Berlin / Guide.

V Berlíne som bola už dávno pradávno, vďaka veľmi úspešnej prokrastinácii však tento post zapadol prachom. Ale keďže prichádza leto a s ním výletovanie vo veľkom, napíšem vám zopár vecí, ktoré v Berlíne jednoducho musíte ochutnať. Áno ochutnať, ide o kaviarne a hamburgrárne, ktoré za to naozaj stoja!

Zopár dobrých rád na úvod, ak idete do Berlína, tak:

  • si obujte naozaj pohodlné topánky. Berlín je veľký, väčší ako sa môže zdať a chodiť pešo je oveľa väčšia zábava ako prepravovať sa podzemím,
  • majte hotovosť, platiť kreditkou sa dá naozaj iba niekde,
  • lístky na metro si kupujte iba v stránku alebo automate,
  • Berlín je rovinatý, požičajte si bicykel! (8-10€ na deň),
  • nedeľa je ten najlepší deň na to byť v Berlíne. Obchody sú zavreté, trhy otvorené, je to deň posedení a každý je usmiaty a v pohode.

FIVE ELEPHANT (tu), Reichenberger Straße 101

Najlepšie na úvod - vo Five Elephant nájdete tú úplne najlepšiu kávu široko ďaleko. A tie koláčiky! Five Elephant sa nachádza v Kreutzbergu, pre mňa v tej najkrajšej časti Berlína. Kúsok odtiaľ vznikli aj tieto fotky. A určite si dajte jablkový koláč a práve pomletú kávu kúpte aj domov.

DSC_0863.JPG
DSC_0849.JPG

GOODIES (tu), Warschauer Straße 69

Kaviarničku Goodies nájdete kúsok od Urban Spree. Je malá, útulná, všetky koláčiky sú domáce a ak sa rozhodnete, že si kávu zoberiete so sebou, dostanete ju v tých najkrajších take away pohároch!

DSC_0465.JPG

WOHNZIMMER (tu), Lettestraße 6

Wohnzimmer znamená v preklade obývačka a tak to tam aj vyzerá, ako v obývačke starej mamy. Nábytok je pozbieraný od všadiaľ možne a nájsť dva rovnaké kusy nábytku je ozajstné umenie. Šálky a tanieriky už viac oldschool ani byť nemôžu a aj keď je to tu s kávou horšie, za ten zážitok to stojí.

DSC_0469.JPG
DSC_0471.JPG

ESPRESSOBAR (tu.), Dieffenbachstraße 11-12

Na Espressobar sme narazili úplnou náhodou. Túlali sme sa Kreutzbergom, dostali chuť na kávu a odolať takému skvostnému posedeniu vonku bol zrazu nemožné.

DSC_0997.JPG
DSC_0955.JPG

GOOD MORNING VIETNAM (tu), Alte Schönhauser Straße 60

Máte radi Pho-bo? My veľmi, takže návšteva Good Morning Vietnam boli malé Vianoce. Good Morning Vietnam je vietnamská reštaurácia so všetkou parádou a o tom, že Pho a závitky chutili božsky písať ani netreba. 

DSC_0582.JPG
DSC_0577.JPG

NOODELI (tu.), Brunnenstraße 5 

Ak budete v centre, postretne vás vlčí hlad a všetky hipsterské záležitosti, ktoré odporúča foursquare budú preplnené, choďte do Noodeli. A PASTA A DAY KEEP THE HUNGER AWAY hlása ich motto. Cestoviny si tu namixujete aké len chcete a keď sme tam boli my, na bare pracovala Polka, takže veľká zábava.

DSC_0396.JPG
DSC_0400.JPG

SCHILLER BURGER (tu), Schonleinstraße 34

Pozvoľna sa dostávame k hamburgerom. Schiller Burger je vôbec prvá vec, ktorú sme v Berlíne navštívili a krátko pred odchodom sme sa tam vrátili zas. Ich hamburger je dokonalosť a oproti naším cenám naozaj za máličko. 

DSC_1027.JPG
DSC_1028.JPG

BURGER MEISTER (tu), Oberbaumstraße 8 - U1 Schlesisches Tor

Burger Meister jednoducho musíte! Už len kvôli tomu zážitku. :) Nachádza sa priamo pod traťou metra Schlesisches Tor, v malej zelenej búdke. Objednáte si hamburger, dostanete poradové číslo, nájdete si voľné miesto  a už iba čakáte. A je to delikateska!

MUSTAFAS GEMUSE KEBAP (tu), Mehringdamm 32

Najvychýrenejší kebab široko ďaleko. Ľudia tu stoja v dvojhodinových radoch celé hodiny (áno. stáli sme aj my. a čo, že pršalo?). Neviem či je jeho chuť vynásobená nekonečnými minútami čania, ale je to ten najlepší Kebab na svete!