GUIDE / Maroko

Maroko je farebné, hlučné, ulepené, všetko vonia, všetko chutí, ľudia sú na seba milí a žijú v symbióze, z ktorej by si mohol každý priemerný Európan robiť poznámky. Prejsť ho celé autom a vidieť ako hory, tak aj púšte, veľké mestá a malé mestečká, prespať v púšti, odviesť sa na ťave, plávať v oceáne, surfovať a kúpiť na trhu všetko, po čom vaše srdce piští, zvládnete pri dobrom tempe a načasovaní za 14 dní. My sme mali 8 dní a naše tempo nebolo ani náhodou vražedné. Zo všetkého, čo Maroko ponúka, sme si vybrali hory, trhy a pokoj v Essaorii. A bolo to TAAAAK (doslova capslockovo) SKVELÉ!

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Keď som začala minulý rok snívať o Maroku, predstavoval pre mňa Marrákeš. Keď som dostala na Vianoce letenky a sen sa stával skutočnosťou, moja prvá myšlienka bola jasná - ja na trhu v Marrákeši, 9 dní, len ja, predavači a divoké hádky o smiešne ceny. Traja kamaráti, päť článkov, jedna slečna na blogu a môj názor sa otočil o 180 stupňov. Marrákeš bol zrazu miestom, ktoré by sme, nebyť Jardin Majorelle, úplne vypustili a popravde by mi to nevadilo. Za mňa bol, oproti zvyšku Maroka, skôr utrpením

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Čo v Maroku nájdete?

 1. Veľmi relatívne vnímanie času. Maročania vnímajú čas veľmi špecificky, nikto sa nikam neponáhľa, všetko sa robí pomaly a nejak sa stane. Len chvíľku trvá, kým si zvyknete. Obzvlášť ak čakáte na odvoz 2 hodiny, aj keď bolo povedané 5 minút.   
 2. Francúzštinu. Vďaka dlhoročnému vplyvu z Francúzska sa tu po francúzsky dohovoríte bez sebemenších problémov, čo ani náhodou neplatí pri angličtine (aj preto je Maroko plné francúzskych expatov). Ako na turistu na vás budú hovoriť francúzsky úplne automaticky a za ten jeden semester na výške som bola povďačná.
 3. Červenú. Červené budovy, červená zem, zvieratá červené od zeme. V Maroku je všetko červené. 
 4. Trhy alebo souky, ktoré sú ako vystrihnuté z rozprávok o Oriente. Niekde som počula, že cenu tovaru na trhoch v Maroku nepozná ani predajca a je to pravda. Vyjednávanie je jedna veľká hra. Ako turista ste viac menej rovno odpísaní, férovej ceny sa nedočkáte a tak, ak budete mať možnosť poslať na nákup lokála, urobte to. My sme zobrali troch stopárov a po ceste sa s nimi zastavili na farme s arganovým olejom. Cena, za ktorú ho kúpili bola oproti tej, za ktorú by som ho kúpila ja, tretinová.
 5. Krásnu architektúru. Rovné línie, ostré hrany, vysoké fasády a farby. La Muralla Roja je postavená po vzore severoafrickej architektúry, takže asi tak nejak. 
 6. Riady, ktoré kedysi slúžili rodinám kráľovských príbuzných, poradcom a bohatým obchodníkom na lebedenie. Nachádzajú sa neďaleko palácov a autentický riad má záhradu rozdelenú na 4 časti a v strede fontánu. Za posledných pár rokov sa však stalo z toľkých riadov B&B, že sa stal riad synonymom pre penzión.  
 7. Mediny a v nich desiatky až stovky uličiek, v ktorých je priam nemožné nestratiť sa. 
 8. Kilometre (zlých) ciest. Maroko je naozaj obrovské a pri roadtripe sa pripravte na (dlllhé) hodiny, ktoré v aute strávite. 
 9. Stopárov. Stopovanie je ďalšia veľmi bežná marocká aktivita. Pri ceste ich nájdete desiatky a aj keď sme na začiatku ustráchane krútili hlavami, byť v Maroku dlhšie, zoberiem ich viac.
 10. Pohorie Atlas a najvyššiu horu Afriky Jebel Toubkal, s 4 167 m.n.m. Výstup na nejaký z kopcov Atlasu chce väčšiu prípravu ako iba voľný deň a tevy a tak sme sa, v našom prípade, prešli iba dolinami. Aj to však bola nádhera.
 11. Pomedzie arabského a európskeho sveta. 
 12. Essaoria je starobylé mestečko asi 3 hodiny autom od Marrákešu, na pobreží Atlantiku a za mňa láska na celý život. 
 13. Jardin Majorelle. Malá botanická záhrada, do ktorej sa zamiloval Yves Saint Lauren a v roku 1980 ju, spolu s Pierre Bergé, kúpili a zabránili jej prerobeniu na hotelový komplex.
 14. Arganové stromy, kozy na arganových stromoch a arganový olej. Trojkombo, pri ktorom neexistuje, že by ste v Maroku nevideli. 
 15. Mätový čaj, ktorý tu je hotovým rituálom. Je extra sladký a nalieva sa pekne z výšky.
 16. Nesmiernu pohostinnosť. Maročania sú za mňa jeden z najsrdečnejších národov vôbec. Stále sa zdravili, stále si podávali ruky a objímali sa, niekedy som mala pocit, že aj mesto veľké ako Essaoria je jedna veľká (šťastná) rodina. Tá je pre Maročanov na prvom mieste a namiesto toho, aby sa opýtali, čo robíte, spýtajú sa čo robíte pre svoju rodinu. To vás v ich očiach robí človekom. 
 17. Hollywoodske štúdia v Ouarzazate, v ktorých sa natáčal napríklad Gladiátor, Múmia alebo časť Game of Thrones.
 18. Mesto Ouarzazate, prezývané aj The door of the desert, Casablancu a modré mestečko Chefchaouen.
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Čo jesť a piť?

 • Tajine (nie je jedlo, ale spôsob prípravy). Tajine sa varí v kameninových nádobách a v každej reštaurácii ho dostanete iný.
 • Olivy, datle a figy stretnete doslova na každom rohu a nevyhýbajte sa im ani zďaleka. Maroko je ich kvalitou preslávené. 
 • Kuskus je typicky barbarské jedlo, ktorého základnou zložkou je krupica. Ten dnešný obsahuje všetko možné od mäsa, cez ryby a morské plody, až po ovocie a zeleninu. Osobne som však z neho nadšená nebola, podľa mňa ho robím lepší. (Ha!)
 • Tradičný marocký mätový čaj s cukrom. Pije sa horúci a paradoxne vás povzbudí a osvieži.  
 • Čerstvé ryby a rybacie sendviče. Veľa ľudí nás pred nimi, s hrozbou žalúdočných problémov, varovalo. My sme si povedať nedali a ustáli to. Nejesť ryby pri mori je hriech.
 • Čerstvé pomarančové šťavy. Dajte si však záležať, aby vám šťavu vytlačili priamo pred vašimi očami, inak vám ju nariedia bohapusto s vodou.
 • Palacinky s medom sú marocká špecialitka a bistier s ponukou - sladká palacinka a marocký čaj, je tu neúrekom.
 • Arabský chlieb, veľa arabského chlebu namáčaného do Tajine a do hustých polievok. 
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Čo si z Maroka doviesť?

Vždy a všade cestujeme iba s príručnou batožinou, v tomto prípade však priplatenie kufra navyše vysoko odporúčam.

 • Už len kvôli arganovému oleju, bez ktorého jednoducho nemôžete odísť a ktorý vás vyjde oveľa výhodnejšie, ak si ho kúpite vo väčších ako 100ml fľaštičkách.
 • Ďalším výborným dôvodom pre priplatenie kufra je ručne tkaný koberec. Jedna moja kamarátka si ho omotala na letisku okolo tela ako sukňu a zopla veľkou kancelárskou sponkou. Áno, aj tak sa dá! 
 • Marocké špicaté nazuváky, tzv. babušky. Minulý rok som si ich objednávala z Etsy za štvornásobok ceny, za ktorú som ich kúpila tu (a to ešte hovorím o cene, ktorú mi dali ako Európanke).
 • Nejaký ten prútený košík si donesiem (skoro) z každého výletu, to čo predávajú v Maroku vám však vyrazí dych.
 • Tuhý parfém, ktorý nájdete v rôznych vôňach.
 • A koreniny. Pri tých jediných ma mrzí, že som si ich nenabrala viac.
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Čo v Maroku nenájdete (a zase to až tak nevadí):

 • 4G Internet. Naozaj nie. Nikde. Ani keď píšu, great internet connection. Ani tam.
 • Angličtinu. Dohovoríte sa tu arabsky, francúzsky a viac menej aj španielsky. Anglicky iba naozaj sporadicky. 
 • Hummus. Zvláštne, že? 
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
Zuztravel, guide6 Comments