Čo čítam #8

co_cotam_8.png

Malý život / Hanya Yanagihara

Malý život je oficiálne jeden z najsilnejších príbehov, ktoré mnou prešli. Úprimná, drsná, krásna, plná lásky a nenávisti, boľavá až tak, že to vyráža dych, plná beznádeje a nádeje zároveň. Keď tak o nej píšem, neznie to práve ako recenzia na skvelú knižku, ale to sa ťažko vysvetľuje. Bolela ma každá stránka a zároveň vo mne príbehy postáv zostanú navždy. Nedá sa to napísať inak - kniha otvára oči, otvára srdcia a všetko, čo je často zavreté. Naučí vás nesúdiť, ale naopak chápať, prečo sú sú niektorí ľudia tak iní a čo všetko (hrozné) sa im stalo. Je jednou z tých krásnych kníh, na ktoré nezabudnete, ani keby ste veľmi chceli. Málokedy sa po dočítaní knihy nevrhnem hneď na druhú, po Malom živote som si však dala pekne načas.

Hana / Alena Mornštajnová

K tejto knihe som sa dostala úplnou náhodou a bolo to tak správne. Kniha s obyčajným obalom aj názvom na prvý pohľad vôbec nenapovedá, aká v skutočnosti bude. Aká FAMÓZNA v skutočnosti bude. A Hana je. Dejom, strohosťou, vecnosťou a farebnosťou rozprávania zároveň. V knihe nebolo nič navyše, nič nechýbalo a príbeh si vás omotá okolo prstu. Dejovou linkou mi pripomínala Pokánie a ako môže jedno nesprávne rozhodnutie ovplyvniť a navždy zavrhnúť životy toľkých ľudí.

Nočný cirkus / Erin Morgenstern

Do mesta prichádza bez ohlásenia tajomný cirkus. Jeho šapitó je čiernobiele a predstavenia sa konajú iba v noci. Ďalšia zo série rozprávok pre dospelých s naozaj bravúrne vykresleným dejom. Autor opisuje cirkus samotný a postavy v ňom tak vierohodne, že keď zavriete oči, všetko jasne uvidíte a váš život ako taký bude zrazu až príliš obyčajný. Budete si želať navždy ostať medzi pruhovanými čiernobielymi stanmi - koľko ich vlastne je? Každú chvíľu sa môže objaviť nový. A vôbec v nich nejde iba o to zabaviť návštevníka. Samotná existencia má oveľa vyšší cieľ.

Návrat domů / Yaa Gyasi

Veľmi pôsobivá knižka. Na jednej strane som ju chcela neraz odložiť, lebo som tak nejak tušila, že ani ďalšia kapitola nebude končiť happy endom, na druhej strane som stále dúfala, že sa to už ďalšej generácii podarí. Že už bude slobodná. Kniha o otroctve a rasizme, ktorú by si mal prečítať každý.

Na konci samoty / Benedict Wells

Chyba tejto knihy bola vo mne. V mojom nesprávnom načasovaní po knihách Hana a Malý život. Príbeh je to síce pútavý a je naozaj obdivuhodné, ako môže takéto dielo napísať tak mladý autor, rozhodne to však nie je to najlepšie, čo som kedy čítala (ako sa o tejto knihe vyjadrujú mnohí). A možno to bolo práve tým hypom, ktorý okolo celej knižky bol.

Na ceste / Jack Kerouac

Na knihu Na ceste sa musíte prepnúť. Teda aspoň u mňa to tak fungovalo. Čítala som ju tri krát (prvý krát ešte na strednej, potom na výške a teraz v lete) a dočítať do konca sa mi ju podarilo až teraz. Pri jej čítaní je strašne dôležité uvedomiť si dobu, v ktorej vznikala. Písal sa rok 1951, Martina Luthera Kinga nepoznal skoro ešte nikto, experimentovalo sa s drogami a černosi si nemohli sadnúť v električke. To, že dnes nejaká teatrálna demonštrácia proti konzumu, bohémstvo a vlastná cesta, nikoho neohúri je samozrejmé, bolo to však v roku 1951. 1951.

Doba z druhej ruky / Svetlana Alexievich

Neverila by som, že môže byť nekomentované rozprávanie tak zaujímavé. Rozprávačmi sú ľudia rôzneho veku, pohlavia, rôznych skúseností, postojov a politického zmýšľania, scenár je však podobný - prvotné nadšenie a následná dezilúzia po páde komunizmu. Autorka ich príbehy nijak nekomentuje, nesúdi a ani sa nezamýšľa nad ich príčinami, všetko necháva na vás. Táto knižka je o surovosti života v Rusku, pohltí vás a pomôže vám všetko lepšie pochopiť. Veľmi odporúčam.

Drahý príteli / Anne-Laure Bondoux

Radosť čítať. Milá knižka a o tom, ako sa z jedného nevhodne odoslaného emailu stane pevný vzťah založený na kamarátstve a láske. Celá kniha je písaná práve prostredníctvom emailov medzi dvoma ľuďmi. Na jednej strane sedí oceňovaný, ale tiež starnúci a osamelý, spisovateľ na druhej strane Adeline Parmelanová.

Pol Potov úsmev /  Peter Fröberg Idling

Stalin, Hitler a Pol Pot, traja najkrvilačnejší diktátori dvadsiateho storočia. Prví dvaja sú dobre známi, tretí - Pol Pot, Kambodžan, ktorý počas svojej vlády zavraždil viac ako 2 milióny ľudí, až tak nie. V roku 1975 sa začala krvavá krutovláda diktátora Pol Pota a švédsky novinár Peter Fröberg Idling, so zápalom detektíva, pátra po príčinách i dôsledkoch kambodžskej genocídy, zbiera čriepky reality a veľa a správne sa pýta. Vzhľadom k tomu, že ide o dokementárnu literatúru, číta sa ťažšie, stojí však za to.

 

OTHER BOOKS TIPS

ZuzBOOKS6 Comments