Budapest / Guide.

Sľúbila som tipy do Budapešti výmenou za tie vaše, takže nech sa páči. Na úvod jedno veľké úprimné - Budapešť je skvelá, naozaj, poskladaná z 10tich rôznych miest. Ešte nikdy predtým sa mi nestalo, že by sa mi jedno mesto podobalo na toľko iných, Budapešť áno a veľmi jej to pristane. Ak sa odosobníte od toho, že v Budapešti zlyhávajú služby a obsluha v podnikoch je miestami taká, že by ste najradšej v momente odišli, tak si to tam prenáramne užijete. 

Dunaj delí Budapešť na dve časti - pokojnú Budu a rušnú Pešť. Historická, s hradom je Budahipsterská zo židovskou štvrťou a ruine barmi je Pešť. Škoda hovoriť, ktorá sa mi páči viac, prejdime rovno k Pešti. Spomínané Ruinpubs sú bary v starých domoch a bez návštevy aspoň jedného nie je Budapešť Budapešťou. Asi najznámejší je Szimpla Kert, plný temných zákutí, nálepiek, nápisov, starých tabúľ, visiacich vecí zo stropu, relatívne dobrého vína a opitých cudzincov. A aj keď to neznie práve najlákavejšie, choďte tam! V Pešti, v Židovskej štvrti, ktorú neslobodno vynechať je bar Anker, krásny priestor priamo pod šírim nebom. S dobrou kávou to tam tiež miestami pokuľháva, v cool Ankeri vám donesú ich obdobu Lavazzy a vy iba zaplačete. Vo veľkom sa tam však pijú vínne striky a to vám zlepší náladu. Na raňajky choďte do Blue Birds, krásne, chutné, lacné a kávu majú domácu. J Typické maďarské langoše nájdete už iba zriedka, vytlačil ich hummus a falafel, ktoré sú na každom rohu, napríklad taký Hummus Bar. Nevynechajte ulice Kiraly utca a Kazinczy utcapamka plná skvelých podnikov (aj keď po maďarsky) tu.

A už iba prechádzať sa, nasávať atmosféru a nerozumieť ani slovu. Ak budete mať viac času navštívte vychýrené spa, určite sa prevezte aspoň raz metrom, je staré a špinavé a v niektorých prípadoch vraj celkom strašidelné a lodičkou v rámci MHD. Najvychýrenejší vintage obchod Retrock nesmiete vynechať, my sme sa tam na etapy prehrabovali asi hodinu. A čo je na celej Budapešti jednoznačne najskvelejšie? Španielsky kamenný obchod Oysho, vďaka ktorému tento mesiac všetky účastníčky zájazdu trieme biedu. :)

Zuztravel, tips2 Comments