GUIDE / Porto

Porto bolo mojou prvou a zároveň poslednou zastávkou a, na rozdiel od Lisabonu, láskou na prvý pohľad. Malé, slnečné, bielo-modré, ružovo-zelené, plné okachličkovaných fasád, výhľadov, červeného vína a s tou najlepšou Pastel de Natou. Na prejdenie mesta vám stačia dva dni, na nasatie atmosféry deň, na lásku vám stačí prvá hodina. Sľubujem. Možno zniem ako zaľúbená školáčka, Porto ma však naučilo piť červené víno a za to budem mať na neho nadosmrti slabosť. A na rozdiel od Lisabonu nie je preplnené turistami, všetky krásy Portugalska sa tam scucli na menej m² a čo je malé, to je pekné, to je starý známy fakt.

Čo robiť?

 1. Prejdite si krížom krážom malebné uličky starého mesta. Zatvorte ústa a nažhavte foťáky, sú čarokrásne!
 2. Zastavte sa v Mercado do Bolhão, Rua de Santa Catarina 220. Je to market plný lokálnych potravín, otvorený každý deň od 8 do 18.
 3. Ulica Miguel Bombarda je zas plná galérií a malých obchodov.
 4. Záhrady Palacio de Cristal a knižnica v nich je jedno z mojich najobľúbenejších portských miest. Je tam rozprávkovo, promenádujú sa tam pávy, vysedávajú ľudia a je to presne to miesto, kde sa stalo všetko čo sa malo stať.
 5. Prejdite si most Ponte de Dom Luis I. Je z neho skvelý výhľad na mesto.
 6. Nevynechajte hlavnú vlakovú stanicu Sao Bento.
 7. Botanická záhrada v Porte je miesto duchov. Ak si chcete čítať v dokonalom pokoji, tam môžete. Vyzerá, že je neudržiavaná a opustená už nejaký ten piatok a ľudí, čo tam stretnete, spočítate na prstoch jednej ruky.
 8. Nájdite čo najviac kostolov zdobených modro bielymi glazúrovanými kachličkami, menom azulejos, ako sa len bude dať. Za mňa stále vedie Igreja do Carmo
 
 

Kde nakupovať? 

 1. Ó! GaleriaRua de Miguel Bombarda 61, je malý obchod plný ilustrácii na ulici Miguel Bombarda.
 2. Coração AlecrimTv. de Cedofeita 28, je skvelým spojením lokálne dizajnu a starších kúskov. Ak máte nohy veľkosť 36, prídete si na svoje.  
 3. HATS & C.A.T.SRua do Infante D. Henrique 117, nespája klobúky a mačky, ale poctivé spracovanie a  ručnú výrobu.

Čo jesť a piť?

 • Najlepšia Pastel de Nata je v Padaria Riberia, 32 Praça Guilherme Gomes Fernandes a stojím si za tým. Vyskúšala som ich naozaj veľa, za 20 dní v Portugalsku tak 30. Snažila som sa skúšať stále nové podniky a nikdy si ju nedať v tom istom dva-krát. A vyhrala Padaria RiberiaNikde inde neprecítite všetky chute tak dokonale ako tu.
 • Sendviče v A Sandeira do Porto, R. dos Caldeireiros, 85
 • Ak v Portugalsku niečo piť, tak víno. Červené a portské. Je lacnejšie ako voda (naozaj). Ideálne večer v Café CandelabroRua da Conceição
 • Confeitaria do Bolhão, R. Formosa 339, je vychýrený lokálny raňajkový spot. Raňajky sú v Portugalsku sladké pečivo a káva, tak si na to rýchlo zvyknite. 
 • Francesinha je tradičné portské jedlo. Chlieb plnený šunkou a pečeným mäsom, s rozpusteným syrom na vrchu, v paradajkovej omáčke a podávané s hranolkami. Napríklad v Cafe Santiago, Rua Passos Manuel 226
 • Sardinky na všetky spôsoby
 • Tipy na kaviarne: nula. Káva v Portugalsku je zlá, horšia ako to, po dvoch dňoch si však zvyknete a tak nejak sa vám k tomu všetkému hodí. A samozrejme, že vám bude po návrate pripadať Flat White ako hotový dar z nebies.
 • Celkovo platí, že kde sedia starí lokáli, tam sa dobre varí. A menu výlučne v portugalskom jazyku je výhodou a zárukou poriadneho jedla!
 

Čo na Porte najlepšie?

 • Všadeprítomné mozaiky a príbehy na stenách.
 • Portské víno.
 • Porto je malé, všetko je blízko a rýchlo sa cítite ako doma. 
 • Záhrada s pávmi
 • Fikusy veľkosti stromov, slnko, ryby a kaktusy
Zuzguide, travelComment