Čo čítam #7

 

Posledných pár mesiacov boli mesiacmi "iných kníh". Oblúkom som sa vyhýbala tématike druhej svetovej vojny a koncentračných táborov a vždy keď som jednu knihu dočítala, dala som si sakra záležať, aby bola tá ďalšia z úplne iného súdku. 12 kníh, jedna nedočítaná, jedna sklamaním a tri, ktoré si chcem prečítať zas. 

Vitajte v raji / Jennie Dielemans

Vitajte v raji alebo Reportáž o turistickom priemysle je povinné čítanie pre každého, kto niekedy letel lietadlom, ospevoval výhody All Inclusive alebo sa s nevôľou pozeral na miestnych obyvateľov, ktorých prítomnosť kazí celkový dojem dovolenky. Nech zdvihne ruku ten, kto niečo z toho nikdy neurobil. Ani raz. Ostatní sa, prosím, rovno pustite do čítania. Ďalšia kniha z dielne Absyntu, ktorá otvára oči.

Není co závidět / Barbara Demick

K tejto knihe som sa dostala vďaka Úteku z tábora číslo 14 (o ktorej som písala tu.). Barbara Demick tu opisuje život v Severnej Kórei, ktorý sa neveľmi vzďaľuje od toho v Orwellovom románe 1984, na osudoch šiestich ľudí. Kniha popisuje chaos, spôsobený smrťou Kim Ir-Sena a zničujúci hladomor, na ktorý umrelo asi 20% populácie a zdvihol vlnu ilegálnych útekov. Hlad a bieda tam vládne dodnes. 

Ke Dnu / Anna Bolavá

Boľavé a geniálne. Už prvá jej kniha, Do tmy, mi prišla skvelá, ale Ke dnu, to ešte prekonala. Autorka vie tak dokonale opísať ľudské pochody a psychiku, že aj keď sa v knihe zas až tak veľa nedeje, neviete sa odtrhnúť. Príbeh sa odohráva na malomeste a vďaka brilantnosti, ktorou píše, tam na chvíľu bývate s nimi. Miestami deprimujúce, miestami dychberúce, každopádne skvelé do poslednej bodky. 

Únava materiálu / Marek Šindelka

Únava materiálu bola pre mňa, po Mape Anny, sklamaním. Vzhľadom k aktuálnemu dianiu to je naozaj výborná téma, baví ma aj názov a to ako Šindelka píše, kniha mi však prišla iba ako nejaké zbytočné vyžívanie sa v opisoch utrpenia, únavne dlhé súvetia a nič medzi riadkami.

Nekonečné dny / Claire Fullerová

Príbeh o osem ročnej Peggy, ktorú otec unesie z centra Londýna na chatu, s vysvetlením, že všetci ostatní na svete umreli a že on a ona sú jediní dvaja z celej populácie. Peggy má osem a otec zvyčajne neklame, takže mu uverí. Okrem toho, že sa kniha číta skoro sama, ma baví Peggy samotná. Nefňuká, netragédi, zmenu životu o 180 stupňov berie ako fakt a celé rozprávanie (kniha je rozprávaná práve ňou) plynie bez zbytočných drám. Teda až na záver, tam je drámy viac ako dosť.

Piják palmového vína / Amos Tutuola

Piják palmového vína je prvotina od afrického spisovateľa Tutuolu a za mňa je to niečo, čo len tak nevidíte. Absurdnosťou by som to prirovnala k Melónovému cukru, ale ešte lepšie. Tutuola prehovára cez prazvláštne vymyslené príbehy rôzne africké mýty a báje a fantáziou naozaj nešetrí. Jediný mínus knihy je fakt, že sa zháňa naozaj ťažko. Mne to trvalo skoro 5 rokov.

Mladá nevesta / Alessandro Baricco

Do rodiny, ktorá je prepletená príbehmi a tajomstvami skrz na skrz, prichádza jedného dňa mladá nevesta. Má sa vydať za syna rodiny, ten tam však bohužiaľ nie je a tak musí čakať (a čakať) s jeho rodinou a strýkom, ktorý stále spí. Počas čakania sa učí hádzať vlasmi, masturbovať, rozoznať tajomnú hrdelnú reč majordóma a tak isto postupne jedno za druhým odhaľuje tajomstvá tejto bohatej rodiny. Za mňa na jednotku s hviezdičkou, hlavne vďaka opisom, ktoré Baricco používa.

Poslední aristokratka / Evžen Boček

Ak sa chcete zasmiať, odporúčam. Nie je v nej žiadna hlboká myšlienka a je napísaná z jediného dôvodu - pobaviť. Čítala som ju na výlete, z dôvodu, že som zo sebou žiadnu inú knihu nemala a smiala som sa ako divá, po návrate domov sa k nej však už nevrátila. Tak možno zase niekde na ceste.

Neznámy v záhrade / Jesús Carrasco

Španielsko, prvá polovica 20. storočia a malebná záhrada vidieckeho sídla. Tam trávi svoj dôchodok vyslúžilý dôstojník Impéria, ktoré prednedávnom obsadilo Španielsko a celý zbytok sveta. V záhrade sa v jeden deň objaví tajomný muž menom Leva. Manželka dôstojníka, namiesto toho aby neznámeho bez rozmyslenia zastrelila alebo ho oznámila úradom, ho začne kŕmiť a jeho pohnutý osud sledovať. Tak Carroscovské, tak dobré.

Smyšlená zem / Eduardo Berti

Čína na začiatku dvadsiateho storočia. Zem ušľachtilá, zem výnimočná, zem zmyslená. Príbeh dospievajúcej Ling a jej krásnej kamarátky Siao Mej vás zoberie do sveta riadeného poverčivosťou a storočnými rituálmi, plného mýtov a tradícii a nepustí skôr ako nepovie dosť. Krásne čítanie.

The course of Love / Alain de Botton

Alain de Botton vám v tejto knihe vysvetlí všetky tie nočné hádky, zbytočné krivdy, prečo niektoré veci nevidíme, motýľov v bruchu, ako, kedy a prečo, hovoríme "Milujem ťa" a čo si pri tom myslíme, že je vzťah boj a že je na to treba dvoch. Väčšinou sa vo veciach nerýpem, pri čítaní tejto knihy som sa začala a ani teraz, s odstupom času, neviem posúdiť či to bolo dobre alebo nie. Každopádne skvelé čítanie na rozšírenie obzorov a vystúpenie z komfortnej zóny.

Amerikána / Chimamanda Ngozi Adichieová

Moje čítanie iných kníh dopadlo na jednotku a Amerikána je iba čerešničkou na torte. Téma rasy, diskriminácie a hľadaní identity dosadená do nášho moderného sveta. Možno aj vďaka tomu som sa do nej vedela tak vžiť. Príbeh Ifemely a Obinzeho, dvoch mladých ľudí z Lagosu, ktorí sa aj napriek veľkej láske rozdelia - Ifemelu odchádza do Ameriky, kde hľadá svoj nový život pod tlakom niečoho, nad čím doma nikdy nerozmýšľala -  rasovej otázky, Obinze do Londýna. Za túto knihu som veľmi vďačná a odporúčam ju kade chodím. 

 

ZuzBOOKS6 Comments