Ako nájsť ubytovanie na Airbnb.

Airbnb mi, ako forma ubytovania, vyhovuje zo všetkých najviac. Mám rada svoje súkromie, takže couchsurfing v mojom prípade nepripadá v úvahu a v ho(s)teloch si vždy prídem tak nejak nepatrične. Počas nášho severského tripu sme bývali iba takto. (Okrem jednej noci v Parnu, kam mimochodom nikdy nechoďte. Teda aspoň nie v turistickej sezóne.) Vystriedali sme 4 airbnb byty a nájsť ich podľa našich predstáv a rozpočtu nebolo vôbec až také ľahké. 

Na Airbnb je výhodou, ak už za sebou nejakú tú cestu máte a na vašom účte svieti pozitívne hodnotenie. Ak nie, nevadí, každý nejak začať musí. Podľa čoho pri výbere postupovať?

1. Lokalita, lokalita, lokalita.

Správna lokalita je polovica úspechu - bývanie na zlej strane mesta vám z neho vytvorí úplne iný dojem, ako keby ste bývali v centre lokálneho diania. V meste, v ktorom to poznáte (v ktorom máte známych, ktorí ho poznajú) to je ľahké. Dobrú lokalitu na bývanie si nájdete raz-dva. Niekde, kde ste ešte (ani nikto z vašich známych) nikdy predtým neboli, je to horšie. Všetko však vyrieši Tripadvisor. "XY Neighborhoods" a je to. Chcete echtovnú časť, v ktorej žijú viac menej iba lokáli? Časť, ktorá sa prebúdza k životu a je plná nových skvelých kaviarní a obchodíkov? Alebo chcete bývať rovno v centro-centre, nech to máte blízko k pamiatkam? Na Tripadvisore nájdete každé mesto rozdelené na časti a nájdete si to svoje. 

Moje obľúbené časti: Barcelona - Grácia, Kodaň - Nørrebro, Helsinky - Kallio, Riga - Brasa, Tallin - Pelgulinn, Berlin - Friedrichshain

2. Opis a fotky.

Super. Máte lokalitu, presný termín, rozpočet a vygenerovaných X bytov, ktoré prešli vašim filtrom. Ide sa na to! Tak v prvom rade fotky - pekné, veľké, svetlé fotky, uprataného interiéru (ak sú nebodaj nafotené širokouhlým objektívom) sú práve to, čo predáva. Tu je to iba na vašich preferenciách a ako veľmi vám na ubytovaní záleží. Ja som na svojom poslednom výlete v Barcelone bývala v izbe bez okna, jej cena však bola naozaj smiešna a práve o to nám išlo.

Ja nie som veľmi na čítanie elaborátov, na to je tu David (možno práve preto naša barcelonská izba nemala okno - bola som tam s kamarátkou), ak má však prenajímateľ dopodrobna opísaný každý bod ako opis bytu, susedctvo, pravidlá domu, dostupnosť a nebodaj má na Airbnb vytvorený  Turist guide (áno, aj to sa dá), hneď sa cítite bezpečnejšie. 

3. Hodnotenie.

Byty bez hodnotenia sú lacnejšie. Logicky. Prenajímatelia ich potrebujú nazbierať a potom svoju ponuku zdražia na typickú cenu pre danú lokalitu. Stojí vám to však zato? Vždy sa snažím vyberať byty s aspoň dvomi hodnoteniami. V Rige sme to riskli a mali šťastie, naša slečna bola super milá! Každý však nejak začať musí, to už tu raz odznelo a ak nemáte žiadne hodnotenie ani vy, vsaďte na všeobecné dobro a prvý dojem. 

4. Detaily.

Ôsme poschodie bez výťahu, nefungujúce umývadlo v kuchyni, najhlučnejší bar v meste priamo pod vašimi oknami, periny bez obliečok? O všetkých týchto náležitostiach by ste mali dopredu vedieť. Poriadne si prečítajte opis bytu a všímajte si aj tie najmenšie detaily!

Tak hurá cestovať! Nevadí, že leto končí, väčšina miest je na jeseň aj tak najkrajšia. :)

Zuztravel9 Comments