La Muralla Roja.

Stavba snov a Monument valley v praxi, to je La Muralla Roja (doslovný preklad zo španielčiny je Červená stena, čo sedí). Vedela som, že to bude nádhera, aká až veľká si však uvedomíte až na mieste a snaha o jej opis, je ako keď sa márne snažíte zachytiť farbu západu slnka na Instagrame. La Muralla Roja, postavená v roku 1973 architektom Ricardom Bofillim, vyzerá na prvý pohľad ako nefunkčný zhluk schodísk, terás, mostov a dverí, ktoré nevedú nikam. Omyl. Všetko je to prepojené a dokonalo korešponduje s myšlienkami arabsko-stredomorskej architektúry.

La Muralla Roja je ovplyvnená severoafrickou architektúrou kasbahov, pevností s vysokými stenami a niekoľkými oknami, ktorými chcel Bofilli spochybniť delenie medzi verejným a súkromným priestorom. A aj keď celá budova pôsobí dojmom, že bola postavená iba pre jedného človeka, súbor prepojených terás poskytuje prístup k 50 apartmánom. Na strešných terasách sa nachádzajú, pre dohnanie k dokonalosti, soláriá, bazén a sauna.

Steny budovy sú namaľované v rôznych farbách červenej farby, aby zdôraznili kontrast s krajinou, a zatiaľ čo sú vertikálne steny v odtieňoch ružovej a červenej, schody sú modré a indigo. Intenzita farieb navyše súvisí so svetlom a ukazuje, ako môže kombinácia týchto prvkov pomôcť vytvoriť väčšiu ilúziu priestoru. 

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pýtate sa, ako je možné, že sa to tam nehemží turistami? Správna otázka. Kedysi sa hemžilo, začiatkom roka sa však majitelia bytov dohodli, že dajú stavbu oplotiť (plot je asi do výšky zadku, takže ide skôr o psychologické oddelenie) a zakážu do budovy prístup ľuďom, ktorí tam nemajú čo hľadať. Čo je na jednej strane škoda, na druhej sa im niet čo čudovať. Ani mňa by nebavilo kúpiť si apartmán na pokojné žitie a potom dennodenne narážať na ľudí s otvorenými ústami a iPhonmi v ruke. Zákaz sa dá obísť, ak si v budove zarezervujete ubytovanie a to buďto cez Airbnb alebo Booking.

My sme bývali tu, v byte PRESNE (!) pod bazénom. 

Do Calpe, kde táto nádhera stojí, sa dostanete buďto za hodinu z Alicante alebo za 4 a pol hodiny z Madridu. My sme si tie naše letenky kupovali veľmi spontánne a keď sa povie "poďme do Calpe!", nikto nemá čas zaoberať sa geografiou. Leteli sme do Madridu, ktorý je krásny a určite stojí za viac dní, ako iba jeden, tam sme si požičali auto a našli na luxusnú diaľnicu, ktorá trvala po celú dobu. Súhlasím však, že z praktického hľadiska je to oveľa pohodlnejšie z Alicante alebo Valencie, ktoré sú naozaj za rohom. 

P.S. La Muralla Roja nie je jediná budova, ktorú Ricardo Bofill v Calpe postavil. Druhá sa volá Xanadú, je zelená a stojí hneď vedľa

všetky fotky sú fotené na iPhone Dominikou alebo mnou

Zuz4 Comments