Čo čítam #4

Zimní ryby / Gregor Sander

Poviedky v knihe Zimné ryby sú presne také, aké mám najradšej. Na prvý pohľad obyčajné, kľudné, nenápadné a bez sebemenšej zápletky a až na konci zistíte, že to je presne naopak a medzi riadkami sa odohráva dráma. Niektoré poviedky som si čítala hneď niekoľko krát. Obzvlášť odporúčam Protisvetlo.

Na sútoku / Monika Kompaníková

Knihy Moniky Kompaníkovej sú v mojom prípade stávka na istotu. Piatu loď som čítala už strašne dávno, pri poslednej návšteve Bratislavy som si kúpila Na sútoku a zhltla ju vo vlaku po ceste domov. Obdivujem jej schopnosť vtesnať toľko emócii do pár riadkov. Na sútoku je príbeh dvoch žien, malej a veľkej, a jedného dňa. Tá malá zamyká opitého otca v izbe a ide si za svojím šťastím, veľká balansuje medzi povinnosťami a svojimi túžbami.  

 

Muži, ktorí nemajú ženy / Haruki Murakami

 

K Haruki Murakamimu som sa vrátila po dlhšej dobe (pravdepodobne vďaka Tokiu) a čítala som ho zas s obrovskou radosťou. Sedem poviedok s rovnakou tématikou, sedem mužov, ktorí stratili svoje ženy či už nedorozumením, neverou alebo klamstvom. Murakami presne opísal pocity jednotlivých hrdinov a škála je tam naozaj pestrá: spisovateľ, plastický chirurg, herec, vysokoškolák, majiteľ baru ...

Klub radosti a štěstí / Amy Tan

Ako som sa dostala k tejto knižke si vôbec nepamätám, každopádne sa, hneď po pár stránkach, stala jednou z mojich obľúbených. Autorka tu cez rôzne príbehy vykresluje rodinné a priateľské vzťahy v čínskej kultúre.

Mistr a Markétka / Michail Afanasjevič Bulgakov

Totálna šialenosť, bizarná skladačka a príbeh, ktorý dáva zmysel tým, že ho vlastne vôbec nedáva. Na úvod som mala trochu problém vyznať sa medzi postavami, po čase ma však knižka začala baviť a nemohla som prestať. Bulgakov má naozaj skvelý zmysel pre humor a naozaj ma mrzí, že sme všetkých ruských veľautorov dostávali na gymnáziu ako povinnú literatúru. A teda sa nám do jej čítania vôbec nechcelo. Knihu Mistr a Markétka som nečítala naposledy.

S elegancí ježka / Muriel Barbery

Skvelé čítanie! Príbeh 54-ročnej René, domovníčky, ktorá je v skutočnosti oveľa inteligentnejšia ako sa javí a malého dievčatka, ktoré sa, znechutené spoločnosťou, rozhodlo spáchať samovraždu. Je v nej veľa nádherných myšlienok a číta sa skoro sama. 

Mapa Anny / Marka Šindelka

Krásna a milovaná. Mapu Anny mi odporučila kamarátka a presne vedela prečo to robí. Do tej knižky som sa zamilovala. Názory na ňu sa líšia a myslím, že vás buďto zhltne a štýl, ktorým Šindelka píše, budete zbožňovať, alebo vám to príde umelé a rádoby filozofické. Je patrím k prvej mase, v knižke som si urobila toľko poznámok, ako už dávno v žiadnej inej nie, a jej umiestnenie v mojej TOP 3 je zaslúžené.

Na úteku / Jesús Carrasco

Túto knižku som čítala na výlete a doteraz si pamätám ako som sa pri tom cítila. Čítať ju doma, možno ju nikdy nedočítam. Kniha ma prekvapila svojou jednoduchosťou a surovosťou zároveň. Autor nepíše kvetnato, nehrá sa so slovíčkami, píše realitu takú aká je, až tak, že pri čítaní miestami zabúdate dýchať. Vyprahlá pláň, pri ktorej ťažko určíte priestor alebo čas a uprostred nej malý osamelý chlapec, ktorý uteká pred prenasledovateľmi a spomienkami na vlastnú minulosť. Určite odporúčam!

 

ZuzBOOKS10 Comments