(Nekompromisná) čistka šatníku

Skúste si obliecť to najviac najobľúbenejšie, čo v skrini máte. Nemusí ísť o šaty, ktoré zvádzajú k tancu, ani o exotický suvenír z ciest. Stačí niečo obyčajné. Najobľúbenejšie nohavice, najobľúbenejšie tričko, topánky, na ktoré nedáte dopustiť … aký je to pocit? Keď vás nikde nič neťahá ani netlačí, nič na vás neplandá, všetko je presne v tých farbách, ktoré máte najradšej a materiálovo vám to 100% vyhovuje. Nevadí, ak to nie je nič okázalé alebo naopak okázalé až príliš. Nikto vás pri tom nevidí. Ja úprimne okázalé veci v reálne nikdy naozaj nenosím a trvalo mi dlhé roky uvedomiť si to. Moja skriňa bola plná vecí, ktoré by nosila Zuz v dokonalom svete. Zuz vystrihnutá z Instagramu, ktorá sa vyžíva vo farbách a volánoch. Zuz, ktorá nie som ja a zakaždým, keď som sa o to snažila, prišla som si pekná len spätne na fotkách. Nikdy som sa pekne naozaj necítila.

Read More
ZuzComment
Prázdniny skončili

Moje prázdniny skončili, paradoxne krátko pred ich ozajstným začiatkom. Poslednú dobu som to tu flákala, ospravedlňujem sa a veľmi ďakujem tým, ktorí to tu aj napriek tomu vydržali. Asi som to však potrebovala. Pauzu som neplánovala a vedieť to minulý rok, vehementne krútim hlavou. Ja a neblogovať? So všetkými tými vecami, o ktorých chcem písať? S tak dlhým zoznamom článkov? S pocitom, že to má zmysel, aj keď skoro všetky blogy okolo mňa skončili? Nikdy!

Read More
ZuzComment
MondayHack: Obliečky do rolky

Balenie do roličiek funguje. Minimalizuje priestor, ktorý veci potrebujú, udržuje ich relatívne nepokrčené (alebo pokrčené tak, ako boli predtým) a sprehľadňuje. Zobrala som útokom tričká, nohavice, košele, ponožky aj pyžamá. Všetko, čo sa v mojej skrini dalo zložiť, som zložila, vôbec ma však nenapadlo aplikovať to aj na ostatné textílie v byte - posteľné prádlo, utierky, uteráky.

Read More
Zuz Comments
Veci, ktoré moje tehotenstvo uľahčili.

Tehotenstvo je krásne (o tom sa vie) a náročné (tento bod ma nejak prešiel, až do doby, kým som neotehotnela sama). Namiesto toho, aby som písala, ako mi bolo zle, ako prišli dni, kedy som len poslušne čakala na večer a neverila, že sa mi niekedy vráti energia, spísala som body, ktoré mi to celé spríjemnili/uľahčili/s odstupom času z toho spravili krásnu vec.

Read More
Zuz Comments
TEN THINGS #83
  1. WOMOM má novú kampaň Get Naked, v ktorej hovorí otvorene o sexe, edukuje a búra zažité stereotypy. Chcete sa zapojiť? Stiahnite si PDF a napíšte odkaz sebe, komukoľvek konkrétnemu alebo rovno celému svetu. Zlého odkazu niet.

  2. Ako by vyzeral Evin Instagram, keby ho mala počas Holokaustu? Hore v záložkách nájdete stories deň po dni, ktoré presne vykresľujú, čo sa ľuďom dialo. Nie je to ľahké, tak odporúčam dávkovať postupne.

  3. Lydka verí v menzes aneb jeden naozaj dobrý a potrebný článok o menštruácii.

Read More
ZuzComment
Make Your Own / Vývar zo zbytkov

Čo robíte so zbytkami? Odrezky z cukety, kúsky mrkve, stonky z kučeravého kelu alebo cibuľové šupky? Kúsky zeleniny, ktoré sme doma dennodenne vyhadzovali, prerástlo únosnú mieru a pred dvomi týždňami som im zriadila vlastný, veľký, 3,7 litrový pohár v chladničke. Včera bol tak akurát po okraj, tak akurát na vývar.

Read More
ZuzComment
Mojich 6 nakupovacích zásad.

Ako som bola generáciou Spice Girls, bola som aj generáciou Kenvela a doteraz si pamätám to vnútorné tešenie, keď som prechádzala vstupnými dverami. To som mala tak 13. O desať rokov neskôr sa toho veľa nezmenilo, Kenvelo vymenili reťazce, o ktorých som mohla ako malá iba snívať (H&M, Mango, Bershka a Zara), princíp však ostal rovnaký. Haldy nového oblečenia, ktoré mi robilo radosť len pri samotnom nákupe a pár dní nato, oblečenia, ktoré stačilo zle oprať a bolo minulosťou, presvedčenie, že viac je viac a šialenstvo okolo výpredajov. 


Read More
ZuzComment
TEN THINGS #82
  1. Nový rekord je na svete. 1,5 miliónov dobrovoľníkov zasadilo za 12 hodín 66 miliónov stromov.

  2. Jedno avokádo raz-dvakrát za týždeň znamená toľko emisií ako 64 kilometrová jazda autom, energie na vykúrenie jedného priemerného bytu na dva dni a vody za 54 osem minút trvajúcich spŕch. A veľa ďalších neskutočných počtov nájdete v tejto kalkulačke. Nepozerá sa na to práve najlepšie, ale je dôležité to vedieť.

  3. Týždeň voľna pre nezadané ženy nad tridsať na to, aby si našli partnera. S týmto nápadom prišiel zábavný park v Číne, kde sa stále verí, že ženy samé a po tridsiatke sú smutné ženy.

Read More
Zuz Comments
Easy Packing for India.

Moje tohtoročné balenie prebehlo veľmi expresne, s horúčkou a viac menej len po pamäti. A keďže som aj napriek tomu zabudla len jednu jedinú vec (holiaci strojček) a zbalila si len jednu vec úplne zbytočne (overal), musím sa pochváliť.

Read More
Zuzpacking forComment
Guide / Kungsleden

Kráľovskú cestu, ako sa Kungsleden volá v našom preklade, sme mali na pláne už dlhšie, Keďže sa však treba na výlet tohto formátu pripraviť, stále sme to nechávali na “raz”. Definitívne sme sa dohodli až začiatkom minulého roka, s osem mesačným predstihom a bolo to tak akurát. Nie je to totiž, čo sa plánovania, kondičky, výbavy a peňazí týka, žiadna sranda. Ale stojí to úplne za všetko.

Read More
Zuz Comments
Hi there! ✨

Pamätáte, ako som písala o tohtoročných Vianociach a januárovom odchode ďaleko a na dlho? Tak to sa práve deje. Najbližších 5 týždňov dopĺňam sily v Indii. Prichádzam na nové myšlienky, meditujem, čítam a spím, učím sa trpezlivosti a tolerancii, snažím sa pochopiť tento svet a zároveň sa nezblázniť zo všetkých tých odpadkov naokolo. Namaste.

Read More
Zuz Comments
Rok bez full time práce (a stáleho príjmu).

Je to presne rok, čo som skončila v ZOOTe, rok, čo som získala čas na “robiť si svoje” a rok, čo som prišla o stály príjem (áno, presne dnes mi bola zaplatená posledná pravidelná faktúra). Samozrejme, nestalo sa iba to. Skrýva sa v tom veľa iného - menej peňazí a viac času na svoje veci sú však, pri vzdaní sa stáleho miesta, dva hlavné protichodné body.

Read More
TEN (POSITIVE&GREEN) THINGS #81
  1. Vo Fínsku sú reštaurácie a obchody, ktoré varia (a predávajú) výlučne z potravín, ktoré by vo veľkých supermarketoch nekompromisne vyhodili. Ročne ich tak zachránia až 500 ton.

  2. Nórsko chce ísť príkladom a v januári 2020 definitívne zakáže, ako prvá krajina na svete, palmový olej v biopalivách.

  3. Austrália obmedzila, za tri mesiace, používanie plastových tašiek až o 80%. Stačilo ich zakázať.

Read More
Zuzten things Comment
Vianoce / na dobrú vec

Za posledné roky hrania sa na Ježiška som definitívne dospela k tomu, že ak neviem, čím daného obdarovať, lepšie, ako dať niečo nechcené je nedať vôbec nič. A voľné miesto v srdci a peniaze na účte venovať radšej inde.

Read More
Zuztips Comment
19th December

Odbitím včerajšej polnoci sa mi začali Vianoce. Nech sa deje, čo sa deje, nech píše, kto píše a nech sa rúti, čo sa rúti (nič sa rútiť nebude). Tento rok bola jedna veľká horská dráha. Taká tá, čo začína pozvoľna, po ceste na vrchol zdoláte dve otočky dolu hlavou a zakončenie je pád, ktorý sa od voľného odlišuje len v tom, že ste “na trati”.

Read More
ZuzComment