GUIDE / Hanoi

V Hanoji sme boli na etapy presne sedem dní. O deň dlhšie, ako som bola v Prievidzi za celý minulý rok. Hanoj, hlavné mesto Vietnamu, s tisíckami motoriek, ktoré pľujú v prazvláštnej choreografii, umývaním riadu na ulici, miniatúrnymi stoličkami, divoko rastúcimi káblami, bylinkami všetkých chutí, históriou, jazerami, pagodami, parkmi, tisíckami ľudí, ktorí si idú svoje a ani ich nenapadne brať ohľad, fakeovými Kankenmi a UBERom, ktorý si vás posadí na skúter.

Do Hanoja sme dorazili 29.januára, deň potom ako Vietnamci veľkolepo oslávili príchod Roku kohúta. Už predtým sme čítali, aký je Vietnam počas týchto dní iný. Ako je všetko zavreté a ľudia sú doma so svojimi rodinami (oslavy Nového roku trvajú väčšinou týždeň). Bolo. Na úvod sme boli sklamaní, s odstupom času však hodnotíme fakt, že sme si Hanoj zažili aspoň na pár dní v relatívnej tichosti, veľmi pozitívne. Ono keď sem priletíte z našej usporiadanej Európy a rovno čelíte problémom, ako prejsť cez cestu alebo si objednať jedlo, nie je len tak. V Hanoji sme strávili 3 dni, potom prešli do Ha Giangu a keď sme sa vrátili naspäť, bol ako vymenený. Oslavy Nového roku odozneli, všade boli ľudia, motorky, potulní predajcovia, obchody s tovarom zo všetkých kútov sveta, o ktoré miestami doslova zakopávate, chaos, hluk, farby, milióny farieb, pachy, svetlá, Východná Ázia.

ČO V HANOJI NÁJDETE?

 • Old Town/Staré mesto, ktoré sa nachádza medzi Lake of the Restored Sword a Long Bien Bridge, bývalou mestskou hradbou a stenou citadely. Staré mesto býva často nazývané "36 uličiek", aj keď v skutočnosti ich je tam oveľa viac. Niektorí vedci sa domnievajú, že číslo 36 pochádza z 15. storočia, kedy tam mohlo byť 36 rôznych dielní. Keď sa neskôr vyvinuli ulice, ich mená sa odvinuli od názvu tovaru, ktorý sa na nich predával. Iní pripisujú číslu 36 viac abstraktný pojem. Číslo deväť predstavuje v Ázii koncept "hojnosti". 9 x 4 (4 smery) = 36, čo jednoducho znamená "veľa".
 • Jazero Hoan Kiem Lake, ktoré sa nachádza v samotnom srdci mesta. Ráno tam uvidíte ľudí cvičiacich tai chi, ťapkajúcich rukami a chodcov (lebo chôdza je vo Vietname nový beh), večer zas lekcie spoločenského tanca. 
 • Ba Dinh District alebo aj francúzsku časť. Po hektickom starom meste je odklon do pokojnejšej francúzskej časti príjemnou zmenou. Od roku 1882, kedy začali Francúzi budovať mesto zodpovedajúce ich novému protektorátu, zničili množstvo vietnamských pamiatok a nahradili ich elegantnými budovami v parížskom štýle, ako je majestátna budova opery. Opera bola považovaná za klenot v korune francúzskeho Hanoja, až do augusta roku 1945, kedy z jej balkóna vyhlásil Viet Minh revolúciu. Dnes sa tu nachádzajú tie najdrahšie obchody, kníhkupectvá a galérie. 
 • Botanickú záhradu, do ktorej stojí vstup smiešne dve koruny a je tam božský pokoj. Porast tam je asi najslabší, čo som zatiaľ v botanických záhradách videla a pavilónov presne nula, je to však botanická záhrada a stojí dve koruny.
 • Ženské múzeum ukazuje úlohu vietnamských žien v spoločnosti a v kultúre a to teda, že ju majú! Všetky texty sú spracované v angličtine a vo francúzštine a za jednu návštevu môžete vidieť všetko od ženských hrdiniek vojny, cez naozaj obdivuhodnú zbierku propagandistických plagátov, kroje zoradené podľa časovej osi, košíky a domácu výrobu, až po čokoľvek, čo vás napadne o svadbe, pôrode a materstve ako takom.
 • Katedrálu sv.Jozefa, ktorá je jediný románsky kostol v celom Hanoji.
 • Tempel of Literature bol založený v roku 1070 cisárom Ly Thanh Tong a bol venovaný filozofovi Konfuciovi. Univerzita bola založená šesť rokov neskôr a učili sa v nej deti kráľovskej rodiny, vybraní študenti a aristokracia.
 • Dong Xuan Market, nazývaný aj Cho Dong Xuan, je ten najstarší a najväčší trh v Hanoi. Bol postavený v roku 1889, ako zdvojenie dvoch trhov - Cau Dong a Bach Ma. V roku 1947 bol svedkom divokej bitky “Deciding to die” medzi vietnamskými odporovými jednotkami a Francúzmi.
 • Water Puppet Show alebo bábkové divadlo, ktoré sa tu teší veľkej obľube. Predstavenie prebieha za doprovodu tradičnej vietnamskej hudby a príbehov vo vietnamštine.
 • Naozaj bláznivú dopravu. Na YouTube sú stovky videí s návodmi ako prejsť vo Vietname cez cestu a v reálne je to ešte horšie, lebo do víru skútrov a áut nevstupuje niekto iný, ale vy. Návod, aj keď znie akokoľvek sebedeštruktívne, funguje - ísť priamo a pomaly. Na začiatku ma po úspešnom prechode cez cestu zaplavila vlna šťastia a pocit, že som sa druhý krát narodila, po pár dňoch si zvyknete. Na druhej strane kolotoču, na skútri, platí to isté. Pred desiatimi rokmi som na autoškole zavtipkovala, že prednosť má to väčšie auto a učiteľ ma poslal za dvere. Tu by som bola hviezdou triedy. A tým sa dostávame na začiatok. Auto je väčšie ako skúter, skúter je väčší ako vy a tak nečakajte, že vás niekto niekde niekedy pustí. Nepustí a lepšie to už nebude.
 • Zabudnite na skinny latte, k Hanoju patrí Egg Coffee. Táto špecialita vznikla priamo v samotnom srdci Hanoja, v kaviarni Giảng Cafe. Počas vojny, kedy bol nedostatok mlieka, sa museli milovníci sladkej kávy vynájsť inak. A vynašli sa.
 • Tie najmenšie stoličky na svete. V meste preplnenom ľuďmi je kompaktnosť nadovšetko a ako inak napchať 10 ľudí na rozlohu 2x2 metre? Správne! Posaďte ich na miniatúrne stoličky. 
 • Fakeové Kankeny a North Face je Hanojská raritka. Obchody doslova preplnené outdoorovým oblečením. Ako a prečo je mi stále záhadou a verte mi, chvíľku som sa pohrávala s nápadom jednu "funkčnú" bundu si kúpiť. Pri dnešnej žalostnej kvalite tovarov v tom nemusí byť až tak razantný rozdiel.
 • Uber moto a teda šoféri na skútroch, ktorí si vás namiesto na zadné sedadlo v aute posadia za seba na skútri. Bláznivá predstava? Možno prvé dni.
 • Jednoducho božské ovocie (ostatne tak ako v celom Vietname) a čerstvé šťavy. Za mňa to bolo Mango, Liči a Passion Fruit.

Náš vietnamský trip bol gastro porno, to v prvom rade. Jedli sme všade a všetko, čo nezjedlo nás a aj keď je vietnamská kuchyňa preslávená mäsom a päť týždňov som nerobila nič iné, iba si niečo z niečoho vyberala, bola to slasť a blaho. Pred odchodom som zvažovala očkovania proti brušnému týfusu a žltačke, tzv. twinrix, vždy som však bola skôr proti očkovaniam ako za a tak sme to nechali tak. Neviem, akí ste náchylní na čistotu, za celých 40 dní ma však, okrem bežných nezrovnalostí, ktoré k Ázii tak nejak patria, nechytilo nič. A to sme sa streetfoodu ani zďaleka nevyhýbali, nepoužívali sme antibakteriálny gél a v baroch nezisťovali pôvod ľadu.

JEDLO:

 • Chả Cá Thăng Long, 21 Đường Thành Cửa Đông Cửa Đông Hoàn Kiếm ryba so zeleninou, ktorú si pripravíte sami na hot pote. Odporúčam a túžim ochutnať zas!
 • Bún bò Nam Bộ, 67 Hàng Điếu - za mňa najlepšie Bún bò Nam Bộ v meste
 • Banh Mì 25, 25 Hàng Cá, Hàng Đào - toto je pravdepodobne turisticky najznámejšie Banh Mi v Hanoi. Ak chcete autentičnosť, dajte si ho v random stánku, ktorý na ulici nájdete, ak chcete vegetariánsku verziu bez nechápavých pohľadov, príďte sem. Chuťovo je na jednotku.
 • Quán Út Còi Bánh Canh Ghẹ, 2B Quang Trung - krevetová polievka, veľmi obľúbená medzi lokálmi.
 • Pizza 4P's, 8 Hoàng Văn Thụ - dať si pizzu vo Vietname tak trochu zaváňa európskymi maniermi, pizzu vo 4P's si však nemôžete nechať ujsť. Pečie ju Japonec a je najlepšia. Akože naozaj. Obzvlášť tá so syrom a medom.
 • Bánh cuốn Gia truyền Thanh Vân, 12 Hàng Gà Bánh cuốn, jedlo, ktoré vyzerá ako obláčik je v skutočnosti vyrobené zo širokého listu duseného fermentovaného ryžového cesta, ktorý je naplnený zmesou z bravčového mäsa, húb a šalotky.

KÁVA: 

 • Giảng Cafe, 39 Nguyễn Hữu Huân - miesto kde vzniklo Egg Coffee a ako inak, ak chcete ochutnať jeho pôvodné znenie, zamierte sem.
 • Cafe Đinh, 13 Đinh Tiên Hoàng - je malá veľmi lokálna kaviarnička a nenájdete ju iba tak. Musíte vliezť do správnych dverí, prejsť cez obchod a vyliezť po schodoch.
 • Cong Caphe - je sieť kaviarní s veľmi pekným konceptom a vizuálom
 • The Hanoi Social Club, 6 Ngõ Hội Vũ - je super, ak hľadáte miesto, kde môžete dlhšie sedieť a pracovať, a nikomu nebudete zavadzať. Okrem toho tam majú naozaj skvelé raňajky!

Čo v Hanoi nenájdete?

 1. Štuple do uší, tie sú vo Vietname ozajstnou dierou na trhu.
 2. Ticho. Hanoj žije doslova nonstop.
 3. Stoličky.
 4. Funkčné prechody pre chodcov.
 5. Zlé ovocie.
 
Zuztravel, guide1 Comment