Čo čítam #5

Posty o knihách sú jedny z mojich najobľúbenejších. Zrekapitulovať si ich raz za čas príbeh po príbehu, spomínať, prechádzať jednu za druhou a čítať si vyznačené vety a odseky. Píšete si do knižiek? A perom? To je otázka. Pre niekoho sú knihy sväté, čisté, neporušené, na cestách v látkových obaloch a dotknúť sa ich perom je hotový hriech. Pre mňa nie. Mám rada, keď sú knihy obchytané, obnosené, nevadí mi keď sa na ne vyleje čaj, sú slané od mora alebo majú stránky pokrútené z tepla sálajúceho z vane. Obaly väčšinou strácam, s radosťou si do nich píšem a záložkou sú pre mňa ohnuté rohy. A čím viac ľuďmi moja knižka prejde, tým lepšie. Preto pre mňa nikdy neplatilo požičiavať si knihy z knižnice. Rada ich vlastním a vraciam sa k nim. A aj preto je každé ďalšie sťahovanie sa hotový pôrod.

Když život ještě býval náš / Marian Izaguirre

Kniha Když život ješte býval náš je presne taká, aké mám rada. Paralelné striedanie sa príbehov, v ktorých sa dá ľahko stratiť a dozvedáte sa všetko krásne postupne. Je to ako kúzlo, ktoré vás obostrie a vy chcete viac. Príbeh Loly a Matíasa, ktorí kvôli režimu Franca prišli o všetko a jediné čo im ostalo je malý zastrčený obchod, v ktorom predávajú sentimentálne romány a pastelky. Druhý príbeh je život Alice, ženy ktorá má za sebou život ako z románu. A Paríž v 20-tych rokoch minulého storočia. Popravde neviem, ktorý z príbehov ma bavil viac a po dlhej dobe som naozaj nechcela, aby sa knižka skončila.

Akoby si kameň jedla / Wojciech Tochman

Povinné čítanie pre všetkých, ktorí sa sťažujú, že sa nemajú dobre. A povinné čítanie vlastne úplne pre všetkých. Aká je knižka malá, taká je boľavá a jej čítanie trvá celé dni. Čo sa deje v krajine, ktorou štyri roky zmietala vojna? To je otázka, na ktorú sa snaží nájsť Tochman odpoveď. Povojnový stav v Bosne a Hercegovine a vzťahy medzi Srbmi a Bosniakmi opisuje trefne a bez zbytočných prikrášlení. Po všetkej tej beletrii je to vskutku nálož, prosté holé vety plné bolesti.

Do tmy / Anna Bolavá

Táto kniha žije sama a hneď od prvej stránky viete, že sa to neskoční dobre. Duševne chorá zberačka bylín, ktorá vás miestami dovádza k šialenstvu a miestami jej fandíte. Jej utorky sa stanú aj vašimi utorkami a na poslednej stránke to dá celé zmysel. Zvláštna, ale neuveriteľne krásna knižka.

A vo Viedenskom lese stále stoja stromy / Elisabeth Asbrink

Ďalšia kniha z nakladateľstva Absynt, tento krát o mýte o Švédsku ako o krajine rovnosti, solidarity a pokroku, pre ktorú však prijatie niekoľko stoviek utečencov predstavovalo ohrozenie ich spoločenského blahobytu. Celá kniha je postavená na listoch židovskej rodiny, ktorej sa podarilo poslať ich skvelo vychovaného chlapca preč z Viedne. Zúfalstvo, plané nádeje a poukázanie na to, že sa ľudia nemenia: "Rasizmus neumrel, len zmenil jazyk. Pojem "horšej rasy! nahradila "cudzia kultúra". Vedeli ste, že bol zakladateľ IKEA nacista?

Brodeckova zpráva / Philippe Claudel

Knižný klenot, za mňa určite. Neviem či sa má o tak strašnej knihe písať, že je krásna, ale naozaj je. Celý príbeh rozpráva Brodeck, ktorý sa rozhodol prežiť a vrátil sa z koncentračného tábora, z ktorého sa skoro nevracia. Vrátil sa domov, do dediny plnej klamstva, skazených charakterov a pretvárky. Stane sa vražda, dedinčania zabijú cudzinca, ktorý prišiel do dediny a všetkým nastavil zrkadlo, ktoré neuniesli. A Brodek, ako úradník, píše správu ... 

Metafyzika trubíc / Amélie Nothomb

Ďalšia zo séria zvláštnych knižiek. Metafyzika trubíc je autobiografia od nula do troch rokov. Dieťa sa spočiatku nehýbe, neplače, obmedzuje sa iba na základné životné funkcie - prehĺtanie, trávenie a vylučovanie a tak ho rodičia nazvali rastlinkou. Ono samo sa však považuje za viac ako trubicu, ale táto trubica je Bohom. Nedáva to zmysel? Správne. Celé zamotané, štýl, akým Nothomb píše, ma však dostal.

Nagasaki / Éric Faye

Príbeh o osamelom pánovi menom Shimura-san, ktorý žije svoj usporiadaný život na predmestí Nagasaki. Jedného dňa zistí, že sa mu v byte premiestňujú veci, z chladničky miznú potraviny a po čase príde na to, že u neho už vyše roka žije neznáma žena. Malinká knižka, ktorá poukazuje na osamelosť ľudí. 

Romeo, Julie a tma / Jan Otčenášek

Zakázaná láska počas druhej svetovej vojny medzi Pavlom a židovkou Ester. Stretnú sa na lavičke v parku, v deň keď Ester odmietne nastúpiť na transport do koncentračného tábora a tým sa z nej stal utečenec. Pavel sa jej ujme, prichýli ju v malej izbičke a postupne sa do seba zamilujú. Posledné strany by som radšej preskočila, ale bez toho by to nešlo... ak ste ju už nečítali ako povinnú literatúru, tak určite odporúčam.

Andělé nad Teheránem / Gina Nahai

Máte radi rozprávky a stratenie sa v ďalekej fantázii? Tak toto vás bude baviť. Magický realizmus v plnej svojej kráse. Príbeh malej Lili, jej matky Anjela Roxany a mnohých ďalších iránskych žien, vás zhltne a odnesie do Teheránu a odtiaľ rovno do Los Angeles. Číta sa doslova na jeden dych.

Zvláštní smutek citrónového koláče / Aimee Bender

Pravdepodobne jedna z najzvlášnejších kníh, aké som kedy čítala. Tri-krát som ju chcela odložiť, ale keďže to bola jediná kniha, ktorú som si so sebou do Porta zobrala, nemala som na výber. A vďaka za to. V polovici sa to zlomilo a posledné stránky mi otvárali srdce. Mám pocit, že sa tam odvíjajú tri rôzne príbehy, tri rôzne knihy, ťažko sa to vysvetľuje ale  na tých 300 stranách čo kniha má, sa tam toho udeje naozaj veľa. Aimee Bender je vraj Hurakami v sukni, tak posúďte sami.

ZuzBOOKS9 Comments