Výbavička - čo máme, mať budeme alebo sme rovno zavrhli

Detská výbavička je kategória sama o sebe, preto som jej, pre pokoj v duši, venovala osobitý článok. Všetky moje/naše ďalšie prípravy nájdete tu. S miminkom idú ruka v ruke desiatky (a myslím, že v mnohých prípadoch aj stovky) vecí, ktoré sme doma nikdy predtým nemali, nikdy predtým nepotrebovali a zrazu sa vraj bez nich nepohneme. Keď spomeniem postieľku, kočík, detskú vaničku, prebaľovací pult a detektor dychu, skĺznem len po povrchu a zároveň spomeniem najčastejšie nevyhnutnosti, bez ktorých sa (podľa mnohých) dieťa mať nedá. A ako už možno tušíte, nič z toho mať doma neplánujeme. Teda aspoň na začiatok nie.

Read More
Zuz Comments
Minimalistický šatník / 2. krok - padnúce strihy

Farby by sme mali. Ďalším bodom sú strihy, ktoré dokonale sedia. Písať o nich v ôsmom mesiaci tehotenstva chce trošku viac sústredenia, na pocit, že mi niečo sedí si však ešte matne pamätám. Aj na to, keď mi niečo naozaj NEsedelo. Každá postava je iná a aj keď mám okolo seba zopár žien, s ktorými by som si šatník z fleku vymenila, o pár dní by som im ho vrátila s plačom naspäť. Prečo? Moje nohy by v ňom boli príliš krátke, ruky široké alebo by som sa nemohla poriadne posadiť.

Read More
Príprava na pôrod, šestonedelie a tak celkovo

Viaceré z vás sa ma pýtali, ako sa pripravujem na pôrod, príchod toho mrňátka a s ním nevyhnutné otočenie života o 180 stupňov. Všetky tieto veci ku mne prichádzali postupne, či už z rozprávania s matkami v mojom okolí, z tých pár kníh, ktoré som prečítala alebo to tak nejak jednoducho cítim. Na pôrod a šesťonedelie sa však pozerám veľmi zenovo a verím, že čím viac pokojná budem, tým viac si to užijem. Môj pokoj sa zas nezaobíde bez istých príprav a aj keď vo finále nemusím byť všetko tip top, viem, že v mojom prípade nie sú tieto prípravy vôbec prehnané ani zbytočné. Ale každý to má inak.

Read More
Zuz Comments
Ako na minimalistický šatník / 1. krok - farebná paleta

Nemám rada slovné spojenie “minimalistický šatník”. Evokuje vo mne dve biele a dve sivé tričká, skinny nohavice, malé čierne, padnúce sako, biele conversky a lodičky hodiace sa na každú príležitosť. Trvalo mi celkom dlho, kým som si predstavu minimalistického šatníka v hlave prepísala a pochopila, že vôbec nejde o to, či spĺňa kritéria minimalizmu po estetickej stránke, ale v jeho podstate. A aby vyhovoval hlavne mne.

Read More
O tom, že som neotehotnela hneď a že to bolo v poriadku

Tvrdiť, že bola moja cesta k tehotenstvu ťažká, by nebolo fér. Aj keď pre mňa na pár mesiacov naozaj bola. Takto s odstupom času to bolo rýchlo, nebolo to však hneď, ako si ľudia často o tehotenstvách myslia a ak to má pomôcť veriť svojmu telu čo i len jednej z vás, oplatí sa mi o tom napísať.

Read More
Zuz Comments
Čo čítam #11

Malinka / Dita Táborská

O adopcii a tom, ako sa dieťa do rodiny začlení a ako ho rodina prijme viem pramálo a tak som za Malinku obzvlášť rada. Je to totiž príbeh adoptovaného dievčaťa prerozprávaný zo všetkých uhlov pohľadu. Kolotoč emócií plný domienok, ktoré sa nepovedia nahlas, len sa myslia a tým naberajú na obrátkach. Veľmi dobre napísané a fakt, že ide o poriadny rodinný prepletenec, v ktorom nie je nikto dobrý ani zlý a kde nie sú víťazi, nahráva Malinke do kariet. Za mňa super!

Read More
Zuz Comment
Instagram a pocit, že sme horší

Instagramu sa vyčíta, že tam ľudia nezdieľajú svoje reálne životy, ale len to pekné, čo sa v nich deje. A že v nás tým vzbudzuje pocit menejcennosti. Nie tvár krátko po prebudení, ale tvár nalíčenú dve hodiny nato. Nie smoothie misku, ktorú si urobíte halabala doma, ale tú, nad ktorej prípravou strávite viac času, ako samotným jedením. Nie keď to rozkošné miminko plače už tretí deň v kuse a vy chcete dať vo svojom živote Cmd+Z, vrátiť sa do momentu počatia a rozmyslieť si ho, ale keď sa na štvrtý deň usmeje.

Read More
"Tehotenské" nohavice

Keď som minulý rok po lete odkladala všetky tie šatičky a mini šortky s vysokým pásom na zimný spánok, v kútiku duše som dúfala, že tam ostanú dlhšie. Že budúce leto ich nebudem potrebovať, že budúce leto budem tehotná. A stalo sa. Studený máj však zamiešal s mojím šatníkom. Namiesto šiat, ktoré sa dajú nosiť s bruchom do zbláznenia, som musela nosiť nohavice a v kombinácii s nakupovacím detoxom a faktom, že jediné pekné tehotenské nohavice sú tie od Hatch (a tie sú drahé a ďaleko), to bol ťažký oriešok.

Read More
ZuzoutfitsComment
(Nekompromisná) čistka - čo s vyradenými vecami?

Vyraďovanie je náročné, absolútne súhlasím. A čím poctivejšie to robíte, tým je to horšie. Je to však ako strhnutie náplasti. Ak vyraďujete NAOZAJ nekompromisne - všetky veci, ktoré vás “šťastnými nerobia”, je to jeden rýchly švih. Ak to robíte postupne, každých pár týždňov rozbehneme akciu vyraďovania a zakaždým si necháte veci, ktoré síce patria z domu, je vám ich však ľúto a bla bla, bude sa to ťahať. A to ste sa ešte ani zďaleka nedostali k tomu najhoršiemu. Ozajstné peklo príde až potom, ako poviete veciam zbohom.

Read More
(Nekompromisná) čistka šatníku

Skúste si obliecť to najviac najobľúbenejšie, čo v skrini máte. Nemusí ísť o šaty, ktoré zvádzajú k tancu, ani o exotický suvenír z ciest. Stačí niečo obyčajné. Najobľúbenejšie nohavice, najobľúbenejšie tričko, topánky, na ktoré nedáte dopustiť … aký je to pocit? Keď vás nikde nič neťahá ani netlačí, nič na vás neplandá, všetko je presne v tých farbách, ktoré máte najradšej a materiálovo vám to 100% vyhovuje. Nevadí, ak to nie je nič okázalé alebo naopak okázalé až príliš. Nikto vás pri tom nevidí. Ja úprimne okázalé veci v reálne nikdy naozaj nenosím a trvalo mi dlhé roky uvedomiť si to. Moja skriňa bola plná vecí, ktoré by nosila Zuz v dokonalom svete. Zuz vystrihnutá z Instagramu, ktorá sa vyžíva vo farbách a volánoch. Zuz, ktorá nie som ja a zakaždým, keď som sa o to snažila, prišla som si pekná len spätne na fotkách. Nikdy som sa pekne naozaj necítila.

Read More
Prázdniny skončili

Moje prázdniny skončili, paradoxne krátko pred ich ozajstným začiatkom. Poslednú dobu som to tu flákala, ospravedlňujem sa a veľmi ďakujem tým, ktorí to tu aj napriek tomu vydržali. Asi som to však potrebovala. Pauzu som neplánovala a vedieť to minulý rok, vehementne krútim hlavou. Ja a neblogovať? So všetkými tými vecami, o ktorých chcem písať? S tak dlhým zoznamom článkov? S pocitom, že to má zmysel, aj keď skoro všetky blogy okolo mňa skončili? Nikdy!

Read More
Zuz Comments
MondayHack: Obliečky do rolky

Balenie do roličiek funguje. Minimalizuje priestor, ktorý veci potrebujú, udržuje ich relatívne nepokrčené (alebo pokrčené tak, ako boli predtým) a sprehľadňuje. Zobrala som útokom tričká, nohavice, košele, ponožky aj pyžamá. Všetko, čo sa v mojej skrini dalo zložiť, som zložila, vôbec ma však nenapadlo aplikovať to aj na ostatné textílie v byte - posteľné prádlo, utierky, uteráky.

Read More
Veci, ktoré moje tehotenstvo uľahčili.

Tehotenstvo je krásne (o tom sa vie) a náročné (tento bod ma nejak prešiel, až do doby, kým som neotehotnela sama). Namiesto toho, aby som písala, ako mi bolo zle, ako prišli dni, kedy som len poslušne čakala na večer a neverila, že sa mi niekedy vráti energia, spísala som body, ktoré mi to celé spríjemnili/uľahčili/s odstupom času z toho spravili krásnu vec.

Read More
Zuz Comments
TEN THINGS #83
  1. WOMOM má novú kampaň Get Naked, v ktorej hovorí otvorene o sexe, edukuje a búra zažité stereotypy. Chcete sa zapojiť? Stiahnite si PDF a napíšte odkaz sebe, komukoľvek konkrétnemu alebo rovno celému svetu. Zlého odkazu niet.

  2. Ako by vyzeral Evin Instagram, keby ho mala počas Holokaustu? Hore v záložkách nájdete stories deň po dni, ktoré presne vykresľujú, čo sa ľuďom dialo. Nie je to ľahké, tak odporúčam dávkovať postupne.

  3. Lydka verí v menzes aneb jeden naozaj dobrý a potrebný článok o menštruácii.

Read More
Zuzten thingsComment