GUIDE / Istanbul

Istanbul je jedno z najväčších svetových miest a žije v ňom cez 15 miliónov obyvateľov (skoro tri Slovenská!). Je preplnený, hlučný a ukričaný, všetko v tom najlepšom slova zmysle. Úplne iná Európa na akú je väčšina z nás zvyknutá. Celým mestom sa prelínajú 3 základné zvuky a to stále dookola, krížom-krážom cez seba a po pár dňoch máte pocit, že to bez nich ani nejde. Návrat domov je ako návrat z Pohody, kedy máte v tichu domova pocit, že ste ohluchli. Že to ticho nie je v poriadku. Prvý zvuk je chod mesta a neustála vrava. Keď sa 15 miliónov ľudí denne niekam prepravuje a neustále niečo robí, budete to počuť. Druhý zvuk sú mačky. Stovky mačiek, ktoré voľne žijú v každej časti mesta a ich nočné bitky o jedlo, o územie alebo len tak pre zábavu. Krátko pred východom slnka (a potom ešte x krát za deň) zaznie tretí zvuk - modlitba a je naozaj magické počuť ako sa súvisle rozlieha celým tým obrovským mestom. Doteraz som cestovala iba po Európe a Istanbul bol pre mňa jemná kultúrna facka. Čosi ste si o tom mohli prečítať už v mojom prvom poste. Okrem množstva ľudí, zvláštnych chutí, vôní, tvarov, jedál, farieb, architektúry a pohľadov ma zarážali ešte dve veci a to počet žien na uliciach (v lokálnych uličkách minimálny) a počet žien s monoklami.. Odhliadnúc však od kultúry, ktorej nerozumiem a so zahalenými ramenami je Istanbul prenádherné miesto.

IMG_0106 copy.jpg

Čo vidieť?

 1. Časť Çukurcuma plnú starožitníctiev, antikvariátov, lokálnych obchodov a kaviarní.
 2. Sultanahmet je jedným z najstarších a najvýznamnejších historických oblastí Istanbulu. Je to miesto pôvodného mesta Konštantínopol a nájdete tu väčšinu z byzantskej architektúry a množstvo mešít - najznámejšie sú Hagia Sophia a Modrá mešita. 
 3. Grand Bazaar (Beyazıt, İstanbul, Turkey) a Egyptský bazár (Fatih/İstanbul, Turkey) plné korenín, morských plodov, kobercov a kníh.
 4. Rybársku časť (pod časťou Çukurcuma), v ktorej nájdete rybárov, množstvo obchodov so sieťami a reťazami, rybacie reštaurácie, v ktorých si rukami nohami objednáte rybu vášho života a minimum turistov.
 5. Ázijskú časť Istanbulu - Kadıköy.  Hovorí sa, že kto nevidel Kadıköy, nevidel Istanbul. Tu nájdete útočisko aj mainstream, drahé aj lacné, lokálne aj zahraničné, staré aj nové, a dohromady vytvárajú dokonalú súhru - Istanbul. Dostanete sa tam trajektom a počet ľudí, ktorí sa tam na vás vyvalí je naozaj niečo. Proste Ázia.
 6. Časť Moda, ktorá v turečtine znamená to isté ako u nás - módu. U domácich je to vraj jedna z najobľúbenejších častí s najväčším počtom ateliérov. 
 7. Istanbul počas "golden hour" a teda zlatej hodinky, kedy slnko zapadá a všetko vyzerá lepšie ako hocikedy inokedy.
 8. Sirkeci Gar, konečnú stanicu Orient Expressu 
 

Čo jesť a piť:

 1. Typické turecké raňajky pozostávajúce z malých misiek plných nátierok, olív a syru, k tomu Menemen a čierny čaj. Napríklad v Van Kahvaltı Evi, Kılıçali paşa mah, Defretdar yokuşu 52/A
 2. Čerstvé šťavy z pomarančov a granátového jablka, ktoré nájdete naozaj na každom rohu a v našich končinách by ste za ne zaplatili štvornásobok.
 3. Kaviareň a a kvetinárstvo MÜZ, Dükkan Hayriye Caddesi No18/A Çukurcuma
 4. Kebab. David dlho hľadal niečo ozajstne lokálne a ako víťaz vyšiel Dürümzade, Hüseyinağa, 34435 Beyoğlu/İstanbul
 5. Rulo, Nailbey Sokak no.15b, Kadikoy. Nájsť v Istanbule niečo vegetariánske nie je len tak. V bistre Rulo si môžete namixovať za veľmi priaznivú cenu wrap podľa vlastnej chuti 
 6. Tureckú kávu počas golden hour v Tünel Kahvesi, Şahkulu, Tramvay Sk. No:7. alebo vlastne tureckú kávu kdekoľvek a kedykoľvek
 7. Ryby. Rybárskych reštaurácií je tu neúrekom.
 8. A baklavu. Bez tej by to ani nešlo.

Čo je na Istanbule najlepšie:

 1. Architektúra a úzke uličky.
 2. Mozaika.
 3. Čerstvé šťavy a ozajstné ovocie.
 4. Fakt, že je naraz na dvoch kontinentoch.
 5. Modlitby z mešity, ktoré sa ozývajú celým mestom.
 6. Golden hour s výhľadom na staré mesto.
 7. Mačky. Tie tu nájdete naozaj na každom rohu a nevyzerajú, že by sa mali zle. )
 8. Pouličné zapadnuté bistrá.
Zuztravel, guide19 Comments