Čo čítam #2

2 mesiace, 5 kníh. Leto je dobré na veľa vecí a jednou z nich je čítanie.

Dejiny lásky / Nicole Krauss

Táto kniha ma úplne dostala. Na prvý pohľad nesúvisiace príbehy, ktoré sa postupne skladajú dohromady a pritom je to aj tak celé o láske, ale vlastne úplne inak. Aj napriek relatívnej zamotanosti sa mi knižka čítala sama, obzvlášť pasáže o dobe mlčania, dobe sklenenej a dobe motúzkovej. Dejiny lásky odporúčam všetkým koho stretnem, odporúčam ju aj vám!

"Byl jednou jeden chlapec. Žil ve vesnici, která už neexistuje, v domě, který už neexistuje, na okraji pole, které už neexistuje a na němž jsme učinili všechny objevy, kde bylo možné cokoli. Hůlka se stala mečem. Obrázek diamantem. Strom hradem. Byl jednou jeden chlapec, který žil v domě přes pole od dívky, která už neexistuje. Vymýšleli si tisíce her. Ona byla královna a on král. V podzimním světle jí vlasy zářily jako koruna. Sbírali si svět do dlaní. Když se setmělo, loučili se s listím ve vlasech. Byl jednou jeden chlapec, který miloval jistou dívku, a její smích byl otázkou, na niž chtěl odpovídat celý život. Když jim bylo de­set, požádal ji, aby si ho vzala. Když jim bylo jedenáct, poprvé ji políbil. Když jim bylo třináct, poprali se a tři týdny spolu nemlu­vili. Když jim bylo patnáct, ukázala mu na levém prsu jizvu. Je­jich láska byla tajemstvím, které nikomu nevyzradili. Slíbil jí, že co bude živ, nikdy nebude milovat jinou. "

Vyhnání Gerty Schnirch / Kateřina Tučková

Čítali ste Žitkovské bohyne? Ak nie, tak to rýchlo napraviť. A rovno s nimi aj Vyhnáni Gerty Schnirch. To ako dokáže Kateřina Tučková písať o veciach, ktoré nezažila ani náhodou ma neprestane udivovať asi nikdy. Nepreháňa, nedramatizuje, neprikrášľuje, nefabuluje. Píše o realite presne tak aká bola. Krutá. Čítanie je to ťažké a myslím, že nečítať to na výlete, trvá mi to oveľa dlhšie. Plakala som už pri prvých stránkach a s malými prestávkami na rozdýchanie vlastne nikdy neprestala. 

Nebe nemá dno / Hana Andronikova

Niektoré knižky sa k vám dostanú, ani neviete ako. Knihu Nebe nemá dno som dostala na Vianoce 3 roky dozadu, odložila doma na poličku a ani sa jej nechytila. Osvietilo ma až po prečítaní Zvuku slunečnicových hodin, ktorých autorkou je tá istá slečna. Nebe nemá dno je balzam na dušu.  Veľké myšlienky. Skvelo napísané. Autorka knihy bojuje s rakovinou po svojom - ďaleko v pralese. A aj keď je kniha na úvod trochu chaotická a chvíľku trvá kým si zvyknete, že autorka nepoužíva veľké písmená a všetky myšlienky začína len tak, príbeh vás zhltne.

"při dietě bez soli se v těle něco mění. čeká, až dopadne na dno, že se odrazí, ale dno se pod ní prolomí a zase padá, pod posledním dnem je další dno. a co když to žádné dno nemá? co když dna nemají dno?"

Když Nietzsche plakal /  Irvin D. Yalom

Túto knihu mi požičala moja dobrá kamarátka a aj keď som sa na zelenú knižku s názvom Když Nietzsche plakal pozerala najskôr skepticky, po prečítaní som presne vedela prečo mi ju dala. Dokonalo napísaná kniha o jednom stretnutí, ktoré sa vlastne nikdy neuskutočnilo. Stret svetu psychológie a filozofie, vŕtanie sa v ľudskej psychike, posadnutosť a ozajstné priateľstvo. 

Samota / Natalio Grueso

Zbožňujem príbehy, ktoré sa mi vryjú do srdca a ich postavy si zamilujem na celý život. V tejto knihe ich je hneď niekoľko - okúzľujúci zlodej Bruno Lebastide, muž, ktorý namiesto liekov predpisuje knihy, pašerák slov, lovec snov, krásna Japonka s medovými očami, ... príbehy na seba ľahko nadväzujú a každým ďalším sa dozviete niečo viac z toho predchádzajúceho. Milé čítanie. 

Moje tipy na knižky už máte, buďte fér a poraďte mi tie vaše! :)

ZuzBOOKS24 Comments