Čo čítam #1

Marec - mesiac knihy, končí. Prečítali ste nejakú? Ja som sa hecla a prečítala rovno dve! Jedna kniha sa stala rovno jednou z mojich najobľúbenejších, druhá pravdepodobne zapadne prachom. Ale každopádne dve knihy. DVE! Poznáte ten pocit, keď niečo dočítate a chceli by ste vrátiť čas, čítať to zas po prvý raz a v duchu závidíte všetkým, ktorým to veľdielo odporúčate? Lebo oni to ešte nečítali, lebo pre nich to bude po prvýkrát. Tak teraz vám všetkým ticho závidím a so všetkou láskou odporúčam. Tradá, 10 kníh, ktoré milujem.

1. Dcéra sněhu / Eowyn Ivey

Je vrcholne zimné čítanie a mne trvalo jej prečítanie dva roky - kúpila som si ju v zime, nestihla prečítať a čakala na ďalšiu. Ono sa vám o zasneženej Aljaške, soboch a dievčatku zrodenom zo snehu, v lete práve čítať nechce.  A inak je to naozaj krásny a brilantne napísaný príbeh o osude dvoch ľudí, ktorí tak túžili po dieťati, až si ho nakoniec svojou láskou a vytrvalosťou privolali.

2. Doppler / Erlend Loe

Erlend Loe je autor, po ktorom siahnem vždy, keď potrebujem niečo ľahšie. Kniha Naivní. Super. je totálna oddychovka. S Dopplerom je to trošku ťažšie, stále však super bizarné, vtipné a plné "existenčných" otázok. Hlavná postava je chlap, ktorý po páde z bicykla zmení svoj život o 180 stupňov a rozhodne sa odsťahovať do lesa, ďaleko od všetkého, od všetkých ľudí, ktorých aj tak nemá rád. A spoločnosť mu robí mladý los. Čo viac?

3. Všechny ritě světa i ta má / Charles Bukowski

Charlesa Bukowského nevysvetliteľne zbožňujem a všetky jeho knihy hltám na jeden šup. Obzvlášť  Hollywood. Kniha Všechny ritě světa i ta má za Hollywoodom vôbec nezaostáva. Bukowski bol proste krásny prasák, bohém a pozorovateľ svojho okolia, čo sa mu darí preniesť do všetkých jeho kníh.

4. Muž spí / Sibylle Bergová

Príbeh ženy, ktorá jedného dňa bez varovania stratila svojho muža, ma úplne dostal. Muž odišiel a zmizol. Celý príbeh kolíše medzi "vtedy" a "teraz", medzi životom s ním a životom bez neho. Po celú dobu som dúfala v happy end. Príde?

5. Příběhy nečekaných konců / Roald Dahl

Roald Dahl je poviedkový profík a Příběhy nečakaných konců sú to najlepšie z najlepšieho. 16 brilantných poviedok, so zápletkou a s naozaj nečakaným, miestami až mrazivým, koncom. Ak by ste si mali od neho prečítať iba jednu knižku, tak stopercentne túto!

6. Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce / Robert Fulghum

Vtipné poviedky Roberta Fulghuma, či už sú pravdivé alebo nie.. Knižka vám dodá pocit, že ak nejde o život, nejde o nič a že všetci sme v jadre malými deťmi a nemali by sme brať život až tak vážne.

7. Žítkovské bohyne / Kateřina Tučková

Žítkovské bohyne som prečítala iba nedávno (jedna z marcových kníh), mala som veľké očakávania a naplnili sa do posledného detailu. Príbeh o bohyniach z Bielych karpát, ktoré vedeli bohovať a svojim darom a vedomosťami pomáhali všetkým naokolo, som prečítala na posedenie. Je neskutočné, k čomu všetkému sa autorka musela dobádať a brilantné striedanie faktov a fikcie tu ani nerozoznáte.

8. Na pláži / Ian McEwan

Na pláži je pre mňa jedna z najpozoruhonejších kníh. Odohráva sa tu svadobná noc novomanželov, ktorí sú k sebe až chorobne slušní, nevedia to prelomiť a celá noc sa končí katastrofou. Dám ruku do ohňa za to, že vás, ako čitateľa, bude konanie postáv úplne vytáčať. Prečo nekonali tak ako mali? Veď k ich šťastiu stačilo tak málo...

9. Piata loď / Monika Kompaníková

Pravdepodobne najlepšia slovenská kniha, akú som kedy čítala. Bizarný príbeh malého dievčatka a čo všetko dokáže nedostatok lásky, citu a pocitu domova.

10. Deník americké manželky / Sue Kaufman

Skvelá oddychovka. Ani vás nenapadne aké "starosti" mohli trápiť ekonomicky dobre zaistenú ženu v 60. rokoch v Amerike. Tak napríklad. Americká manželka má depresiu z upratovania, ktoré nestíha a pritom upratovanie v jej prípade vyzerá -  zavolá firmu na umývanie okien, firmu na pastovanie podlahy a firmu na pranie prádla. Riad dá do umývačky a nákup vyrieši telefonicky. To je námaha. 

Aké sú vaše obľúbené knihy? Chcem tipy! S čítaním neplánujem polaviť. )

ZuzBOOKS39 Comments