No Make-up, No Problem.

NO MAKE-UP, NO PROBLEMjpg

Nikdy som sa veľmi nemaľovala, nikdy som sa to vlastne poriadne nenaučila a osobne si myslím, že mi to ani nepristane. Vždy keď som siahla po make-upe (väčšinou v zime alebo keď moja pleť hlási PMS), mala som po pár hodinách pocit, že je na tom ešte horšie, ako keby som si ho nedávala vôbec. A vždy, keď ma niekto namaľoval, konečný výsledok mi prišiel ako pomsta a teraz ani náhodou nedehonestujem prácu spomínaných vizážistov. Verím, že sú vo svojom obore ozajstnými šampiónmi. 

Nebolo to tak však vždy. Ako mladšia som sa snažila, prisahám, že áno. Väčšinu vreckového (a peňazí na doučovania, ktoré mi, podľa môjho názoru, nebolo vôbec treba) som míňala na trblietavé laky na nechty, cukríkovo farebné očné tiene a blišteky na pery s príchuťou zeleného jablka, ktoré bolo cítiť aj cez plastový obal. Hodiny som stála pred zrkadlom a podľa tutoriálu v Brave Girls sa snažila prilepiť si na očné viečka hviezdičky, ktoré boli v jeho príbale a špirálu považovala za vynález tisícročia. Asi je to iba o zvyku, možno si neuvedomujem, ako veľmi mi očné tiene pristanú, som zaujatá a oberám sa o veľa. Ale nech. Heslo "no bra, no problem" pretavujem do "no make-up, no problem" a idem s kožou na trh.

Za 40 vietnamských dní som si naordinovala život bez veškerého maľovania sa, čo v mojom prípade znamenalo život bez špirály, líčok a tieňu na obočie. Všetky tri veci mi krátko pre odletom došli (Náhoda? Nemyslím si.), chcela som si ich kúpiť na letisku, potom si však povedala, že kedy, keď nie teraz. A kto, keď nie ja. Vypadnúť preč, do sveta kde vás nikto nepozná a vaše nenamaľované, tak trochu špinavé a smradľavé ja, je to ozajstné ja, vám dovoľuje naozaj veľa. Okrem úplného nemaľovania sa, som vyskúšala aj týždeň bez umývania vlasov (kto ma pozná, vie. Moje vlasy sa mastia rýchlosťou blesku a posledných 10 rokov som si ich umývala každý jeden deň). Prvé dva dni bola pohoda, štvrtý a piaty deň som mala sto chutí ostrihať sa na ježka, šiesty a siedmy deň som si na ten pocit začala pomaly zvykať. Na šampón sa však stále tešila ako dieťa na Vianoce. Odvtedy si intervaly predlžujem, vlasy si umývam každý druhý-tretí deň a mudrlanti, čo tvrdili, že čím sa vlasy menej umývajú, tým menej sa mastia, neklamali.

A po celú dobu používala iba prírodný dezodorant. Vo Vietname. Pri priemernej teplote 30 stupňov. Prírodný dezodorant. Kto si už nejaký z týchto zázrakov vedy, ktoré až tak neničia našu planétu, vyskúšal, chápe. Prírodné dezodoranty nebudú nikdy fungovať tak, ako fungujú tie chemické a chvíľu trvá, kým si telo a vy zvyknete. Nie sme naučení cítiť sa a priznávam, že som v drogérii za rohom neraz jedným očkom pokukovala po sympatickej malej guličkovej Nivea. 

Celková bilancia "opustenia sa" 3:1 . Make-up, prírodný dezodorant aj týždeň bez šampónu je za mnou (yay!). Jediná vec, ktorá bola na mojom pomyselnom not to do liste, avšak po pár dňoch som to vzdala, bolo umývanie zubov prírodnou kefkou. S odstupom času ani neviem prečo, asi aby som sa nabudúce nenudila.

Bilanciu si každopádne držím, make-up žiadny (už to budú skoro 3 mesiace), dezodorant iba prírodný (najviac mi vyhovujú krémové dezodoranty od Mylo) a vlasy obdeň a menej. 

Tiež sa pre blaho seba a planéty občas opustíte?

 

ZuzON MY MIND22 Comments