možné, že vám začnú po čase pekelne vadiť. 

A tak som sa vrátila o krok späť a takto pred rokom si kúpila kalíšok. Druhov je viac ako dosť a neverím, že si niekto nevyberie. Kalíšky sa okrem farieb delia aj podľa veľkostí - ženy, ktoré majú menej ako 30 a ešte nerodili, majú S, ženy po 30-ke a po pôrode, M. Logické a ľahké, nemáte sa ako zmýliť. (Samozrejme sa to neberie doslovne a nie, moje kroky nepovedú, hneď po oslave 30. narodenín, rovno pre väčší kalíšok). Máte svoju obľúbenú farbu a správnu veľkosť, super, chýba vám už len prax. Návod je ľahký a aj keď to chce istý cvik, za dva-tri mesiace to zvládnete aj poslepiačky (mne osobne to trvalo tri).

Na kalíškoch je najlepšie, že:

  • máte vystaráno. Máte jeden kalíšok a s ním všetko, čo počas menštruácie potrebujete. Ak ju máte počas prvých dní naozaj silnú, je možné, že vám bude kalíšok po stenách pretekať. To je čas na just-in-case THINX nohavičky alebo vložku.

  • vydrží celé roky (pri správnej starostlivosti až 10 rokov).

  • nevytvárate žiadny zbytočný odpad. ŽIADNY.

  • investujete iba raz. Jedny tampóny stoja 3€. Dajme tomu, že počas jednej menštruácie, miniete jeden balíček - za rok to máme 36€, za 5 rokov 180€, za 10 je to 360€. Za mojich 16 rokov používania tampónov som na ne minula 576€. Kalíšok stojí cca 20€.

  • je hygienický. O tom, že je tampón raj pre baktérie všetkého druhu, ste už určite počuli. Kalíšok nie. Ten udržíte hygienicky čistý, ak si ho po každom použití poriadne umyjete vo vode a po každom cykle pár minút prevaríte v špeciálnom prášku. K umývaniu po každom použití - doma je to pohoda, na verejnom záchode odporúčam záchody pre invalidov, na ktorých máte hneď vedľa seba umývadlo, ale keďže svet je svet a všetko normálne chce normálny prístup, nevidím nič zlé na tom, ísť si umyť kalíšok k spoločnému umývadlu a vrátiť sa zase naspäť do kabínky. Ak nemáte po ruke ani záchod, ani umývadlo, vyrieši to fľaša s vodou alebo navlhčené utierky.

  • nie je nezdravý, čo sa o tampónoch povedať až tak nedá. Nie všetky tampóny sú vyrobené zo 100% bavlny a pri nedodržaní hygienických pokynov, môze telo dostať toxický šok. Áno, pravdepodobnosť je nižšia, ako že vás zrazí auto na prechode, ale stať sa to môže. UPDATE: V prípade, že nebude dostatočne dodržaná hygiena, môže nastať toxický šok aj pri používaní menštruačného kalíšku. Nepíše sa o ňom toľko iba preto, lebo sa kalíšok, ako taký, ešte až tak nepoužíva.

Chcete používanie kalíšku pozdvihnúť ešte o level vyššie? Kúpte si ten od RubyCup. Fungujú na princípe ‘Buy One, Give One’ a za každý zakúpený kalíšok dostane hygienické pomôcky dievča alebo žena, ktorá k nim normálne prístup nemá.

Zabudla som na niečo? Aké s ním máte skúsenosti vy? A začnete už?