Christmas Shopping Guide.

christmas.png

To, že tento rok bude väčšina mojich vianočných darčekov ručne robených, som sa rozhodla niekedy v lete. Romanticky som sa prihlasovala na kurz keramiky, s veľkými očami vyťahovala ihlice na pletenie a objednávala prvé vlny. Na-iv-ka! S vlastnoručne vyrobenými darčekmi je to hotová patália. Nielenže trvajú asi tak 2000 krát dlhšie ako tie tri debilné kliknutia na internete, ale ešte sa aj väčšinou vyrobia inak, ako chcete a na veci, na ktoré by som inak hľadela ako na to najkrajšie, čo kedy ľudská bytosť vytvorila, pozerám, v žiari vianočných svetielok, oveľa kritickejším okom. Ale popojedem (obľúbená fráza Richarda Fisha sa veľmi nenútene vkradla aj do môjho slovníka).

Minulý týždeň ma zľahka vystresovala kamarátka v práci, ktorá mi na moju viac-menej spoločenskú otázku, či už má nakúpené darčeky, odpovedala: "Jasné! Všetky. Už dva týždne". A ja som začala zbesilo prechádzať internety a našla tam toľko krásnych a pomalých darčekov, že ak pôjde to moje vyrábanie ešte pomalšie, kašlem na neho.

 1. Knihy sú rozhodne tým najlepším darčekom. Konec moře nielenže napísala jedna moja kamarátka a naozaj stojí za prečítanie, ale výťažok z predaja putuje na Elpidu, na prevádzku jej krízovej linky pre seniorov a kedy inokedy urobiť dobrý skutok, ak nie na Vianoce? Swimming Pool je zas kniha fotografky Márie Švarbovej, plná jej, ako už názov napovedá, bazénov. 
 2. Mydlá. Značka Savon Stories razí výsostne krásnu teóriu, že koža je druhý žalúdok a v tomto duchu vznikla aj ich malá rodinná firma. Kozmetika, ktorú vyrábajú, je bio, raw a postavenú len a iba na prírodných ingredienciách. Zoženiete ju v Nila.
 3. Keramika. Z českých sú mojimi obľúbencami Cyril Hančl a EmaMaMisu
 4. Šperky. Ja som hlavne náušnicová a mám pre vás rovno dva tipy. Prvým je milovaná Benu Made, ktorej nová kolekcia je presne to, čo chcete nosiť nielen na Vianoce, druhým je Babô a jej krásne náušnice z fima.
 5. Prechádzame k praktickým darčekom - obal na notebook. Tento je od Uashmama, takže je, ako vlastne všetky ich výrobky, vyrobený z papiera. Obal je podšitý organickou bavlnou a penovou výplňou, ktorá chráni notebook pred poškriabaním a nárazom. Odskúšané na vlastnej koži.
 6. Diár!! Nový rok sa blíži a diár a notes v jednom je to najlepšie, čo môžete dostať/dať. Tento od značky MIDORI je krásny, kvalitný, kožený a vďaka rôznym prídavným komponentom - blokom, priehradkam a organizérom, si ho môžete veľmi efektne personalizovať a vyskladať presne podľa vašich preferencií. Zoženiete ho napríklad v Gentleman Store
 7. Pero. Perá som kedysi strácala ako na bežiacom páse, až kým som minulý rok nedostala "také poriadne" a mám ho doteraz. Efektné a cenovo dostupné sú napríklad tie od Kaweco, zoženiete ich na Jollity.
 8. Čaj. Počuli ste už o čajoch Rhoeco? Ak nie, tak sa posaďte. Čaje Rhoeco totiž posunuli tému udržateľnosti ešte o niečo ďalej. Každý čaj v sebe skrýva malé tajomstvo - semienka byliniek, ktoré boli v čaji použité, takže keď čaj dopijete, môžete papierový obal použiť ako kvetináč a vypestovať si doma svoje vlastné bylinky. Milé, nie?
 9. Kozmetika. Mali by sme sa hýčkať, mali by sme sa hýčkať viac! Vy viete, že túto masku od ONEST totálne zbožňujem, takže sa tu nejdem opäť rozplývať, len ju elegantne podhadzujem. 
 10. Ponožky sú vianočná klasika a nech zdvihne ruku ten, kto sa im od srdca nepoteší! Tým od Hysteria sa potešia všetci.
 11. Deku od tkalcovny Kubák presúvam z jedného wish listu na druhý a úprimne nechápem, že ju ešte nemám. Veľké, teplé a tradične vyrobené. Znie to ako perfektný darček samej sebe. 
 12. Prechádzame k tomu najdôležitejšiemu - Pokojovkám. V piatok sme spustili náš, zatiaľ maličký, e-shop, na ktorom nájdete veľa vecí pre rastlinkomilov. Plagáty, závesné macramé alebo tieto rozkošné riaso guličky.
 13. Jeden univerzálny darček, keď naozaj neviete - táto svetelná tabuľa povie viac ako stovky slov. (Doslova)
 14. A na záver to najlepšie. Obliečky od Slovníka cudzích snov. Pokukujem po nich už od doby, kedy som ich videla u Mariky a pre moje veľké šťastie sa chystá dotlač. Už tento víkend ju nájdete v Bratislave na Urban Markete.

 

Zuz2 Comments