Pletiem, teda som.

Pred dvomi rokmi na Vianoce som dostala od Lubky ten najlepší darček - z pod vianočného papiera sa na mňa usmiala vlna a ihlice. Darčeky sme si vymenili vo vlaku na ceste Praha - Žilina a tak so mnou prišli ihlice a vlna domov na Vianoce a úprimne, nič lepšie sa mi ani nemohlo stať. Mala som veľa času (lebo Vianoce) a po boku maminu, s jej božskou trpezlivosťou a štrikovacími dovednosťami. Ideálne.

A tak to začalo. Štrikovala som zo všetkého, čo mi prišlo pod ruku, skúšala motať vlny, ktoré som doma mala (na učenie sú skvelé, začínať na 100% mohéri je za prvé náročné, za druhé drahé) a záležať na materiáloch som si dala vlastne až tento rok. Acryl som vymenila za alpacu, mohér a vlnu a áno, existujú aj zlé ihlice. Na otázky, kde vlny nakupujem a ktorá značka je za mňa najlepšia odpovedám vlny DROPS z obchodu Ganella alebo Duhovka. Na Ganelle majú skvelý výber, na Duhovke zas super ceny.

Dnes štrikujem kade chodím. Len za posledné dva mesiace som štrikovaním prečkala skoro troj hodinový rad na Dior výstavu, strávila dva lety, kedy som si zabudla vybaliť z kufra knihu, tri série Ally Mcbealovej, dve večere s kamarátmi, jednu celú cestu vlakom z Bratislavy do Prahy a štyrikrát som vstala ráno skôr, aby som mohla pred začiatkom dňa chvíľu pliesť. Tento rok som sa totiž rozhodla, že väčšinu darčekov vlastnoručne vyrobím a je to fuška!

Zatiaľ som iba pri čapiciach a šáloch, minulý týždeň som však bola s veľkými ambíciami a novými piatimi ihlicami na jednom zo štrikovacích workshopov, ktoré usporadúva Elpida. Elpida babičky (presne tie, ktoré pletú Ponožky od babičky) na ňom vyučovali krok po kroku výrobu ponožiek. A vôbec to nie je až také zložité, ako sa  zdá. Aj keď je pravda, že ma na záver workshopu trošku demotivoval fakt, že keď je jedna ponožka hotová, stále nemáte vyhraté, lebo pre dohnanie k dokonalosti ponožky nestačí bombrlec, ako je to pri čapici. Pre dohnanie k dokonalosti ponožky potrebujete druhú ponožku. A tu to máme. Kameň úrazu. 

Babičky z Elpidy, presnejšie Marie Čížková a Dagmar Imramovská, sú aj jednými z ambasádoriek projektu Prišij knoflík, ktorý je veľmi milá iniciatíva Českej televízie v boji za pomalú módu a uržateľnosť. Chcete o tomto projekte dozvedieť viac? Všetko podstatné nájdete tu.

ZuzDIY_new2 Comments