Women's Tales / Thea

Rada rozprávam o tom, ako som sa zaľúbila do They. Bolo to pred tromi rokmi, v dobe, kedy som ešte bývala v Bratislave a do Prahy chodievala za Davidom. Vo Freshlabels. Thea mala na sebe sveter s červenými pusinkami, červenú pusu a maľovali sme si vedľa seba Vansky (Thea červené pusinky, ako inak, ja vodné melóny.). Málokoho si pridávam na Facebooku, ale Theu som si hneď druhý deň našla a pridala. A rozhodla sa, že budeme kamarátky. Za tie tri roky sme si prešli všeličím. Od prvých nesmelých vín, cez víkendové zenové Beskydy, hodinové rozhovory, výlety, spoločnú prácu (to Thea ma dostala do ZOOTu), až po jednu, vtedy veľkú, teraz už zanedbateľnú, krízu. Kedysi som napísala, že mi Thea otvára srdce a nemýlila som sa. O kamarátstva sa treba starať a ja som strašne rada, že sme vo veku, kedy, aj keď síce viac kopeme nohami, vieme si priznať chybu a vážiť si vecí, na ktorých záleží. 

Druhá polovica Minty Finty, šéfredaktorka českého časopisu ZOOT a človek, ktorý ma učí viac, ako som si schopná pripustiť - Thea Kučerová.

  1. Čo práve čítaš? Hodně vydatnou knížku – Mlýn na mumie od Petra Stančíka. Podle názvu to vypadá na béčkový horor, ale ve skutečnosti se jedná o pornograficko-gastronomickou mysticko-historickou detektivku. Odehrává se to v období Národního obrození v Praze a hlavní postava je dekadentní detektiv, který miluje jídlo a bordely. Všechno je to navíc psáno nádherným bohatým jazykem, takže na ty ježky pečené v jílu a morkové květy sypané cukrem máte i chuť. Obecně mě teď dost chytlo vaření a kulinární dokumenty, takže čtu v přestávkách kuchařky.
  2. Ktoré tri knihy by som si mala prečítať? Američtí bohové od Neila Gaimana, Na cestě od Jacka Kerouaca a Svět podle Garpa.
  3. Koho by som mala poznať? Marinu Abramovič, babičku performace. Její projekty a pohled na svět mě nepřestávají fascinovat.
  4. Čo ťa najviac inšpiruje? Všichni živí obyvatelé planety – lidé, zvířata, rostliny. Věděli jste, že rostliny dokážou rozeznat barvy? Nebo že ve Francii existují obrovští sumci, kteří loví z vody holuby?
  5. Obľúbený časopis? Jelikož se prací v časopise živím, je pro mě težké vybrat jeden. Obecně mě hodně baví britská novinařina, takže na špici je určitě The Gentlewoman. Inspirativní příběh a strukturu má ale i SUITCASE magazine, pravidelně čtu online verzi amerického Darling a nedávno jsme si s mým klukem v Berlíně koupili vědecký časopis Nautilus. Z českého prostředí je to hlavně Magnus.
  6. Čo máš rada na pizzi? Ananas a fakt se za to nestydím!
  7. Čoho sa najviac bojíš? Strachu. Často mě paralyzuje.
  8. Ako chceš aby si ťa ľudia pamätali? Jako někoho, kdo se jen tak nevzdával. Někoho, kdo byl možná trochu přísný, ale vznikaly díky tomu dobrý věci. Jako někoho, kdo neztratil hravost.
  9. Čo je na svete hore nohami? Že se dospělým zakazuje houpat na hřišti na houpačce. Že se lidi zapomněli na svět dívat dětskýma očima, otevřeně, bez předsudků. Že trávíme tolik času někde ve virtualitě mimo vlastní tělo a že o vztazích se učíme ze sociálních médií.
  10. Tvoj ultimátny gól? To je pro mě úplně absurdní slovní spojení. Ultimátní cíl podle mě neexistuje. Když hodně chceš, tak se ti nakonec povede k němu došplhat a co potom? Moje jediný přání, který momentálně mám, je zvládnout spokojeně žít bez panických ataků a depresí. Naučit se zase létat letadlem, přestat tápat po smyslu života a co nejčastěji se cítit hezky.
  11. A guilty pleasure? Miluju vymačkávání pupínků.
  12. Kedy sa cítiš najviac ženou? Paradoxně většinou v těch chvílích, kdy dělám činnosti, které jsou v naší společnosti považovány spíš za „chlapské”. Když řídím auto na dobrodružným roadtripu, když zaparkuju podélně na první pokus, když sekám dřevo, když se mi podaří rozdělat oheň v kamnech...
  13. Čo si oblečieš, keď chceš byť pekná? Líbí se mi hluboké výstřihy na zádech, ale popravdě se vždycky uchýlím k tradičnějšímu řešení – výrazné rtěnce k čemukoli.
  14. Obľúbený citát? Better together.

  DOPLŇ :

  • Sladké ako letní podvečer na dřevěné verandě v Beskydech.
  • Nikdy som si nemyslela, že to urobím, ale asi jsem se dostala do věku, kdy mě uspokojuje mít doma parádně naklizeno.
  • Neviem si predstaviť život bez emocí.
  • Verím v bohatý duševní život.
  • V ideálnom svete máme všichni o trochu více pokory.

  Sledujte Theu tu., čítajte ju tu.