ON MY MIND / Slow living.

Od posledného článku som toho o spomaľovaní prečítala mraky, viac žila ako pracovala a kvôli head space si, pre malú pamäť v telefóne, vymazala instagram. Spomaliť znamená urobiť si čas na svoje ráno a nie rútiť sa hekticky do povinností. Spomaliť znamená nájsť si čas na čokoľvek čo robíte a užívať si to. Spomaliť znamená upriamiť sa na ľudí naokolo, nie byť neustále online a premýšľať o povinnostiach a neodpísaných emailoch. Spomaliť znamená zameranie sa na jednu úlohu a nie bezhlavé multitaskovanie. A veľa iného. Pomalý život je vedomá voľba a nie vždy práve najľahšia. Vedie však k plnohodnotnejšiemu životu a vyššej úrovni šťastia a to sa oplatí, nie? Tak buďme rebelmi, bojujme proti hektickému životnému štýlu a spomaľme! )

Ako? Tak napríklad takto (ak z týchto siedmych bodov zmáknete aspoň 3, ste mojimi hrdinami):

  1. ROBTE MENEJ. Je ťažké spomaliť, keď máte na práci milión veci. Zamerajte sa na niečo, čo je naozaj dôležité a musí byť urobené. Ostatné počká. Nechajte si čas medzi jednotlivými úlohami a stretnutiami. Môj typ je chodiť pešo. Skoro všade. Presúvanie sa medzi jednotlivými schôdzkami bez dopravných prostriedkov je oslobudzujúce. Vyčistíte si hlavu, máte čas na “ničnerobenie" a hlavne neťukáte do telefónu, čo by ste robili v prípade akejkoľvek električky.
  2. ŽITE V PRÍTOMNOSTI. Nejde iba o spomalenie ako také - potrebujete dbať o každú aktivitu, ktorú v daný moment robíte. To znamená, keď čítate a po rozume vám začnú behať zajtrajšie povinnosti, čo sa stalo, nestalo alebo čo sa čisto teoreticky môže stať, spamätajte sa a vráťte do okamžiku. Teraz čítate.
  3. ODPOJTE SA. Všetci okolo mňa sú non-stop online. A je to naozaj vyčerpávajúce. Ľudia po napísaní správy čakajú, že vaša odpoveď príde okamžite. Tak maximálne do pol hodinky. A čo ak nie? Čo ak práve robíte niečo dôležitejšie? Poslednú dobu si po jedenástej hodine večer prepínam telefón na letecký režim a beriem do ruky knihu. Na všetky super dôležité správy, emaily a telefóny odpovedám až na druhý deň ráno a viete čo sa stalo? Nič. Svet sa nezrútil.
  4. SÚSTREĎTE SA NA ĽUDÍ. Stretávame svojich blízkych, ale vôbec si to neužívame. Sme spolu, ale nie sme. Kedysi som telefonovala s maminou a popritom scrollovala pinterest, dnes si ľahnem na zem a rozprávam sa s ňou. 
  5. JEDZTE POMALŠIE. A vychutnávajte si každé sústo. Ja milujem jedlo, zbožňujem jesť dobré jedlo a logicky - čím pomalšie ho jem, tým dlhšie ho môžem jesť. To je win win. Takže jesť pomaly a vychutnávať. 
  6. NÁJDITE POTEŠENIE V ČOMKOĽVEK. OK, teraz zniem ako z ezo knižky, ale je to tak. Nájsť si potešenie v jedení zmrzliny ťažké nie je, ale čo také umývanie riadu? Uvedomte si ako steká voda, ako drnčí riad, ako je niečo špinavé razom čisté. Mňa osobne umývanie riadu upokojuje. Zajtra sa pokúsim zamilovať si umývanie kúpeľne. Život môže byť oveľa zábavnejší, keď sa naučíte nájsť potešenie v povinnostiach!
  7. DÝCHAJTE. Nadýchnite sa niekoľko krát. Zhlboka. Cítite ako z vás odchádza stres a vraciate sa do prítomnosti. Dýchanie zhlboka naozaj pomáha. Postaviť sa v predvianočnom chaose na minutú na premrznutý balkón a nadýchnuť sa z plných pľúc je na nezaplatenie. )
ZuzON MY MIND22 Comments