AGROTRIP / Kréta

Môj výlet na Krétu bol vrchol spontánnosti a jedno z najlepších rozhodnutí zároveň. Rozhodla som sa behom pár hodín, ruku na srdce, takáto ponuka nechodí každý týždeň, zbalila všetko potrebné a vypravila sa na agro výlet. Bez najmenšieho tušenia čo všetko ma čaká.

Grécko je naozaj čarovné, voňavé, farebné, väčšinu roka teplé a som nesmierne vďačná, že som ho mohla zažiť aj inak ako iba dovolenkovú destináciu. (Pre pamätníkov: v Grécku som už raz bola. Kto si chce zaspomínať na moje mladé červenovlasé ja, má jedinečnú príležitosť.)

Ale naspäť k výletu, k agro výletu. Čo to znamená? Na Kréte som strávila 3 dni plné syrov, olív, riky a vína, túlavých psov, výletov, zelených rastlín, čerstvých pomarančov, smiechu, výkladov a pre Krétu typických aktivít.

1.deň bol olivový. Česali sme stromy, zbierali olivy a triedili ich od listov. Taký ten normálny deň v olivovom háji. Poobede nás čakala návšteva továrne a ja som po prvý krát v živote videla akú má ozajstný olivový olej farbu a vôňu! A že to, čo si kupujeme v tmavých fľaštičkách v Alberte, o olivový olej iba letmo zavadilo. 2.deň skorý budíček a deň strávený vo výške 1800 m.n.m. spolu s ovečkami. V našom prípade ružovými (bačovia farbia ovečkám kožúšky, nech si ich medzi sebou rozpoznajú). Videli sme ako sa o ne starajú, ako ich doja, volajú po mene a vyrábajú mliečne výrobky. 3.deň sme zavítali do reštaurácie, ktorá síce Michelinovu hviezdičku nevlastní, nachádza sa však v Michelinovskom Guide a varili spolu so šéfkuchárom. Grécka kuchyňa je druhá najzdravšia na svete, skladá sa hlavne zo zeleniny, ovocia a mliečnych výrobkov a pri príprave jedál nepoužívajú skoro žiadny cukor. Ich sladidlom je med, prípadne sirup vyrobený z hrozna.

 
IMG_3188 copy.jpg

To viete, že sa mi na chvíľku zastavil čas, že deň trval zase raz 24 hodín a vďaka neustálym aktivitám a pobytu mimo internetové pripojenie to bol balzám pre dušu. Na úvod som bola, priznám sa, jemne v strese - Ja sa tu hrabem v olivách a na email mi určite prišlo 10 emailov, ktoré vyžadujú okamžitú odpoveď. A čo keď mi niekto volá a ja mám telefón v batohu v aute? A čo keď sa stalo niečo hrozné a ja o tom neviem?? Večer doma som zistila, že sa samozrejme nič podobné nestalo, že na email sa dá odpovedať aj neskôr, prípadne vôbec, že sme nevyhoreli a na druhý deň som dala všetkým zlým myšlienkám utrum a vychutnávala si všetky offline aktivity naplno.

Ako ste na tom s cestovaním vy? Robíte počas svojho pobytu nejaké podobné aktivity? Ak áno, prosím o tipy. Takýto štýl trávenia dovolenky sa mi veľmi pozdáva. )

 
 
 
Zuztravel, guide10 Comments