GUIDE / Tokio

Tokio je jeden obrovský organizovaný chaos. Lepšie prirovnanie nepoznám. 13 miliónov ľudí žijúcich v meste s pravidlami, na ktoré aj naša kultúrna Európa pozerá s otvorenými ústami. Všetci robia čo majú, všetci chodia ako majú, ak niekde stoja, tak konsolidovane v rade, nikoho ani len nenapadne vybočiť alebo predbiehať, všetci sú potichu, niekedy máte pocit, že si pri rozprávaní odčítavajú z pier, fajčí sa iba vo fajčiarňach, čo sú miesta na ulici vyhradené pre tento zlozvyk a zapnuté zvonenie na telefóne po vstupe do metra sa tu fakt nenosí. A doprava? Za celú dobu som počula auto zatrúbiť asi 5-krát, čo je pri tak šialenom počte naozaj smiešne číslo. Drvivá väčšina z nich sú elektromobily, takže ich nepočuť ani pri jazde a žiadna nehoda. Všetko prebieha v tichosti a totálne to funguje.  Japonci tak nejak idú, v dobrej viere, že všetci za nimi aj pred nimi robia to isté. Ešte nikdy som sa nestretla s kultúrou, ktorá by bola od tej našej tak vzdialená a bol to neuveriteľný zážitok. Aj keď je pravda, že mi tá naša voľnosť chýbala. Zamknúť bicykel len tak o stĺp a nie na oficiálne parkovisko, postaviť sa kam chcem a nie tam kde je rad, zahryznúť si v metre do jablka, vyfúkať si nos a veľa ďalších drobností, ktoré ma v Prahe ani nenapadnú. V Japonsku majú porekadlo "Klinec, ktorý vytŕča, treba zatĺcť" a všetci sa tým riadia, nevytŕčajú a všetko robia správne (a v tichosti). 

Na svojom prepracovanom systéme musia naozaj tvrdo pracovať a 14 hodín v práci tam nie je nič nezvyčajné. Občas mi bolo pri pohľade na nočné vysvietené kancelárie a unavených Japoncov spiacich kdekoľvek sa dá smutno, ich kultúra je však taká. Pracovitá. A keďže trávia väčšinu času v práci, všetko potrebujú expresne a už len návšteva obyčajných potravín je zážitok. Toľko rôznych hotových jedál nemáme v celej strednej Európe. A sushi, ktoré kvalitou predbieha to, ktoré u nás nesie nálepku “najlepšie v regióne” tam kúpite v plastovej mištičke za 70 korún. Sushi je u nás celkovo prežitok. Keď si spomeniem koľko nesushi som už za svoj život zjedla a koľko peňazí za neho zaplatila. Maki, ktoré sa namáča do sójovej omáčky zmiešanej s wasabi a zázvor po každom súste. Kto to kedy vymyslel?

Oslím mostíkom sa dostávame k ďalšiemu rozdielu. V Japonsku je neskutočné množstvo talianskych reštaurácií. Nefunguje to však ako u nás, že si ktosi otvorí zahraničnú reštauráciu a dané jedno znárodní. A teda naša bežná talianska reštaurácia je od tej ozajstnej talianskej vzdialená viac ako iba stovkami kilometrov. V Japonsku sa snažia kuchyne prepojiť a talianska reštaurácia v Japonsku používa tie najčerstvejšie suroviny, celé remeslo posúva o level vyššie a má Michelinovú hviezdičku. Právom. Automaty. To je kapitola sama o sebe. Automaty na všetko. Jeden automat pripadá na 23 ľudí, čo znamená, že iba v Tokiu ich je cez 500 000. Zoženiete v nich všetko od nápojov, cez hotové jedlo, klasické potraviny, hračky, až po záležitosti ako použité nohavičky. Nápoje sú ďalšia vec, bez ktorej by to asi nešlo. Aj napriek tomu, že majú pitnú vodu, biznis s nápojmi je tam naozaj silný a v metre sa na vás usmievajú z plagátov veselé tváre s fľaškami, medzi ktorými bez znalosti japončiny nevidíte rozdiel.  V Japonsku sa nekradne. Jeden kamarát mi hovoril, vďaka ich nízkej kriminalite sa do hlavných správ dostane aj pre nás úplne normálna vec ako krádež iPhonu. Chcete dôkaz namiesto sľubov? Zabudla som si foťák na verejných záchodoch na celú hodinu. (Áno, ja viem!!) Keď som tam o hodinu so slzami na krajíčku dobehla, bol tam. Zavesený na háčiku na záchode. Verejnom. Anglicky sa tam veľmi nedohovoríte. Buďto anglicky nevedia, hanbia sa alebo sa vás boja a akákoľvek debata končí po japonsky. Hneď v prvej reštaurácii sa čašníkovi v tvári vykreslilo pri pohľade na nás totálne zdesenie. A to si myslím, že som ja aj David na pohľad celkom milé bytosti. A na fakt, že si k vám v metre prisadnú iba odvážnejší jedinci si po dvoch dňoch zvyknete. Sme pre nich cudzí, klinec ktorí vytŕča.

IMG_1111.JPG

TO GO / ČASTI:

 • SHIBUYA 渋谷区. Veľké domy, veľké billboardy, najväčšia križovatka, ktorou denne prejde až 4 milióny ľudí a hrdá socha Hachika. Psa, ktorý chodil verne čakať svojho pána na vlak aj 10 rokov po pánovej smrti. Cez deň sa tu inak ako v dave skoro nepohnete, v noci miesto lokálnych DJov.  
 • TOMIGAYA 富ヶ谷 je za mňa úplne najkrajšia časť. Oproti Shibuya je oveľa pokojnejšia, plná malých obchodíkov, kaviarní a reštaurácií.
 • YANAKA 谷中 je staré Tokio. Jedno z mála miest, ktoré prežilo bombardovanie počas druhej svetovej vojny. Dlhé roky to bolo miesto básnikov a umelcov, dnes tu nájdete množstvo tradičných domov a chrámov. 
 • SENDAGAYA 千駄ヶ谷 sa nachádza v strede Tokia, medzi Harajiku a Shinjuku a nájdete tu množstvo módnych showroomov.
 • HARAJUKU 原宿 je miesto, kde stretnete všetkých tých extrémnych tínedžerov, ktorých poznáte z videí.
 • SHINJUKU 新宿, ultra urban a ultra busy. To sedí. Shinjuku je hlavná vlaková stanica a je ľuďmi doslova preplnená.
 • ASAKUSA 浅草 do Asakusy sme zablúdili tak nejak náhodou. Pri najstaršom chráme Senso-Ji, ktorý tam stojí ako svedectvo minulosti, sme odbočili doprava a nevedeli prestať. Časť plná malých domčekov a lokálnych reštaurácií. Spolu s časťou Ueno je to jedna z mála tradičných častí Tokia.
 • GINZA 銀座 je vrchol nakupovania. Cesta, na ktorej nájdete všetky luxusné značky na jednom mieste je cez víkend pre autá uzavretá a vyzerá to tam ako na 5th Avenue. Kúsok od hlavnej ulice je Tsukiji Market, plný tých najčerstvejších rýb a ak ste videli film o Jirovi a jeho sushi, tak tam, na stanici metra Ginza, ho nájdete. 
 • SHIMO-KITAZAWA 下北沢 je veľmi lokálna záležitosť. V Shimo-kitazawe sme bývali, v jednej z mnohých malých viliek v poradí a paradoxne si ju prešli zo všetkých najmenej. Každopádne je lokálna až tak, že tam babičky záhradkárčia na verejných priestoroch a dedkovia dohliadajú na ulice.
 • NAKANO 中野 je gastronomický raj. Malinké reštaurácie jedna na druhej, všade plno a veselo. Pre iné Tokio zájdite do nákupného centra Nakano Broadway, kde nájdete herné automaty a obchody s kostýmami komixových postáv jeden na druhom.
 • AOYAMA 青山 jedna z najbohatších častí Tokia, miesto kde vyrástla móda a pojem módny dom znamená niečo úplne iné ako u nás. Jeden na druhom tam stoja obchody ako Prada, Miu Miu and Stella McCartney a každý výklad je zážitok.

MÓDA:

Japonci sú fakt hustí a móda tam je úplne niekde inde ako u nás. Aj keď som mala na prvý pohľad pocit, že nosia všetci to isté a camel coat, ktorý je tam momentáne na vrchole, rozdávajú k rannej káve, nie je to tak. Ženy tam chodia krásne upravené, s učesanými vlasmi a na opätkoch. So svojím cestovateľským lookom som si tam neraz prišla ako pobuda, ale tak zas som Európanka s veľkými očami a výškou, ktorá opätky nepotrebuje. Z farieb tam najviac letí tmavozelená, tmavomodrá a čierna, materiál denim (on denim on denim on denim) a so vzorov klasické námornícke pásiky. Jedna z vecí, ktorú som za celú bodu nepochopila boli veľkosti ich topánok často aj o dve čísla väčšie ako ich nohy. Málo času na obúvanie a prípadné úvodné roztláčanie topánok? Nohy im rastú aj počas života? Omyl. V Japonsku majú na topánkach číslovanie S, M, L (fakt!!) a ak nemáte tabuľkovú veľkosť, máte smolu. Naopak som pochopila prečo sa v krajine hodvábnych kimón obliekajú mladí ľudia ako komixové postavičky. V 13tich má človek potrebu byť iný a v meste ako Tokio je nesplynúť s davom naozaj ťažký oriešok.

TO GO / Okrem všetkých častí, parkov a uličiek, ktoré po ceste nájdete, určite choďte do:

 • Nakagin Capsule Tower (v časti Ginza). Kapsulová bytovka z roku 1972, prvá ktorá bola postavená na jej trvalé a praktické využívanie. Dnes už je prespávanie v nej zakázané, môžete si ho však naoko booknuť cez Airbnb a majiteľ jednej z nich vás tam zoberie, kapsulku vám ukážea ubytuje niekde inde.
 • Shinjuku Gyoen National Garden - v japonských záhradách sa cítite ako v raji a to právom. Sú tak stavané. Dokonale zastrihnuté stromy, krásna zeleň, priezračná voda, ticho a spokojné ryby. Raj na zemi.
 • Tokyo Metropolitan Government (časť Shinjuku). Nie že by som si nejak ulietavala na mrakodrapoch, v tomto sa však môžete vyviesť až do 45 poschodia a tak máte výhľad na celé Tokio bezplatne.
 • Nezu Museum (časť Aoyama) je múzeum moderného umenia, ktorého súčasťou je čarokrásna záhrada.
 • Tsukiji Market (časť Ginza), na ktorý sa odporúča chodiť až potom ako sú všetky dôležité obchody s rybami ukončené a teda až po deviatej hodine rannej. Ak však chcete zažiť ako to tam funguje naozaj a možno stretnúť slávneho Jira, pekne si privstaňte. Pocit, že tam zavadziate vás však neminie.
 • Yoyogi Park (medzi Shinjuku a Shibuya), čo je najväčší park v Tokiu. Hneď vedľa sa nachádza svätostánok Meiji Jingu, v ktorom prebiehajú svadby jedna za druhou a tak uvidieť ozajstnú japonskú svadbu nie je sebemenší problém.
 • Najstarší chrám Senso-JiA poriadne sa tam nadýchjte dymu, aby ste už nikde neboli chorí.

TO EAT:

 • Sushi. Samozrejme. Nájdete ho na každom kroku a kvalitovo je to úplne niečo iné ako u nás. Obľúbená záležitosť je napríklad Kappa Sushi, ktoré je ultralacné a sushi vám tam prinesie malý vláčik. Najlepšie z toho pre nás kúpiteľného je v jednom nákupnom centre na Shibuya a volá sa Sushi no Midori. A na dobré sa čaká, takže si na to vyhraďte tak dve hoďky.
 • Okonomiaky placka, ktorú si buďto pripravíte na rozpálenom plechu sami alebo to necháte na experta. Ich ponuka je pestrá, v každej časti Japonska sa pripravuje trošku inak. Ozajstná lahôdka!
 • Takoyaki sú guličky plnené chobotnicou, kúskami tempuri, nakladaným zázvorom a zelenou cibuľkou
 • Ryby a morské obludy v Uoriki (časť Tomigaya), čo je rybacia reštaurácia, ktorá sa dedí už štyri pokolenia. Jedlo si tam budete musieť objednať rukami nohami, je to presne tá reštaurácia v ktorej sa nás ako Európanov pri vstupe zľakli, jedlo je tam však neskutočné.
 • Palacinkový kornútok je veľmi obľúbená záležitosť v Harajuku (časť s tínedžermi prezlečenými za komixové postavičky).
 • Vajíčková omeleta na paličke z Tsukiji Market 
 • Rahmen, čo je japonská rezancová polievka
 • Japonské kari patrí medzi ich najpopulárnejšie jedlá a dostanete ich buďto kari s ryžou, kari s udon rezancami alebo kari s chlebom
 • Zelenú matchu tam nájdete úplne všade - v jedlách a nápojoch, káve, pečive, v KitKat-e. Matcha je tam naozaj obľúbená záležitosť.

TO DRINK / COFFEE:

 • About Life v časti Shibuya
 • Bridge v časti Asakusa
 • Obscure Coffee v Shimo-kitazawa a hneď vedľa je malá pekárnička s tými najelepšími osími hniezdami
 • Maison Kitsuné v časti Aoyama, kúsok od Maison Kirsuné obchodu
 • Fuglen v časti Tomigaya

ČO JE NA TOKIU NAJLEPŠIE?

Všetko. Aj napriek neuveriteľnej bizarnosti, o ktorej by som vedela rozprávať hodiny je Tokio jedno z najlepších miest na akom som kedy bola. Pulzujúca metropola, ktorá nikdy nespí a v nej väčší pokoj ako v Bratislave. Ľudia, ktorí po tom čo sa osmelia, sú úplne milí, dobrí a chceli by ste ich objať a povedať, že to je v poriadku, že vám nerozumejú a neporadia. Pamätáte si na Shoshannine zúfalé "Why am I here?". V pondelok po návrate som od toho naozaj nemala ďaleko. V Tokiu sa na eskalátore stojí na ľavej strane a keď ma hneď z rána zrámoval jeden rozbehnutý pán (áno, chápem, zavadzala som), chcelo sa mi kričať. Tokio je fakt pecka.