HOW TO: Save Your Clothes.

Ruku na srdce, koľko vecí nenosíte iba preto, lebo sú nejak pokazené - roztrhnuté, vyžmolkané, pokazený zips alebo prastará škvrna, ktorá nejde dole ani za svet? Ja som mala pod posteľou peknú kôpku, stačí však zopár rád starých mám, šikovné ruky krajčírky a je to.

1. Žmolky na kabáte vyrieši žiletka.Tento tip mám od Davida, neviem odkiaľ ho má on, každopádne funguje! Vyžaduje si to istú dávku trpezlivosti, kabát alebo sveter však bude ako nový.

2. Scvrknuté veci z pračky? Namočiť na noc do kondicionéru a pomaličky naťahovať. Pravdepodobne to neplatí pri svetri, ktorý sa scvrkol o 15 centimetrov, malé nezrovnalosti však vyrieši.

3. Pokazený zips sa dá veľmi ľahko vymeniť. Ak to však potrebujete veľmi akútne (ako ja minulý týždeň), pomôžu kombinačky. Ak sa zips rozbieha, stačí, ak obe polovice zipsu dáte do pôvodnej polohy, ako keby nebol pokazený, a potom bežec, ktorý obe časti zviera, mierne pritlačíte kombinačkami k sebe. V princípe niet čo pokaziť. A keby ste aj — horšie, ako výmenou u krajčíra to dopadnúť nemôže.

4.Žuvačka na oblečení je skutočné zlo, pomôže však vložiť oblečenie na niekoľko hodín do mrazničky a žuvačka odpadne. Tradá.

5. Už to ani nespočítam, koľko krát som sa zbavila superskvelých kožených topánok iba preto, lebo som ich nevedela rozchodiť. Vedieť, že pomôže vlhká ponožka, mám dnes celkom peknú zbierku.

6. Na škvrny od prepisovačiek si pamätám ešte z učenia na skúšky a mala som od nich všetko - obliečky, pyžamá, nohavičky, šaty aj košele. Vraj pomáha kolínská, silná slivovica, francovka alebo iný liehový roztok, ktorý je po ruke. Škvrnu necháte presiaknuť do podložky a je to. 

7. Za celú dobu, čo bývam sama, som nemala šťastie na dobrú pračku a tak som si väčšinu bielych vecí prala kvôli hrdzavým škvrnám preventívne radšej v rukách. Prípadné fľaky po hrdzi však odstráni kyselina citrónová. Odskúšané, funguje, hurá do prania.

Tipy na odstraňovanie škvŕn od výmyslu sveta nájdete tu. 

Máte nejaké rady, na ktoré som zabudla? Šup sem s nimi!

Zuztips12 Comments