GUIDE / Kodaň

Je to tu! Veľký sprievodca Kodaňou a v ňom miesta, ktoré si ako ozajstný Traveller nemôžete nechať ujsť. A nezabudnite si všade sadnúť a nasať atmosféru. Lebo práve o to tu ide. V Kodani sme boli necelé 3 dni, jeden teplý a slnečný, druhý aprílový (vraj typicky kodaňský) s dažďovými prehánkami každých 15 minút, tretí najlepší - na bicykloch. Bicykle sú tu musthave a keď uvidíte na cestách väčší priestor na bicykle ako na autá, pochopíte. Požičajú vám ich tu na každom rohu a hurá na spoznávanie!

Čo vidieť:

 1. Časť Nørrebro a park Superkilen. Najideálnejšie je bývať priamo v Nørrebro. V nejakom super airbnb byte. Ako my. )
 2. Pláž! Amager Strandpark. A prejsť si ju celú na bicykloch. 
 3. Červené mestečko Kastellet.
 4. Park vo Frederiksberg-u, plný zelene, vody, mostov, kačiek a ak vám bude málo zvierat, priamo v parku sa nachádza ZOO.
 5. Časť Amager.
 6. Christianiu. To bezpodmienečne. Autonómne územie v Kodani, v ktorom platia vlastné pravidlá. Tak napríklad - v Christianii je zakázané fotiť a jazdiť na aute, za to je tam legálne predávať drogy. Zážitok.
 7. Danish Museum of Art & DesignBredgade 68 
 8. Acne ArchiveElmegade 21, Copenhagen

 

Čo jesť a piť:

 1. The Coffee Collective, Godthåbsvej 34B - V Coffe Collective sú na kávu úplní machri. V Kodani majú celkom 3 pobočky (tá najkrajšia sa nachádza na adrese vyššie), vlastnú pražiareň a robia tú najlepšiu kávu akú som kedy pila.
 2. Banh MiElmegade 20 - Na vietnamské bagetky jedine do Banh Mi. V tomto malinkom bistre nenájdete asi nič iné, stoja však zato a pokým budete čakať na ich prípravu, odbehnite si do Acne Outletu. Nachádza sa hneď cez ulicu. 
 3. GRØD, Jægersborggade 50  - Ak sem nepôjdete na raňajky, akoby ste v Kodani ani neboli. Ich ovsené kaše sú vychýrené široko ďaleko.
 4. Ipsen & Co, Gammel Kongevej 108 - prišli sme sa sem schovať pred dažďom a nič lepšie nás nemohlo stretnúť. V Kodani nefičia veľké obedy a všetci si tu cez obed pochutnávajú na sendvičoch a šalátoch. V Ipsen&Co dáte síce za sendvič 10 eur, spomínať na neho budete ešte dlho potom. Moje srdce bije pre avokádo, David je za tuniaka.
 5. Torvehallerne, Frederiksborggade 21 - trh na ktorom nájdete všetko od kvetín, cez zeleninu, ryby, hotové jedlá, živú hudbu, preliezky pre deti, tretiu prevádzku The Coffee Collective a Vi <3 Fisk. 

Čo je na Kodani najlepšie:

 1. Jazda na bicykloch.
 2. Milí ľudia. Teda aspoň pri prvom kontakte. Usmievajú sa, prihovoria sa vám, pri platení sa spýtajú odkiaľ ste prišli, ako sa máte a či sa vám v Kodani páči a na ulici vám pochvália oblečenie.
 3. A sú tak très très chic. V Kodani letí čierna, sivá a krémová, tenisky, trenčkoty, vlnené svetre a veľké sivé (pravdepodobne Acne) šály. A vôbec mi nevadilo, že tou svojou štýlovosťou vyzerajú všetci tak nejak rovnako.
 4. Dámy so šedivými vlasmi. Minule som povedala mamine, nech si nefarbí vlasy a pohľad, ktorý na mňa vrhla vidieť nechcete. V Kodani je to úplne bežné. 
 5. To svetlo. Momentálne tam zapadá slnko o 21:00. 21:00! Blogerský raj.

dress, jumpsuit - frontrowshop, jumper - H&M, shoes - Vans from footshop